Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia 2005 vs Hyundai Accent 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
gvbroker
Buna tuturor. As vrea sa va cer un sfat. Sunt pe cale de a-mi achizitiona o masina second hand si as prefera pe cat posibil sa fac achizitia de la cunoscuti, deoarece ar fi prima masina si nepricepandu-ma la masini, evit sa cumpar din piete sau de la straini.

Pentru moment as avea 2 oferte:
1) Skoda Fabia, 2005, motor 1.4 / benzina, 125.000 km, 2.900 EURO
2) Hyundai Accent, 2007, motor 1.5 / motorina, 40.000 km, 3.400 EURO.
Taxa de mediu e platita la ambele masini.

Ambele masini sunt oferte de la 2 prieteni apropiati. Ce parere aveti, care din cele 2 oferte ar suna mai bine ?
James Kilowatt
La accent cica ar exista o problema sistematica la coloana de directie, si mai precis la nu stiu care dintre senzori. Cele cu senzor optic sunt OK. Chiar daca e modelul prost de coloana, poate fi schimbata cu cel bun, insa trebuie vazut si cat costa distractia.
DORU
Accent-ul CRDi este VGT 110 cai?
Daca da, verifica daca are ABS !
Daca are, ar fi o prima optiune dupa mine thumbsup.gif
noceius
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 7 2014, 12:45 PM) *
La accent cica ar exista o problema sistematica la coloana de directie, si mai precis la nu stiu care dintre senzori. Cele cu senzor optic sunt OK. Chiar daca e modelul prost de coloana, poate fi schimbata cu cel bun, insa trebuie vazut si cat costa distractia.

Cred ca vorbesti din auzite. Problema de la coloana de directie exista, doar, in mintea unora. Este posibil sa fi fost 2-3 cazuri izolate. Se intampla si la case mai mari. Insa, sa faci afirmatii ca ar fi o problema mi se pare un pic cam fortat. Cunosc pe cineva care are un astfel de model inca decand a aparut in Romania (2007) si in momentul de fata masina are peste 140.000 Km. In tot acest parcurs masina nu a avut nici cea mai mica problema tehnica. A intrat in service doar pentru reviziile anuale.
James Kilowatt
QUOTE (noceius @ Dec 17 2014, 11:09 AM) *
...
Cred ca vorbesti din auzite....


Da, vorbesc din auzite. Informatia e de pe forumul monomarca, unde la un moment dat chiar s-au organizat sa faca o actiune colectiva care sa ii determine pe cei de la HAR sa rezolve problema celor care au avut modelul defectuos si care n-au apucat sa il schimbe in garantie. Cum spuneam, cele cu senzor optic n-au problema respectiva si asta poate fi o informatie utila cuiva care cauta una SH.


QUOTE (noceius @ Dec 17 2014, 11:09 AM) *
....Cunosc pe cineva care ....

Tu in schimb ai captat perfect esenta unei informatii solide si documentate teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.