Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Si deci cum te tirguiesti cu dealer-ul ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
f1anatic
Aseara am trecut pe la (George sari in sus de 3 ori !!!) Subaru. Cit costa un Legacy GT Sedan, manual transmission, NOT the limited version. Cel care ne-a aratat masina era un polonez pe care la un moment dat tata l-a intrebat dar el ce conduce. Polonezul a spus ca conduce Mercedes. Cred ca ne-a plimbat de la un mangaer la altul vreo 20 de minute incercind sa vada cit sa ceara...Pina la urma ne-au pus intr-un office si am asteptat alte zece min pina cind Managerul Subaru ne-a mingiat cu prezentza lui divina. Incepe sa se uite pe o gramada de hirtii, pe computer, scrie un pretz de 24, 670 (Tata vazuse 26,100 pe Internet si facea git...aha deci se poate).

Managerul se uita la noi...Polonezul mai sus amintit linga el.
-'Si deci de ce vretzi sa cumparatzi Subaru'
-'Pentru ca nu am bani de Mercedes' - raspunde tata. Expresia pe fatza polonezului a fost de nedescris. O palma daca ii dadeai, s-ar fi simtzit mai putzin lezat.

Una peste alta...au inceput sa se adune...
25,000 masina (ce se intimplase cu 24,670 ?)
2120 taxe
80 numerele transfer
15 taxa de Cook County
ca a scos masina la 27,340. ultimul pretz.

Cerem sa puna asta in scris. Oricum nu o cumparam aseara. Javra de polonez (am eu o pasiune exagerata pt o anumita poloneza blonda, dar salesman-ul asta era lepra) se apuca sa completeze un formular de ordonare. 'Stai man ca nu o luam acum' Pretzul e prea mare. Tata zice...'Acum tzi-o iau, pt 25,000 pretzul final cu taxe si tot inclus). Polonezul zice OK ia actele si dispare alte 10 minute. Revine cu managerul care ne explica foarte frustrat car ala e pretzul. Si noi plictisitzi, dam sa luam hirtiile si plecam. Nici vorba, polonezul foarte indignat insfaca hirtiile...astea sint documentele noastre.

DECI: Cit se mai scoate la pretz in general? Cum sa abordezi problema? Dupa cite se vede, cind am cerut 25,000 pe masina era totusi ceva rezonabil pt ca si polonez-agentul ofticos (adica cu TBC) stie pretzurile.

Iulian,
Am decis pe moment sa cerem masina (Legacy, GT, Limited, Wagon, automatic) pe care www.edmunds.com au testat-o si pt. care dau un pretz mediu care este platit in USA pe aceasta masina. Sa vedem cit iese la pretz comparat cu ce spun aia. Caci Edmunds raporteaza o medie cu 1500 mai mica decit pretzul oferit de dealer. Dupa care sa cerem sedanul nostru, GT, manual. Si vom incerca sa mergem la niste dealeri la mama lui Dracu ca sa dam peste unii care nu au vinzari - deci mai dispusi sa scada din pretz...nu la Mid City Subaru in buricul orasului.

Marius-Iulian. Care-i chestia cu taxele. Deci eu daca stau in Chicago, de oriunde iau masina in USA, platesc aceleasi taxe ca in Chicago ? 8.75%? Ca asa am intzeles ? Caci...daca nu e asa...ma duc frate si o iau din Kokomo Indiana ca poate avetzi taxe mai mici ? Ma gindeam sa incerc sa vad daca nu vinde si fabrica direct...este asamblat in Lafayette Indiana...Merg si o iau de acolo... Tu ce zici ?
G e o r g e
way 2 go .... :cheers: :cheers: :cheers:

cat despre cum sa abordezi problema :roll: habar n-am . tehnicile la noi sunt cam asa :
multiple vizite la toti dealeari respectivei marci.
la toti spui ca ai fost la altul si ca ala a dat un pret cu x% mai mic decat ce ofera el . asa ca el iti va da un pret de X+y% mai mic. asta daca vrea sa cumpere masina .
nu trebuie sa fii super entuziasmat de masina . aminteste-i si de alte marci concurente , la subaru nu prea ai ce sa-i amintesti, eventual de mertzan laugh.gif laugh.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.