Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiesta 1.0 sau Polo 1.2 ... sau altceva
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
papai
Va rog sa ma ajutati in a lua o decizie inteleapta ...
Cumnata mea doreste o masinuta noua, pentru naveta Mogosoaia - Bucuresti si ceva ivarteli prin zona. E prima ei masina, insa in familie mai are un focus MK2 FL 1.6 TDCI (pe care-l conduce sotul si .... eu cand il mai prind drive.gif ).
Tinand cont de km pe care-i parcurge anual, motorasul va fi un benzinar mic.
Dumneavoastra, care aveti sau ati condus masinute din gama aceasta, ce ati recomanda?
In momentul de fata tatonam piata, insa cred eu ca doreste sa-si faca un cadou de Craciun, asa ca astept opinii.
Multumesc, deocamdata, (spritul cred ca-l va da la achizitie ... beer.gif )

James Kilowatt
Ambele sunt masini destul de reusite. Mie unuia imi place mai tare Fiesta, insa e chestie de gust.

La care motoare s-a gandit mai exact? Si la unii si la ceilati motoarele respective sunt si aspirate si turbo, si au mai multe variante de putere.

Din gama asta de masinute mie imi place si Hyundai I10. La mine au scos o "serie limitata" cu nume de bomboane care e destul de bine echipata din start si sensibil mai ieftina decat Ford/VW, iar Hyundai da garantie mai serioasa decat astia doi. Are doar motoare aspirate, si eu l-as alege totusi pe cel de 1.2/87CP
papai
Nu s-a orientat spre ceva anume, nici marca, nici motor. Ca motoras, ceva peste 80 cp, care raportati la masa masinutei sa nu o transforme in "melc" in mijlocul starzii.
O sa facem un tur al dealer-ilor si o sa-si faca o parere.
Stiti cu este ... ratiunea ca ratiunea, dar in majoritatea cazurilor "piticii de la mansarda" castiga!

James Kilowatt
La motoarele de 1.0/1.2 Ford/VW, daca vrei peste 80CP va trebui sa alegi motoarele turbo. Care sunt mai placute de utilizat decat cele aspirate, clar mai puternice, cu potential de tuning.... insa si cu potentiale probleme de fiabilitate. In special VW a cam dat-o rau in bara cu prima serie de 1.2TSI, pe forumurile monomarca au adus multi proprietari la dependenta de medicatie antidepresiva.

Strict intre cele doua, cred ca as merge pe Fiesta, datorita faimei proaste a motorului 1.2 de la VW. Cam ca la alegeri, dam vot negativ biggrin.gif Plus VAG ca au si o politica de recall/postgarantie discutabila, asta am simtit-o pe pielea mea.

Insa totusi n-as da cu piciorul I10-ului 1.2 aspirat. Dupa mine e una din masinutele cele mai reusite la clasa asta, iar garantia mi se pare destul de importanta, daca tot alegi masina noua...
DORU
Ideal o masina asiatica aspirata thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.