Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ti se suspenda carnetul?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Dan27
vreau sa stiu daca ti se suspenda dreptul de a conduce masina daca ai lovit o alta masina stationata in parcare?
Watcher
Nu. Ba chiar daca a fost in parcare nici nu esti atat de raspunzator conform legii rutiere caci nu e 'pe drumuri publice'.
Asta inseaman in parcare la carrefour, billa, etc. Daca e 'parcata' pe marginea drumului nu e acelasi lucru.
In cazul respectiv pagubitul in general nu are decat solutia instantelor civile,

Conform legii actuale permisul se suspenda daca accidentul a rezultat din nerespectarea unora dintre regulile referitoare la :
depasire, prioritate, semnificatia culorii rosu a semaforului. Nu stiu exact cum e in cazul vitezei foarte mari cauzatoare de accident.

Ca o paranteza: daca ai ghinion si lovesti un Rolls sau orice masina foarte scumpa, te poti alege cu dosar penal (daca valoarea pagubelor este peste X miliarde- din pacate nu mai stiu ca este X acum...)

EDIT:
PS: "ti se suspenda" nu "t-i se suspenda"
dragos28836
nu se suspenda, asa a intrat si un vecin in masina mea in parcarea din fata blocului si nu a patit nimic. a luat o amenda de 300.000 in 48H parca. mi-a dat RCA-ul si gata
don36260
in parcare potzi sa lovesti cate masini vrei tu.. si cat de tare (ceea ce intra la avarii)... insa va trebui sa mergi la politie, sa declari ca tu esti raspunzator....iei amenda.... ii dai RCA/ul pagubitului... iar masina ta tzi-o repari tu.... daca lovesti o masina in parcare.... in nici un caz sa nu fugi... chiar daca ai impresia ca nu te-a vazut nimeni.... pt ca nu potzi sti niciodata cand sta cineva la o tzigara pe fereastara la vreun bloc de ex... si vede scena.. si atunci este mai grav... daca nu cunosti proprietarul masinii.... ori stai pe langa masina.. pana vine.. ori incerci sa aflii atunci unde ii gasesti.. ori ii lasi un bilet cum sa te gaseasca... insa chiar daca ii lasi bilet mai bine mergi la pol... si declari... pt ca biletul poate sa dispara pana vine proprietarul si apoi nu ai cum sa-i demonstrezi ca nu ai fugit de la loc accidentului
V l a d
sau si mai bine zgarii masina si fugi ca un nenorocit! Caci eu mi-am gasit masina zgariata in parcare si cu o tona de vopsea alba pe ea. Bilet niet, persoana raspunzatoare niet... martori niet asa ca stau cu masina zgariata pana ajung la casco... pe banii mei.... frumos nu. DIn pacate cei cinstiti sunt atat de putini... parca ar plati ei daunele, nu asigurarea... ce daca i-am stricat masina omului, mai bine fug ca sunt smecher... mama lor de porci...
TheCube
Pai asta a fost razbunare, nu greseala. Insa e bine ca a folosit vopsea si nu o substanta coroziva. Pentru ca la CASCO nu ai acoperit riscul coroziunii cu o astfel de substanta. :cry:
stefan_ieu
QUOTE(Watcher)
Ca o paranteza: daca ai ghinion si lovesti un Rolls sau orice masina foarte scumpa, te poti alege cu dosar penal (daca valoarea pagubelor este peste X miliarde- din pacate nu mai stiu ca este X acum...)


Din cate stiu eu RCA-ul plateste maxim 200.000.000 . Peste asta trebuie sa platesti tu (ca probabil te da respectivul in judecata). Daca nu ai sa platesti, atunci iti face dosar.

PS: Suma o stiu de anul trecut. Poate s-a modificat intre timp.
Watcher
Asta e proces civil.

Proces penal iti face politia la constatare daca pagubele depasesc o anumita suma, care sigur e de ordinul miliardelor. Am vazut si o stire la tv acum cativa ani cu un camionagiu care nu a reusit sa urce un deal caci la jumatate i s-a rupt cutia de viteze si a ras nu stiu cate zeci de masini parcate pe margine, si stirea se incheia exact cu ce spusei mai devreme (pagube >x => proces penal)
Christina26262
QUOTE(don36260)
daca lovesti o masina in parcare.... in nici un caz sa nu fugi... chiar daca ai impresia ca nu te-a vazut nimeni.... pt ca nu potzi sti niciodata cand sta cineva la o tzigara pe fereastara la vreun bloc de ex... si vede scena.. si atunci este mai grav... daca nu cunosti proprietarul masinii.... ori stai pe langa masina.. pana vine.. ori incerci sa aflii atunci unde ii gasesti.. ori ii lasi un bilet cum sa te gaseasca... insa chiar daca ii lasi bilet mai bine mergi la pol... si declari... pt ca biletul poate sa dispara pana vine proprietarul si apoi nu ai cum sa-i demonstrezi ca nu ai fugit de la loc accidentului


Mie mi s-a intamplat si mai rau: eram chiar eu la geam cand unul si-a harsait masina de a mea. Am tipat dupa el sa nu plece, ca l=am vazut, i-am notat numarul, etc. Pana am ajuns eu jos, chestie de un minut maxim, ala plecase bine merci. M-am dus la politie cu numarul, le-am zis ca am martori, ca nu vreau eu sa-mi platesc reparatiile, ca ala a fugit ca un nesimtit, etc. Politaii s-au uitat amuzati la mine si mi-au recomandat sa-mi folosesc casco-ul ca altfel o sa dureze mult prea mult treaba, cu proces, ca nu se stie sigur daca il prindem etc. Cu alte cuvinte politia romana mi-a recomandat sa-l las pe ala sa scape, sa le fie si lor mai simplu ...
James Kilowatt
Eu am rabla asigurata la "catastrofe naturale si terorism" laugh.gif Mi-a sarit unul de pe un gard pe masina, mi-a indoit acoperisul si a spart parbrizul. Societatea de asigurari mi-a spus ca pentru a se incadra la terorism politia trebuie sa faca o ancheta, si de preferinta sa prinda "teroristul" alfel nu pup nici un ban... sau macar sa-l prind eu, si ei or sa ma plateasca si or sa incerce sa recupereze banii de la "terorist". Care probabil e un aurolac fara acte de identitate macar..... metode din astea birocratice se folosesc peste tot. Can e sa-ti ia banii sunt foarte rapizi si eficienti, cand trebuie sa-i dea exista mii de reguli si regulamente....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.