Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie Fabia
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Fabia 1
locohaust
Salutare,

As dori sa cumpar o Skoda Fabia Combi sh, preturile se invirt in jurul sumei de 2500 - 3500 de euro in functie de an, motor, inmatriculata etc. Eu am ca buget in jurul la 3000 de euro si caut sa fie fabricata intre anii 2001 si 2004, am vazut si de prin 2006 cam la acest buget, dar par "dubioase".

Acum unii spun ca un motor pe benzina ar fi recomandat din cauza reparatiilor ce costa mai putin fata de unul diesel.

Altii spun ca diesel este mai recomandat. Din ce am vazut pina acum, motoarele benzina 1,2 si 1,4 au un consum nesatisfacator. Motoarele de 1,2 si 1,4 cele cu pina in 75 de cai am inteles ca sint destul de lente (nu caut sa obtin cine stie ce viteza cu ea sau un timp bun pina la piine) asa ca ma gindesc ca 75 de cp ar fi decent.

Ce motor ar fi mai bun pe acest tip de skoda, care ar fi criteriile, care ar fi costurile intretinere?

Ma puteti ajuta va rog?
DORU
Iata ce ar trebui urmarit:

1= masina cu istoric verificabil (nu doar carte service, ci si inregistrari oficiale la reprezentante sau facturi/devize doveditoare)
2= verificari inainte de cumparare: test la drum, test cu VCDS, control pe rampa
3= o masina cu cat mai putini proprietari reali

Motorizarile pe benzina 16v inseamna 75 sau 101 cai. Ambele 1.4MPI.
Mai exista si Fabia GT cu 2.0 116cai dar...probabil nu vrei motor asa mare.

Motorizarile diesel inseamna pt anii 2001-2004 numa 1.9, SDI sau TDI.

Nu e importanta motorizarea dupa mine, ci o istorie curata a masinii in sine.
locohaust
QUOTE (DORU @ Sep 7 2014, 07:06 PM) *
Iata ce ar trebui urmarit:

1= masina cu istoric verificabil (nu doar carte service, ci si inregistrari oficiale la reprezentante sau facturi/devize doveditoare)
2= verificari inainte de cumparare: test la drum, test cu VCDS, control pe rampa
3= o masina cu cat mai putini proprietari reali

Motorizarile pe benzina 16v inseamna 75 sau 101 cai. Ambele 1.4MPI.
Mai exista si Fabia GT cu 2.0 116cai dar...probabil nu vrei motor asa mare.

Motorizarile diesel inseamna pt anii 2001-2004 numa 1.9, SDI sau TDI.

Nu e importanta motorizarea dupa mine, ci o istorie curata a masinii in sine.



Pai si despre motoarele 1.2 htp (cred?) si 1.4 tdi ce parere aveti?
DORU
1.4 TDI NU s-a pus decat dupa 2004 !

1.2HTP e un motor sensibil si cu probleme, eu l-as evita.
locohaust
QUOTE (DORU @ Sep 10 2014, 06:22 PM) *
1.4 TDI NU s-a pus decat dupa 2004 !

1.2HTP e un motor sensibil si cu probleme, eu l-as evita.



Care dintre ele ar fi mai de luat in seama:
1,9 tdi 64 de cai, an 2002, in plus trapa electrica, taxa mai mare
sau
1,9 tdi 101 cai, an 2001, taxa mai mica.
Diferenta de pret la vinzare ar fi de 150 de euro fix, cred ca taxa in plus ar fi exact acea diferenta. Pe care ar fi mai bine sa merg. Ambele sint aduse de afara, numai ca cea din 2002 a petrecut citiva ani in tara fiind inmatriculata, dar fara taxa platita.
DORU
Cea de 64 CP este SDI, nu TDI.

Ce rulaj au in bord? Este real (se poate verifica cu tester VCDS!) ?
locohaust
La cea din 2002 spune ca este 140k, iar cea din 2001 160k ambii accepta orice test. Cit ar costa VCDS?
DORU
Din ce oras esti ?
locohaust
Constanta, masinile sint la Buzau si Bucuresti. Cea SDi este la bucale.
DORU
Ambii vanzatori sunt verificati ? Daca unul e samsar, automat mergi la celalalt !

Daca ajungi la Buc, am unde sa te trimit pt verificari la masina, cu conditia sa fie sambata pana la ora 11-12 !
locohaust
Cel din bucuresti sigur samsar, masina era in vinzare luni la alta persoana, deci are citeva zile. Am rugat un prieten sa mearga sa o vada, verificare sumara. Daca este in regula ce spune as veni luni sa o iau. Ma poti ajuta atunci?
DORU
Eu personal nu, ca nu-s din capitala. Dar da, telefonic iti pot da info necesar sa duci masina la verificari in service. Dar in Bucuresti.
La Buzau apeleaza la Elcar Gid - reprezentanta Skoda. Daca masina e la pers fizica, mergi totusi sa o vezi daca cea din Buc pica wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.