Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie Hyundai Elantra sau Toyota Corolla (modelele noi)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
amic12
Salutare,

Va rog ajutati-ma cu sfaturi in alegerea unei masini noi, achizitionata prin programul Rabla. Suma maxima de care dispun este 12.000 - 12.500 Euro + tichetul rabla. M-am oprit la 2 variante pe benzina:

Hyundai Elantra (facelift 2013) - motor 1.6 l MPi (DCVVT), benzina, 132 CP, cutie manuala, prima versiune de echipare - pret 12.500 euro + rabla.
Toyota Corolla (noul model 2013) - motor 1.33 l Dual VVT-i, benzina, 99 CP, cutie manuala, prima versiune de echipare (Terra) - pret 12.100 euro + rabla.

In mare dotarile sunt similare, Hyundai are in plus cateva cum ar fi proiectoare de ceata sau volan si schimbator piele. La Toyota nu ma incanta foarte tare bordul (desi poate se vrea a fi elegant, mi se pare ca seamana cu bordul unei masini din anii '90, insa m-as putea obisnui cu el), in schimb exteriorul mi se pare ca arata foarte bine (parca imi place mai mult ca Elantra). Nu stiu nici daca motorul de 1.33 l si 99 CP e suficient la o masina de 1,3 tone si fiind mai turat sa consume chiar mai mult decat cel de 1.6. Pe de alta parte toata lumea are cuvinte de lauda pentru Toyota, in timp ce Hyundai e mai putin cunoscuta ca marca, cel putin la noi. Desi nu am intentia de a o vinde prea curand, ma intrebam si care ar avea o valoarea mai buna la revanzare.

Majoritatea drumurilor le fac in oras si nu depasesc mai mult de 10.000 km pe an.
Pentru ambele masini se ofera 5 ani garantie. Din ce-am gasit pe net, Toyota este asamblata in Turcia iar Hyundai in Coreea, insa nu stiu daca are vreo importanta acest lucru sau daca informatiile sunt corecte. Ambele fiind modele noi nu prea gasesc informatii despre ele, de aceea orice sfat este mai mult decat binevenit.

Multumesc!
James Kilowatt
Eu as lua Hyundai-ul
RD-Woo
In mod rational as alege un model japonz intotdeauna fata de oricare. insa in acest versus
mai de incredere mi se pare modelul correan. deci Elantra all the way!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.