Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OPEL OMEGA & OPEL VECTRA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
gabriel32493
DESCHID aici acest subiect pentru ca nu inteleg un lucru :
De ce omega(94-2004) este mai ieftina decat fratioara vectra..
Avantajele pentru omega sunt clare, foarte mare nu este, consumul de asemenea,atunci de ce cumperi mai repede o vectra decat omega...?
PARERI PRO...
PARERI CONTRA...
G e o r g e
pentru ca nu e cunoscuta . vectra are un nume mai puternic.
Dan27
in general nu e mai ieftina.Sunt eventual mai ieftine pt ca toti din Ro(adica majoritatea)si-au luat omega ca sa o calce(ca se stie ca merge).Vorbesc de cea cu motorul 2.5td luat de la bmw..numai ca dupa x ani de dat in ele,sau cam dus motoarele..
G e o r g e
mai nasol cu tractiunea. am avut si eu , si am reusit sa ma invart cu ea pe umezeala :evil: no traction control
Nazareno Gabrielli
Costurile de intretinere sunt mai mari la Omega.
Senator
Mai ieftina unde ?

Daca te referi la pretul din Germania asta se explica prin faptul ca impozitul si asigurarea e mai mare decat la Vectra motiv pentru care cererea second-hand e in favoarea Vectrei.
In Romania Omega B nu e asa de cunoscuta , mai sunt oameni care nici nu stiu ca exista :dontknow: . Cand aleg o masina oamenii de aici se uita in primul rand la consum , anul fabricatiei si mai e si mimetismul , "mi-am luat si eu Vectra" . De asemenea dimensiunile mari îi sperie pe multi , asa cum îi sperie si tractiunea spate si transmisia automata.

laugh.gif Mai sunt si aceia care cred ca Vectra e "ultimul tip" la Opel. laugh.gif

Costurile de intretinere nu sunt neaparat mai mari , unele lucruri sunt mai ieftine la Omega (ma refer la Omega B II si Vectra C)

@George
Exista pe Omega B traction control si chiar si ESP!
G e o r g e
i know, dar eu nu aveam laugh.gif
gabriel32493
tractiunea spate o problema ? nu subaru-le..tractiunea spate este una din cele mai placute lucruri pentru cine cunoaste o masina mai mult decat cele 3 pedale un levier si volan, tractiunea spate spune multe despre cel care are o astfel de masina si nu din greseala.
Dovada pot depune detinatorii de lada, bmw, mai putin de mercedes..de aici in sus...
Dupa parerea mea si 4x4 este fantastica dar trebuie sa fie peste 200 de armasari sub pedala pentru a furniza ceva adrelanina pedalierului...

2. piesele de opel inclusiv omega sunt accesibile celor care nu au optat pentru wolswagin sau mert sau bmw...raportul pret masina / cost intretinere este cu 20-30 % mai redus decat in cazul celorlalte...

3.
G e o r g e
bine , bine . dar o masina cu 136 cp si un cuplu mare , pe un carosabil cu polei , este o adevarata nenorocire fara ESP si TC . :evil:

asa ca da-mi mie un subaru ca sunt king of the road pe asemenea carosabile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.