Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Temperatura motor scade la frig
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
antonie90
Am un polo cross , iar pe timp de iarna imi scade temperatura la motor in mers , ce trebuie sa fac ?
DORU
Ce motorizare ?
antonie90
QUOTE (DORU @ Jan 10 2015, 11:37 AM) *
Ce motorizare ?


1.4 tdi
DORU
Verifica la o diagnoza ce coduri de eroare apar. Insa pana atunci doua cauze posibile si probabile:

1- senzor temperatura motor defect: acul de pe bord variaza vesel, cand in sus, cand in jos
2- termostatul: poate ca iti sufla doar aer cald in masina acum, verifica rotind butonul spre rece maxim. Daca simptomul de acum a avut poate prin toamna un altul, de ex si cu butonul rotit la maxim pe rece, tot aer caldut sufla...atunci poti fi sigur 99,9% ca-i termostatul.

Verifica si revino cu feed-back. Oricum bine ar fi sa faci inainte de service o scanare dupa erori, pt siguranta si preventie. thumbsup.gif
antonie90
QUOTE (DORU @ Jan 11 2015, 10:35 AM) *
Verifica a o diagnoza ce coduri de eroare apar. Insa pana atunci doua cauze posibile si probabile:

1- senzor temperatura motor defect: acul de pe bord variaza vesel, cand in sus, cand in jos
2- termostatul: poate ca iti sufla doar aer cald in masina acum, verifica rotind butonul spre rece maxim. Daca simptomul de acum a avut poate prin toamna un altul, de ex si cu butonul rotit la maxim pe rece, tot aer caldut sufla...atunci poti fi sigur 99,9% ca-i termostatul.

Verifica si revino cu feed-back. Oricum bine ar fi sa faci inainte de service o scanare dupa erori, pt siguranta si preventie. thumbsup.gif



Multumes mult . O sa revin cu feed-back cat de curand
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.