Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aud un zgomot ciudat in masina
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
TheCube
De ceva timp incoace am inceput sa aud in masina (clio bicorp) un zgomot de lichid (un fel de clinc-clonc), ca si cum as avea o sticla cu apa pe jumatate in spate; nu imi dau seama daca s-a auzit de la inceput (am masina din vara asta), insa a inceput sa ma streseze.
Ar putea sa fie de la rezervor? Nu puteau sa-i de o geometrie care sa nu permita astfel de zgomote?
M-am gandit ca ar putea sa fie apa in portiere (poate am spus o mare prostie :oops: ), mai ales ca uneori, dupa ploaie sau dupa ce iau masina de la spalatorie, daca las geamurile si le ridic, ies ude.
Am trecut asta vara cu ea prin apa pana la jumatatea portierei (in Bucuresti, intr-o intersectie mare :shock: ), dar inauntru n-a patruns nici o picatura de apa. Nici nu stiu ce sa cred.
Doc
Apa sigur nu intra. S-ar putea sa ai ceva legat de suspensie sau poate un tampon motor daca ai diesel.
robert constantin31470
Amo propunere, fa un plin si mergi si sa-mi zici daca mai face asa
madalina
Ar putea fi de la aerul conditionat. M-a strsat si pe mine un timp un zgomot in masina de parca trecea apa prin calorifer, am dus-o la revizie si trebuia facuta o aerisire sau ceva in genul asta.
TheCube
Nu mi se aude chiar tot timpul; de aceea, daca-i fac un plin si nu se aude, nu pot trage concluzia ca e de la rezervor. Pe de alta parte, daca se aude dupa ce o iau de la spalatorie, iar nu pot trage nici o concluzie sigura.

Zgomotul nu se aude continuu, ci la balans (accelerare sau frana), de aceea nu cred ca e de la aerul conditionat.

A mai patit si altcineva sa i se auda combustibilul cloncanind prin rezervor? Pentru ca mie nu mi se pare normal.
Echo
Se intampla frecvent sa aud plimbandu-se prin rezervor benzina si are exact sunetul asta. incearca sa faci tu balans masinii(prin impingere etc) si sa asculti in zona rezervorului.
CZY
Vezi ca ai uitat o sticla de apa minerala sub unul din scaune :joker: Mie mi se intampla frecvent :compress:
Alex-F1
Stai linistit, ca-i combustibilul din rezervor......asta e......ce geometria lu' peste te astepti sa aiba rezarvorul la o masina ca Renault Clio??? :shock: Zii multzam ca merge si ca n-ai alte probleme cu ea...... tongue.gif

Hai pa
ALEX
James Kilowatt
Dupa parerea mea, dupa un timp la orice masina incepi sa auzi tot felul de zgomote... fasaituri, cloncanituri... Poate sa fie si mercedes. Probabil ti se formeaza urechea si incepi sa le deosebesti laugh.gif Singura solutie sa nu le mai auzi e sa dai drumul la radio laugh.gif Daca nu par sa vina de la directie, frane sau suspensii, atunci nu te ingrijora pentru fiecare sunet care nu stii de unde vine, ca faci insomnie laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.