Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hatchback vs. Sedan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
catalin36396
Salutare,

As vrea sa stiu parerea voastra despre acest subiect. Vreau sa imi iau o Toyota Corolla si desi Hatchback-ul imi place mai mult (e mai sportiv si am inteles de la dealer ca sta mai bine pe drum, plus ca e facut in UK) portbagajul ramane o problema....Sedan-ul pare insa prea batranesc...
V l a d
se muta la versus
Nazareno Gabrielli
Eu sunt fanul masininilor hatchback. Mi se par si mai aratoase si mai asezate, dupa cum ai spus si tu. Corolla hatchback e chiar frumoasa.

Eu unul o sa-mi cumpar mereu hatchback-uri, pentru ca mi-am obisnuit cu ele, sunt si mai usor de parcat in aglomeratie.....
Vasile26083
Hatchbackul e mai sportiv si mai practic. Portbagajul e mic doar in aparenta. Daca ai mai multe bagaje iei planseul jos si pui bagajele pana in plafon. Iar daca ai un obiect mai voluminos poti plia bancheta si obtii si mai mult spatiu.
Dar un sedan mi se pare o masina mai eleganta. Cu toate ca apreciez calitatile unui compact, eu daca as alege o masina as opta pt o berlina (nu ma refer la dacia laugh.gif ).
zefir34016
Corolla hatchback:
4180 x 1710 x 1475 mm
garda la sol 155 mm (150 mm doar la 1.4)
capacitate portbagaj: 289 l

Corolla sedan:
4410 x 1710 x 1470 mm
garda la sol 150 mm
capacitate portbagaj: 437 l

Asadar sedanul este cu 23 cm mai lung ca HB => diferenta de capacitate la portbagaj. Bancheta rabatabila 60/40 are si una si alta, dar spatiul suplimentar de bagaje obtinut prin rabatere la HB cred ca poate fi mai eficient folosit decat in cazul sedanului. Cam aceeasi situatie este si la Mazda3 (la care sedanul imi place mai mult ca hb) in plus bancheta spate are cotiera centrala (bravo Madza), iar garda la sol este 160mm.

Dar Corolla hb (dupa restyling-ul din vara asta) este chiar dragutzica.
http://www.auto.outrefranc.com/viewtopic.php?t=492
f1anatic
Sincer...cum si noi cautam o masina zilele astea...ne-am hotarit clar ca luam sedan.

Hatchback-ul este numai in cazul cind nu ai alta masina mai voluminoasa si exista posibilitatea sa transportzi bagaje multe si-sau un ciine. Avantajele sint ca are valoare de vinzare la second hand mai mare...Pt ca e o masina mai utila. Noi avem deja un minivan cavernos. Si mai are un avantaj mare. Masina se termina unde se termina geamul pe spate (plus vreo 15 cm) ceea ce face parcarea mult mai usoara.

In schimb sedanul este splendid. Ramine o masina eleganta...mai eleganta in marea majoritate a cazurilor decit station wagon. Sedanul ramine o frumusetze clasica...nu cred ca se va schimba. Si are avantaje precum daca vrei ceva sa nu fie vizibil, il bagi in portbagage unde este in relativa sigurantza...respectiv daca deschizi portbagage-ul iarna, nu intra frigul inauntru. Sint mai sportive, mai usoare,
CZY
Si un detaliu secundar dar care merita mentionat:
Daca ai de gand sa investesti in sonorizarea masinii, cele doua versiuni (sedan vs. hatchback) presupun solutii diferite mai ales dpdv al subwooferelor. HB este pretabil la solutia mai comoda si mai putin voluminoasa a sw cu amplificare proprie ce au un bass mai discret si mai apropiat de sound-ul de studio (eu recomand infinity basslink) in timp ce in sedan acestea nu se vor auzi, acolo fiind nevoie de cutii sau cilindri cu sw (mai costisitor si mai mult spatiu pierdut dar cu spl mai mare)
Adrian36129
De obicei la masinile ''taiate'', in timp apare un zgomot in spate.
Tot frecind de atitea ori hayonul e normal ca dupa citiva ani(acum depinde de model) sa mai scirtiie cite ceva.
Cu toate acestea eu ramin fan hatchback
ICE52463
HB 100% sunt mai agresiv din fire imi place o masina mai sportiva , iar in portbagaj pot baga un obiect care un sedan nu ar incapea . orice ai alege ... respect wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.