Help - Search - Members - Calendar
Full Version: jante renault 21
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Cosmin36233
SALUT!
Am si eu o intrebare si as aprecia un raspuns cat mai repede daca se paote.
Am un renault 21 din 1989 si am jante pe 15" in 4 prezoane.OK. Pana aici nimic neobisnuit.
Eu sunt plecat din tzara si nu ma pricep la masini si am vazut la scrapyard (cimitir de masini) niste jante super belea in 4 prezoane si pe 15", dar la alte masini.
Intrebarea :?:
De la ce masini cu s-ar potrivi jantele la renaultul meu?Eventual daca imi puteti spune distante intre prezoane si chestii d'astea.
Intreb pt ca un prieten de-al meu a luat de pe un vauxhall (opel) jante si nu s-au potrivit pe un audi 80, care era tot cu roti in 4 prezoane.
Multumesc anticipat!

PS Apropo! Super forum si site!
Keep up the good work!
CZY
cea mai comuna distanta intre prezoane este de 100 (deci 4x100) Audi 80, Peugeot, Citroen si Ford au 108 (deci 4x108) Masoara si tu la tine sau intreaba pe cineva cu acelasi model de masina.
James Kilowatt
Cam toate marcile europene au 100mm distanta intre prezoane, deci ar trebui sa se potriveasca de la toate. La cele japoneze si coreene distanta e putin mai mare.
CZY
la japoneze si coreene stiam ca e mai mica! Adica de 98. Cred ca merg totusi si cele de 100 (daca au toleranta suficienta)
James Kilowatt
E mai mare la japoneze... fie 113 fie 130, nu mai stiu sigur. Si la coreene la fel. Oricum, diferenta e prea mare ca sa mearga sa le schimbi cu cele europene
CZY
Bun de stiut! Ai idee cumva care este exact procedura de masurare? Nu gasesc aceasta specificatie nicaieri in manualul masinii (Kia Rio)
Nazareno Gabrielli
se masoara cu sublerul.
CZY
de pe centrul prezonului sau cum?
Cosmin36233
QUOTE(Cosmin36233)
SALUT!
Am si eu o intrebare si as aprecia un raspuns cat mai repede daca se paote.
Am un renault 21 din 1989 si am jante pe 15" in 4 prezoane.OK. Pana aici nimic neobisnuit.
Eu sunt plecat din tzara si nu ma pricep la masini si am vazut la scrapyard (cimitir de masini) niste jante super belea in 4 prezoane si pe 15", dar la alte masini.
Intrebarea :?:
De la ce masini cu s-ar potrivi jantele la renaultul meu?Eventual daca imi puteti spune distante intre prezoane si chestii d'astea.
Intreb pt ca un prieten de-al meu a luat de pe un vauxhall (opel) jante si nu s-au potrivit pe un audi 80, care era tot cu roti in 4 prezoane.
Multumesc anticipat!

PS Apropo! Super forum si site!
Keep up the good work!



Am gasit!

TIP JANTA : 6,0 J15

DIAMETRU GAURA MARE(CENTRU) : 60mm

DISTANTA DINTRE PREZOANE(PE LATURA) : 70mm DIN CENTRUL GAURII

DISTANTA INTRE PREZOANE(IN DIAGONALA) : 100mm DIN CENTRUL GAURII
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.