Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1.8 tddi - din fire galagios?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
codrutz32435
salutare! sunt un user nou si am si eu oaresce dilema...
mi-am luat un F Focus disel second hand (din 2000) de care sunt una peste alta foarte multumit, masina rigida (asa imi place mie), suspensii tari, manevrabilitate super, fuge de rupe - chiar m-a surprins ce poate diselul asta - tinuta de drum excelenta... dar, pt ca mereu exista si un dar, mi se pare cam zgomotos motorul.
Masina era cu revizii la zi, curele (agragate&distributie), role, intinzatoare schimbate. Din afara masinii motorul toarce de-ti vine sa-l mananci, insa din masina mi se pare cam galagios in comparatie cu alte diseluri cu care am mers - Peugeot 307&407 HDI, Golf IV TDI. Acum ca a venit frigul, pana cand se incalzeste putin motorul e si mai galagios. Oarecum intrigat am rugat un prieten care are tot F Focus sa-mi dea masina sa merg cu ea si...tot cam aia era, desi avea pe jumatate kilometri fata de a mea...
Un cunoscut care are Mondeo mi s-a plans si el ca i se pare cam zgomotos diselul lui...asa ca vin cu intrebarea: este intradevar, din fire mai galagios tddi-ul de 1.8 de la ford fata de alte diseluri sau e cazul sa-mi pun probleme?
E o chestie care tine de motor sau de antifonarea compartimentului motor fata de cel al pasagerilor? ( din afara masinii sunau la fel de tare si HDi de Peugeot si TDI de VW - e drept cu tonalitati usor diferite- insa in masina era cu totul alta poveste)
Zgomotul se coreleaza cu uzura motorul (vechimea lui) sau sunt de la inceput asa bazaitoare?
S-auzim numa' de bine :albino:
codrutz32435
mai sa fie....chiar nu s-a mai lovit/auzit nimeni de problema asta ?
Alex24
Da, motorul 1.8 TDDI e zgomotos. Am avut un focus hatch la firma 1.8 TDDI 90 CP si de cand era nou pana am plecat de la firma am facut cca 35.000 km, asa ca stiu cat de cat cum e.
In rest cum ai zis si tu ok, masina din restul punctelor de vedere. Si inca o chetie, parca consuma cam mult pt un diesel de 90CP in oras.
codrutz32435
intradevar, si mie mi se pare ca mananca destul de mult prin oras (7-8l/100km), mai ales de cand a venit frigul mai serios...e drept merg prin oras numai in cele mai aglomerate zone si la cele mai prost alese ore laugh.gif
Echo
ca fost posesor de benzinar si actualmente posesor de TD[/color]I[color=#444444] pot spune ca mi-a fost relativ greu sa ma acomodez cu zgomotul, mai ales la viteze mici si la relanti. Nu vreau sa fac comparatii intre marci, dar se spune ca motoarele de VW sunt chiar mai zgomotoase si cu un mers mai aspru decat cele de Opel Ford sau Peugeot. :shock:
James Kilowatt
Daca va pasioneaza diesele silentioase aruncati o privire la Fiat/Alfa/lancia
E normal ca HDI-ul de la peugeot sa fie mai silentios... e mai nou, si e common rail. TDI-ul de la golf nu e un exemplu de motor foarte silentios, insa masina e izolata fonic bine.
Dan27
incearca tdci!tot de la ford.E mare diferenta.Eu am unul si am vrut sa cumpar un modeo tddi.Am renuntat dupa ce l-am auzit cum urla!cu consumul,atat scrie in cartea tehnica 7,2,deci e normal ca iarna sa ai 8.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.