Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Octavia vs. Ford Focus
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
lucky14
Buna ziua,
Ma numesc Bogdan si sunt nou pe acest forum.
As avea nevoie de niste pareri si poate lamuriri legate de o dilema cu care ma confrunt smile.gif
Sunt pus in postura de a alege intre doua masini care ma incanta aproape in egala masura si am dificultati in luarea deciziei.
Angajatorul s-a gandit sa-mi ofere masina de serviciu si mi-a zis sa aleg intre 2 modele:
Skoda Octavia si Ford Focus
Amandoua sunt noi(2014), 1.6 diesel, cutie automata, negru sau gri smile.gif..... alte optionale nu cunosc smile.gif
Singurele diferente sunt: Focusul poate veni in doua variante adica berlina(4 usi) sau hatchback(5 usi) pe cand Octavia numai berlina(4 usi) si termenul de livrare este de 2 luni si jumatate la Ford si 3 luni si jumatate la Skoda.
M-ar ajuta foarte tare cateva impresii si pareri!!!
Multumesc.
DORU
Fiind masina de servici sugerez sa o iei pe cea mai vivace dintre cele 2, plus ca nici cea care ajunge prima odata comandata nu e de lepadat thumbsup.gif

Ce stiu sigur e ca 1.6CR 105 de la Skoda nu e gurmand asa ca poti obtine consumuri de 4,5% daca nu vrei sa fii Schumi extraurban.
In oras e dificil sa dai un consum pt ca daca esti in Buc, acolo conteaza cat mergi si nu cat stai pe loc biggrin.gif
lucky14
QUOTE (DORU @ Jun 23 2014, 06:48 PM) *
Fiind masina de servici sugerez sa o iei pe cea mai vivace dintre cele 2, plus ca nici cea care ajunge prima odata comandata nu e de lepadat thumbsup.gif

Ce stiu sigur e ca 1.6CR 105 de la Skoda nu e gurmand asa ca poti obtine consumuri de 4,5% daca nu vrei sa fii Schumi extraurban.
In oras e dificil sa dai un consum pt ca daca esti in Buc, acolo conteaza cat mergi si nu cat stai pe loc biggrin.gif



Multumesc pentru parere....... exact cum ai zis si tu care ajunge prima..... cate despre consum...... e la fel la amandoua(si chiar nu ma intereseaza.... firma plateste smile.gif) ...... fordul e mai sprinten ..... in concluzie....... ford sa fie smile.gif))
DORU
Te asteptam cu pareri odata ce-o vei si conduce !

Pana atunci...daca nu ai facut drive-test, te poti amuza cu unul thumbsup.gif
olixandru
Avand in vedere ca este masina de firma eu zic sa alegi ce iti place tie.
Daca masina iti ramane ti eu iti recomandam Skoda Octavia.

App Skoda Octaia este tot hatchback 5 usi. Din cate stiu berlina a fost doar Skoda Octavia 1.

Eu am mers cu Octavia 2 Facelift si vreau sa-ti spun ca dupa un drum de aproximativ 1800 km in 3 zile nu m-am simtit deloc obosit gen dureri de spate, gat picioare etc.

Ford inca nu am testat.
lucky14
In sfarsit a venit si masina smile.gif (Focus hatchback a ramas)
Sunt foarte incantat de ea, este destul de confortabila, merge foarte bine si se tine bine in curbe si e destul de vioaie. Despre consum inca nu pot sa zic nimic pentru ca nu am facut decat 200 de km (momentan arata 5.6).
Revin mai tarziu cu mai multe amanunte.
DORU
Drumuri bune sa aveti !

Te asteptam cu impresii dupa primii 1500km, rodaj adica whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.