Help - Search - Members - Calendar
Full Version: limbajul agresiv
Masini.ro Forum > Administrare > Echipa de moderatori Masini.ro
Piersicutza
Exista pe acest forum o persoana cu un limbaj destul de agresiv si constat cu parere de rau ca nimeni nu a luat nici o atitudine vis-a-vis de ea. Dupa parerea mea ea nu are ce cauta pe acest forum.Ii felicit pe cei doi cristi care i-au cazut victime ca nu i-au raspuns cu aceeasi moneda. Cristian chiar a incercat sa treaca peste aceste atacuri cu o mina dezinvolta, iar din mesajele lui am inteles ca poate fi atat serios cat si bascalios cand situatia o cere. La fel si CristianT care in ultima vreme o trateaza cu indiferenta. Bravo lor! Inca mai cred ca acest forum este unul serios!
A Go Go
Piersicuto ! Tu te plingi de aceasta persoana si de faptul ca cei doi Cristi nu iau atitudine dar ti-e frica sa-l numesti pe acest Forum? De ce ?

Cu Stima
Sorin din USA
guerilla
buna piersicuto.
ce atitudine am putea lua? sa ne razboim in trivialitati? nu am face decat sa dam apa la moara celor care isi doresc astfel de discutii.
bun venit pe forum, e chiar unul serios si vad ca adminiii au rezolvat problemele semnalate de unii dintre noi, fapt ce nu poate decat sa ma bucure.
krysty
din cate am observat, respectiva a inceput sa-si stearga unele mesaje. e un pas.
guerilla
eu nu am apucat sa vad profilul ei inainte sa-si sterge detaliile din el. cred ca de acolo ai tu convingerea ca era vorba despre o EA spuneai ceva de krissy sau ceva asemantor...
oricum sper sa nu ne mai balacareasca pe forum si sa ne combata cu argumente ca eu unul le accept, pt. ca nu ma consider atoatestiutor.
k
Nu administratorul a sters mesajele mele. Eu le-am "dilit" ca sa pareti voi niste fraieri care va luati de "bietul k". Sa va demonstrez ca "taranii e prosti" si cum "voi e tarani", rezulta ca... "voi e...prosti"! Ha! Piersicutza va place? Looseri..daca a-ti stii...
krysty
ce???????????? vrem sa stim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
valentino
daca ii respecti pe altii, te respecti pe tine ...
[addsig]
k
Pt Valentino: stii unde am invatat sa injur "ca la usa cortului"? la volan! De 7 ani de cand am carnet (nu multi, recunosc) am auzit si mi-am imbunatatit un super repertoriu cu jigniri. Acum cand ma asez la volan sunt un mic birjar. Deghizeaza-te tu in femeie si aseza-te la volan. Fa si cate o greseala mica pe ici pe colo si vei auzi la injuraturi de iti vor tremura urechile. Vei afla si tu astfel ca rolul tau "e la cratita".
guerilla
da mai K si folosind acel limbaj trivial ai dat dovada ca nu esti demna de cratita.
hai sa terminam cu prostiile, ok?
ai vrut sa-ti dovedesti ca "Barbatii E Porci" nu?
multumita acum?
sper sa termini cu shit-urile si sa zici ceva serios.
bafta prin oras si cati mai putini nervi. vezi ca se lucreaza pe iuliu maniu... mai bine ocolesti
krysty
K m-au emotionat pana la lacrimi aceste ultime mesaje!
valentino
Ai dreptate, (nu pot sa mint si sa zic ca te-nteleg - sint de genul M); dupa ce mi-am luat carnetu', prietenii m-au intrebat: "carnetu' l-ai luat, da' ai invatzat sa-njuri ?!?!?!"

Oricum, nu cred ca e cazul si aici pe forum...

[addsig]
guerilla
tizule cand pun scaunele si vii sa dam o tura iti fac cadou si un bax de servetele man, ca vad ca nu iti mai stapanesti lacrimile
valentino
Cred ca injuratul la volan e o chestie, asa mai balcanica - numai prin zona asta se injura de mama focului !!!

M-a frapat in Italia calmul celor de la volan - in ciuda unor greseli pentru care la noi ai fi luat si mame si Dumnezei si mai stiu eu ce, lumea (ceilalti soferi din trafic) era mult mai ingaduitoare ...

Recunosc si eu ma mai enervez la volan uneori - da' ce sa-i fac unuia care de ex. nici nu stie sa semnalizeze schimbarea directiei de mers sau se baga in fatza mea ? sa ma dau jos sa-l iau la bataie ? sa-l urmaresc prin oras ? (am luat aici un caz banal)

La noi cel care greseste pe strada are si gura cea mai mare !!!

PS: Si chestia cu "femeia numa' la cratitza" e un balcanism - da' sa nu deviem in discutii pro si contra feminisme.
[addsig]
vlad3
Stimata K...Personal cunosc cel putin 10 tipe care nu au fost trimise in 10 ani nici macar o sigura data la cratita, si care din cand in cand cand se mai supara pe "troaca" ii dau in goarna astfel incat sa uileasca suficient de muti barbati, care "este niste porci". Parerea mea este ca asa se face treaba buna si se demonstreaza ca locul nu este la cratita. Prin ceea ce ai facut pe forum nu ai demonstrat decat ca frustrarea a invins in cazul tau si ca da, locul tau s-ar putea sa fie la cratita, pe care by the way, capacul falfaie de 2000 de ani incoace. Lui Edison odata i-a trebuit sa intre bucatarie si a inventat oala cu presiune...
guerilla
valentino, da o fuga in franta, belgia (partea franceza), luxemburg si mai vorbim dupa aia daca e balcanica sau nu faza cu injuraturile ok? idem - taiatul fetei in trafic, lipsa semnalizarii, claxonari inutile, etc etc
valentino
Inseamna ca si francezii "e bulangii" ... de fapt, daca vezi si ce-au facut la Dacia Pitesti....
[addsig]
k
Adevarul este ca injuraturile le-am luat pe toate in primul si al doilea an de "ucenicie" auto. Aveam si o dacie idioata care nu se prea sincroniza cu mine. Ca sa nu zic ca prioritate mi se parea ca am doar eu sau incepeam sa dau tuturor prioritate desi eu aveam. Oricum eram dragutza. Zic eu. Asa ca Vlad, tipele care iti spun ca nu au luat nici o injuratura in 10 ani....te-au vazut pe tine mai mic si mai fraier si te-au pacalit. Stii ca exista si Mos Craciun? Acum nu ma mai injura nimeni, acum eu sunt ca un camionagiu cand ma supar pe vreunul prin trafic. Dar sa stii ca am intalnit si o groaza de barbati mocaiti si prosti ca soferi. Pe bune. Da' si femei....
vlad3
Cristit, exemplul tau nu este concludent, de vreme ce francezii sunt recunoscuti ca fiind cei mai agresivi soferi din Europa. Personal pe unde mi-am plimbat tartaneata n-am vazut ce vezi la noi. Exact cum spunea tizu matale - desi unii se bagau, taiau fata samd, nimeni nu ii claxona, nimeni nu le dadaea faruri sau nimeni nu ii gartula cu tot felul de epitete, cu trimiteri evidente catre origini. In Grecia am vazut odata, un singur sofer care s-a proptit cu mainile in claxon, pt ca un cetatean isi lasase masina in mijlocul drumului cu avariile puse (iti e cunoscut sistemul ?), iar eu ma bucuram. Soferul ala de autocar devenise SOFERUL grec. Iar cand ala de si-a lasat masina in drum a venit, asta a lasat geamul jos (deja era mai mult decat puteam spera ) si i-a zis :" ba in mortii ma-ti..... Ce lasi masina asa ? Ti-a luat ma-ta strada ? Fu....." etc.... Sa mai comentez ? !
guerilla
mai sa fie... ai scris un intreg paragraf fara sa scoti nici o perla. Congrats
cum a fost in oras? ai calcat pe cineva? nimic nimic?.... hmmm
guerilla
in grecia nu am fost... eu vorbeam de experientele mele
vlad3
k... Pentru mine trebuie sa existe Mos Craciun. Am o mogaldeata acasa care are nevoie de el. Daca eu nu cred, cum o sa-l pot convinge pe fiu-miu sa creada ! Revenind insa la acele individe,iti pot spune ca le stiu exact din prima zi de carnet, am mers cu ele in masina din prima luna de carnet. Pur si simplu sunt oameni care au talent. Sunt altii insa care isi perfectioneaza in timp stilul. Si mai sunt unii care vor fii anti-talent pana in ultima zi de viata... Care nu rareori ziua pica la un drum de zi sau seara, national sau judetean. In aceasta ultima categorie nu exista gen masculin sau feminin ci numai nepriceputi.
k
Nu. I-am lasat sa-mi scape. Dar ghici cand m-am enervat. Cand a trebuit sa gasesc un loc de parcare. Am dat o gramada de tarcoale pana un paznic de la primaria Capitalei mai hraparet a ridicat o barieruta d'aia si mi-am inghesuit si eu masinuteza langa un super Z3 negru. E oribil. Daca nu le vin astora mai repede idei cu parcarile si nu le trec si in practica o sa-mi las masina in mijlocul drumului.
guerilla
pai sa faca peste dambovita o parcare... da e complicat, iti dai seama cati bani ar costa? mai bine facem niste economate CareEste
vlad3
Cat despre povestea cu parcarile, hai sa-ti spun de ce personal eu cred ca este o imbecilitate - Bucurestiul nu a fost calculat pentru un asemenea numar de masini . Daca in '90 in Bucuresti era o masina la 10 oameni, anul trecut era o masina la 2 oameni. Infrastructura trebuie refacuta. Inca odata avem ceea ce meritam. De fapt ce credeam noi ? Ca astia chiar or sa se gandeasca cu adevarat sa rezolve problema ? Chiar credeam ca or sa renunte vreo data sa mai bage gunoiul sub pres ?
k
Vlad... Cred ca eu nu am fost un geniu in ale condusului dar prin antrenament am devenit buna sau f buna?!! Oricum sunt sigura ca ezitarile d ela inceput au fost inlocuite acum de o agresivitate f f accentuata pt a contracara orice atac. Eu tai calea tuturor, eu ma bag desi nu e loc, eu ridic prima degetul acela, eu scot limba si ma stramb, eu mai uit sa semnalizez cand trec de pe o banda pe alta pe Calea Victoriei. Eu sunt capul rautatilor. Nu port centura, vorbesc la mobil amenint politistii ...sunt o scorpie! Dar trebuie sa ma crezi pe cuvand ca nu am avut in atatia ani decat un accident, si atunci a intrat un barbat in masina mea...pt ca nu l-au tinut frandele.
valentino
corect coane vlade !!

aici e vorba de genul nepriceput !!!

Si daca te uiti mai atent in trafic, cei cu gura cea mai mare fac si cele mai multe greseli !

Probabil pt acestia ar trebui facute sosele speciale, unde sa circule singuri, pe baza de programare

Si mai gandestete ca volanul = shoferie + circulate; adica sa stii sa mānui masina si sa cunosti si regulile de circulate !

Cum te poti astepta sa conduca toti bine cand unii gresec pt ca nu le au cu condusu' (asta este) si altii (nu restul !!!) dau shpaga lu' nenea militzianu' sa ia carnetul ??

La urma urmei "plasticu'" iti da voie doar sa circuli, nu atesta intotdeauna si faptul ca mai si cunosti ceva circulatie !
[addsig]
guerilla
parcarea se poate rezolva in timp.. fiecare constructie noua sa aiba loc de parcare subteran pentru toate persoanele care lucreaza/locuiesc in acea cladire.
mai exista terenuri virane destule pe care se pot amenaja parcari supraterane multinivele
se pot face parcari suspendate intre blocuri deasemenea. sa vrei sa faci ca solutii exista...
ca sa nu mai vorbim de acele jdemii de masini abandonate care stau prin oras...
in vest se practica plata la parcare, cu posibilitatea unui abonament anual pentru locuitorii orasului prin care iesi foarte ieftin. la noi se practica ciubucul la tiganasul din parcare.
k
dar de unde bani pt parcari? si unde sa le faca? eu am treaba pe Calea Victorei. Langa CEC. Unde sa faca parcari in zona aia?
k
Pana se hotarasc ei sa faca o parcare, apoi o incep, apoi dureaza un an pana e gata, apoi ....bla bla...trebuiesc solutii rapide si destepte.
guerilla
pe calea victoriei chiar in fata la hilton... in piata aia...o cladire de 10 etaje numai cu locuri de parcare.
se mai poate face loc de parcare prin demolarea cladirilor vechi care sint mai mult decat distruse, cladiri de care centrul nu duce lipsa deloc.
apoi pe cheiul dambovitei amenajate locuri de parcare chiar intre pomi, pe trotuar (solutie adoptata in amsterdam), etc etc
nu ma pricep la constructii, dar ce am vazut in vest de ce nu se aplica si la noi?
k
Ma bate gandul sa-mi iau scuter. Dar sa te tii mitocaneli in trafic. Si cred ca ar fii si incomod..in tocuri, fusta, aranjata ca o floare inghitind prafu sau fumu degajat de vreun trabant. As zbura ca Cruela pe strazi.
vlad3
Cunosc pe cineva exact la fel ca tine ! Daca imispui ca te cheama si Coca am dat pe spate
guerilla
problema cu scuterul e unde il lasi?? ca il fura imediat cum ai facut 3 pasi de el.
k
la asta nici nu m-am gandit. evident ca e pasibil furtului...dar ce crezi ca nu-i fac CASCO? Sau nu se face? Nu ma cheama Coca, deci stai bine. Nu ai cazut pe spate. Initiala mea e L.
guerilla
pai ii faci casco, da stai fara el cateva saptamani pana faci documente, umblat pe la casa de asigurari, samd.. timp pierdut.
solutia cred ca e un lant pus de roti si de primul stalp si nici asa nu esti sigura ca il gasesti cand te intorci.
valentino
Hehehe nu mai radetzi dragii mei vazui in Italia (tzara unde scuterul e la mare pretz) si babe pe scuter !! Nu prea mi-a venit sa cred ochilor, dar... babutza n-avea taine (da' avea casca de protectie !!!) si se strecura abitir printre masini (dimineatza pe la 8 pe o strada cu 2 benzi - circulatie bara-la-bara).

Si vazui si o cucoana (30-35 de ani) calare pe bicicleta ! Culmea ca era imbracata destul de elegant, da' nu conta ca ii intrecea pe aia cu masinile
[addsig]
guerilla
pai sa te duci in olanda sa vezi oameni de afaceri pe biciclete, scutere si trotinete.
la costum, cu geanta pe umar, barbati sau femei ..
au aia biciclete de am crezut ca sint in china.
plus ca poti sa si inchirieze o bicla sa te plimbi
k
Stiu Valentino, si mie mi-a placut pasiunea italienilor pt scutere. Dar ai observat ca nu au nici o treaba cu regulile de circualtie. Dribleaza tot ce misca. Masini, scutere, oameni. Prima data stateam eu ca fraiera in dreptul trecerii de pietoni asteptand sa se faca verde si sa traversez. Pauza. Desi masinile s-au oprit pt scutere nu parea a fi valabil semnul de rosu. Asa ca am traversat ferindu-ma de ele. Si eu am vazut tipi la costum cu serviete...calare pe scutere. Plus biciclete. De nu stiu cate ori mai putine masini decat la noi. Dar aici nu-i Italia. Din pacate
k
Dar ce faci daca ploua? Sau ninge? Cum mergi cu scuterul iarna? Eu zic ca solutia sta in parcari sau o limitare a traficului. O selectie a masinilor...habar n-am. Sa nu mearga lunea decat masinile rosii, martea verzile, miercurea negrele samd! Ar fi cool!
guerilla
pai limitari dupa culori? suna bine, ca daca te loveste un nesofer nu trebuie sa mai dai vopsea
cand ploua sau ninge bagi metrou sau ratb
Stefan4
Cred ca (inca) se poate circula in Bucale cu taraba... O data te mai lasa altul sa treci, o data lasi tu pe altul sa treaca, mai iei fata uniua, iti sufla altul fum in nas.., te mai enervezi, mai injuri, dar mergi. Cred ca e loc pentru toti, dar e nevoie de putina intelegere
guerilla
in fiecare zi de acasa pana la job bat tot bucurestiul - stadionul national- autostrada pitest - cam 40 de min. de mers.azi am facut un experiment: n-am gonit, am facut loc la toti gura casca care se dadeau mari vitezomani..
concluzia: am facut cu 5 minute mai mult, deci n-are rost sa dai bice ca tot cam pe acolo iesi.
mai putini nervi, fara stres, mai odihnit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.