Help - Search - Members - Calendar
Full Version: buget 9000 eur
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
vuuduuz
Buna seara,

De curand sotia mi-a recomandat ca este timpul sa las actualul logan (1.4 mpi,gaz) in urma si sa trec la ceva mai serios. Bugetul este de 9000 euro (fara taxa de inmatriculare), achizitie din Germania si optiunile sunt : bmw 320d (2005-2006,am inteles ca cele dupa 2006 au probleme cu motorul de tip n47?!) sau audi a4 (2006-2008?). Vreau sa il achizitionez pe firma,deci as lua de la un dealer cu 19% mai ieftin (din cate mi s-a spus) pentru ca nu platesc TVA. Tin sa precizez ca vreau sa aibe ceva caluti (minim 140-150) dar sa aibe si un "aer business" whistling.gif . De preferat nu probleme foarte mari ca cele cu motoare n47. Sa merg pe varianta benzinara? Eu fac cate 40-60k km per an. Ca si marca doar bmw sau audi.
James Kilowatt
Daca iei unul din 2005, va avea probabil 150kkm (asta presupunand ca e unul rulat normal si nu un cazan cu kilometraj deja manarit). Iar tu daca faci inca 50-60k pe an, in 2 ani e praf, ajunge la programul rabla.
La 50-60kkm/an mergi tu ia una noua (sau aproape noua) si cu garantie, nu un cazan de 10 ani vechime. Alea-s bune pentru soferii de duminica, care nici nu fac foarte multi kilometri si nici nu depind de masina, pot trai si fara ea atunci cand mai are probleme si sta prin service.
vuuduuz
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 18 2014, 07:59 AM) *
Daca iei unul din 2005, va avea probabil 150kkm (asta presupunand ca e unul rulat normal si nu un cazan cu kilometraj deja manarit). Iar tu daca faci inca 50-60k pe an, in 2 ani e praf, ajunge la programul rabla.
La 50-60kkm/an mergi tu ia una noua (sau aproape noua) si cu garantie, nu un cazan de 10 ani vechime. Alea-s bune pentru soferii de duminica, care nici nu fac foarte multi kilometri si nici nu depind de masina, pot trai si fara ea atunci cand mai are probleme si sta prin service.


Da,dar tin sa precizez ca sunt genul de om care o intretine..ulei,distributie schimbate la timp,nu o calc ca "smecherii", atentie la gropi,etc. Si nu au toate 150kk, am vazut la un dealer si la 105kk.
James Kilowatt
Cat costa inmatricularea la un 2L din 2005?

Tu poate ai grija de ea, insa cel dinaintea ta e posibil sa nu fi fost la fel de atent. Oricum nu e suficient sa ai grija de ea, fiarele astea se mai strica chiar si asa iar reparatiile sunt din ce in ce mai costisitoare, mai ales la marcile premium.
vuuduuz
954.26 euro. Multumesc pentru sfaturi.
RUE
un prieten si a cumparat 320 din 2006 cu 7000 eur din tara. E un sofer bun dar care nu doarme la volan. Masina avea 180 k. In nici un an a schimbat turbina.

Stiu pe cineva care pleaca la un MBA in USA si isi vinde 320 ul din 2007 care are parca 90 000 km pe bune (a luat masina din DE cu 17 000 km in 2008) si o lasa ca sa plece doar cu 10 000 eur. Daca vrei contactul lui cere pe privat. Masina se poate vedea in tm.
olixandru
Eu iti recomand un VW Passat, de ce?

BMW te asigur ca ramai fara oglinzi imediat ce ai intrat in Romania cu el, indiferent ca sunt inscriptionate + este faorte sump la piese.
Audi e super dar fata de un vw e mai scump la piese.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.