Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb: Ford Focus 2007 1.6TDCI 109cp Break cu Ford Focus 2007 1.6 Duratec Ti-VCR 16V Hatchback sau Opel Astra H 1.6 i 16V Hatchback
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cretzu194
Buna seara, poate s-a mai discutat acest subiect, dar nu am gasit ceva care sa ma faca sa iau decizia.Ma bate gandu sa schimb masina pe care o am acum Ford Focus 2007 1.6TDCI 109cp Break cu un Ford Focus 2007 1.6 Duratec Ti-VCR 16V sau 1.6 Duratec 16V sau cu Opel Astra H 1.6 16v . Motivul pentru care doresc schimbarea nu este ca am probleme cu masina pe care o detin acum chiar merge super, dupa ce am facut unele investitii, doar ca ma enerveaza tare incalzirea greoaie si simt ca dieselul nu este pentru mine. Tin sa zic ca fac destui km, cam 20000 pe an, dar 80% sunt facuti in oras. Doresc argumente pro si contra. Schimbarea as putea sa fac doar daca vand Focusul pe care il detin acum. ( m-am gandit la un 4500 euro ), cu acesti bani as putea sa iau un benzinar cel putin la fel de dotat ca cel pe care il am acum ? ( pilot automat, geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, AC , computer bord, 2 seturi jante ,servo, abs , esp, cd player oval, cotiera fata, etc )
Multumesc!
James Kilowatt
Tu nu prea ai ce face. whistling.gif
Cretzu194
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 11 2015, 09:36 PM) *
Tu nu prea ai ce face. whistling.gif


Ce vrei sa zici cu asta? Argumenteaza afirmatia!
James Kilowatt
Deci vrei sa dai o masina relativ veche, insa pe care o cunosti si care e in stare buna pe una la fel de veche, acelasi model, cam cu acelasi performante insa mai gurmanda si cu istoric complet necunoscut.

Daca ai fi vrut una mai noua, sau un Focus RS, sau una mai mare, sau una mai mica, intelegeam voiai ceva diferit. . Insa vazut din exterior tu vrei sa faci o schimbare doar de dragul schimbarii.... ceea ce e absolut OK. Insa n-ai ce face biggrin.gif Insa si asta e OK biggrin.gif
Cretzu194


Trecerea de la un diesel la o benzina ti se pare o schimbare doar de dragul schimbarii ?
James Kilowatt
Mie da. Adica schimbi doar carburantul, fara sa schimbi nimic altceva. Vechime, putere, clasa, model, nimic. Aceeasi masina in care bagi alta zeama si poate baraie putin altfel.
Mai ales ca tu nici nu mergi foarte putin (cum merg eu de exemplu), asa ca nici economic nu vad interesul, daca zici ca masina e buna.

Oricum, indiferent de ce mi se pare mie, e alegerea ta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.