Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie ( avensis vs. Superb )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cipito
Vad ca se poarta pe acest forum sa intrebi si pe altii in speranta ca iei decizia cea mai buna in final smile.gif
Va multumesc!

Am urmatoarea dilema:
Intentionez sa achizitionez o masina noua care sa inlocuiasca batrana AstraG 2.0D cu care m-am inteles super.

Optiuni: Avensis sau Superb
Restrictii: diesel, 2L, berlina. Nu imi place Passat sau Jetta. Sotia vrea Avensis mie mi-a placut Superb mai mult.
Ca si pret, superb e ceva mai scump, pentru ca il vreau pe cel DSG. Altfel, preturile comparative.

Am si o a treia optiune: sa raman cu Opelul Astra G inca o vreme.

Bugetul este undeva in jur de 21.000 si nu vreau sa il depasesc decat pentru DSG-ul la Superb.
Optiunile masinilor sunt comparabile, diferente minore.

Astept raspunsuri!
DORU
Noul face-lift de la Superb aduce eleganta si rafinament masinii.

Motorizarea 2.0TDI 170 + DSG este arhisuficienta pt nevoile unui sofer mediu (dpdv al sportivitatii) si are un consum rezonabil.

Am un singur "contra" si nu impotriva lui Avensis sau al Superb-ului ci in general: mie masinile noi si cele care depasesc un buget de 15.000 eur deja mi se par bani aruncati. Se pierde mult cu devalorizarea in cativa ani si daca ma intrebi pe mine, VAG-ul pierde muuult in RO din cauza importatorului Porsche, care are preturi exagerate pt orice si indolenta pe masura thumbsup.gif
James Kilowatt
Superb e mult mai spatioasa. Insa skodele sunt foarte anoste ca design, si seamana foarte mult intre ele, de la Rapid la superb e cam tot un drac. Si trebuie sa isi dovedeasca fiabilitatea, deocamdata ultimile modele de la vag au cam scartait la capitolul asta. E drept ca au imbunatatit garantia, insa daca fiabilitatea e un criteriu important eu as merge mai degraba pe toyota. Si pe benzina biggrin.gif

Eu am o parere contrarie lui Doru, in niciun caz n-as da 15000€ pe un SH. As prefera mai degraba una cu pretentii mai mici insa noua. SH as da maxim 5000€ (ma refer la o masina principala, nu la una de nebunii, de colectie, etc).
cipito
Am facut drive-test cu ambele.
Avensis nu m-a impresionat. 126 de cai. O masina ok.
Mi-a parut cam zgomotoasa la rulare si de asemenea nu mi-a placut sistemul de sunet, cred ca se aude destul de prost.

Skoda insa are sunet mult mai placut. Eu ma orientam pe motorul de 140 de cai, mi-ar fi suficient.
Spatioasa, nu mai spun.
Varianta automata are si ceva optionale gen parbriz incalzit, spalatoare faruri - care nu ma incanta in mod deosebit, dar vin la pachet.
James Kilowatt
Atunci alegerea e făcută!
cipito
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 15 2014, 08:17 AM) *
Atunci alegerea e făcută!



Da... as mai fi vrut niste argumente pro si contra.. pentru nevasta. Noi in familie suntem fiecare cu VETO smile.gif
Ea e cu avensis, cum ca arata mai bine. Portbagajul e suficient de mare.

La skoda nu ii place spatele, care la Avensis si mie imi place mai mult. Dar - ghici ce - eu o sa stau in masina si nu in spatele ei smile.gif
James Kilowatt
Chiar si asa mi se pare facuta alegere smile.gif Dupa mine nu merita cumparata o masina pe care nu iti place s-o conduci, indiferent de ce alte calitati are. Daca nu iti place s-o conduci, ai doua variante.
Mergi putin, si atunci iesi mai ieftin si mai comod sa mergi cu taxiul si/sau inchiriat o masina, fara sa-ti mai bati capul.
Mergi mult, insa sa petreci mult timp conducand o masina care nu-ti place iar nu e o optiune buna...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.