Help - Search - Members - Calendar
Full Version: caut masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
mititelu31003
Vreau sa imi cumpar o masina noua am 15 mii de euro dar sincer sa fiu nu prea stiu ce masina .Cred ca sfaturile voastre mi-ar prinde bine ,oferta este foarte variata si cred ca sunt derutat.
Vasile26083
Pai spune si tu din ce clasa vrei sa fie, diesel sau benzina.
Orientativ, gasesti preturi cu masini noi la http://www.apia.ro/publicatii-catalog.htm
La preturile astea se mai fac si reduceri...
V l a d
se muta la versus
ionut32111
daca tot te uiti pe apia.ro,mai bine te te uiti la diverse si apoi la firme auto
mititelu31003
Sincer sa fiu o masini pe motorina asi dori .De BORA ce ziceti? :?:
Daca aveti o alta propunere pentru mine sunt nerabdator sa o vad
bark35485
Nu stiu sigur cat este dar eu iti recomand o Mazda 3(la banii astia).
:roll:
zefir34016
QUOTE(bark35485)
Nu stiu sigur cat este dar eu iti recomand o Mazda 3(la banii astia)

Mazda3 sedan 1.6 R4 DOHC 105 CP este 13925E si 14815E (CIP), iar dieselul 1.6 CD 110 CP este intre 15675 si 17105 (CIP). Sedanul imi pare mult mai reusit ca hatchback-ul. Fiind importata direct din Japonia, deci taxe vamale 30%, achizitionarea in regim leasing este un "must".
http://www.automaz.ro/showroom/mazda3/sedan/mazda3sedan.htm
Road-test review aici:
http://www.honestjohn.co.uk/road_tests/index.htm?id=113
madalina
In afara de a fi diesel, ce alte pretentii vrei de la ea: va fi masina de familie, masina de oras?

vrei mai multe dotari pe o masina mai mica sau preferi o masina mai mare si cu dotari mai putine?

Ce stil de a conduce ai, vrei o masina mai puternica sau una medie?

O cumperi in leasing sau cu banii jos? 15000 pret CIP sau cu toate taxele incluse?
mititelu31003
15000 euro sunt toti banii, deci cu tot cu taxele vamale incluse si vreu o masina de familie ptr ca nu ma satisfac cele de oras(daca banii ajung) Cu bani putini sunt si mofturos (glumesc). Cum am spus oferta fiind foarte diversa sunt derutat putin ,iar voi puteti indica un modelul . Daca se poate cu facilitati multiple totul este OK . Multumesc anticipat tuturor .

Sa stiti ca nu ma pricep la masini . Eu am o Dacie din 1990 care culmea ma satisface si nu asi dori sa achizitionez o masina cu un motor foarte puternic.

SUZUKI IGNIS?
Andrei Suzuki
Suzuki Ignis cam greu poate satisface nevoile unei familii.Si nu ma refer la spatiul interior (care mie mi se pare mai mult decat ok pt clasa ei),ci la portbagaj.
James Kilowatt
Seat Cordoba? 5 usi, 480l portbagaj, clima si alte alea.... Motor la alegere, vrei unul economic si ieftin iei SDI, vrei unul economic si puternic iei TDI, ai de ales intre 68,75,100 si 130CP
Ceva din gama Daewoo? Nubira, sau Leganza?
George spunea ceva de Subaru in leasing.
Cred ca la banii astia ai de unde alege. Poate ar incapea si un Megane berlina.
mititelu31003
Nu vreau masina produsa in Romaniamai ales Nubira ,Leganza,daca se faceau cu simt de raspundere cum s-au facut o perioada de timp la Craiova era perfect dar asa ................ Este mai buna dacia mea din 90 decat un CIELO nou (exagerez) .
De Golf ,Bora nu stie nimeni nimic? Sunt bune ptr drumurile noastre ,Ma uit cand merg prin tara si observ ca Romania este plina de Skoda si Volkswagen.
Seat este o masina buna dar... am retineri .
mititelu31003
Suzuki Ignis m-ar satisface am fost chiar si la un dealer la Sibiu are consum mic ,pozitia soferului este buna, dotare satisfacatoare , dar despre fiabilitatea masinii nu stiu nimic . Am citit si mesajele de pe forum dar tot nu am aflat mare lucru. Dealerul de obicei spune ca este foarte fiabila, dar stiti cum este ca aiba vinzare. Poate stie cineva?
zefir34016
Ce-ai zice de un Ford Focus - "campionul Europei" (cfm. reclama). Sedan sau Wagon - se preteaza ca masina familiala. Plus ca este in promotie speciala (minus 1500 euro) pana la 31 dec.
Focus Ambiente – pret īncepānd de la 9.935€
Focus Comfort – pret īncepānd de la 10.790€
Focus Trend – pret īncepānd de la 12.610€
Focus Ghia – pret īncepānd de la 13.890€
Lista completa preturi, dotari aici:
http://www.romcar.com/ie/focus/-/foc_pret/Preturi_Focus.pdf
Liviu-98
Sunt in situatia ta, am testat toata piata si sunt intre Renault Megane 2 Estate Confort Expression 1.6 115 CP si acelasi dar pe motorina cu 1.5 dCI 100 CP si Skoda Octavia 2 Ambiente 1.6 MPI si aceeasi dar cu motorina 1.9 TDI 105 CP. Cel mai ieftin este Renaultul pe benzina, apoi Skoda pe benzina, dieselurile sunt un pic mai scumpe dar in aceeasi ordine. Skoda este mai fiabila decat Renaultul (vezi www.carsurvey.org), reviziile costa cam la fel. Uite-te pe site-uri (www.renault.ro, www.aviamotors.ro, etc.) si te lamuresti. Ambele ofera cele mai multe dotari la pretul asta. Restul sunt foarte putin accesoriate, la VW te costa si vopseaua in plus, chiar si aia nemetalizata!!
Gica-6
Daca ai o mica atractie catre Volkswagen...Go for it ! Fa o vizita dealerului din orasul tau si te va lamuri ce iti poate oferi de banii astia. Daca nu il aveti in Vaslui, gasesti in Iasi ca doar e aproape, cam o ora de condus, de fapt stii sigur mai bine ca mine. Ai grija sa ti-o configureze cu ceea ce te intereseaza pe tine : (banuiesc) aer cond, ABS, airbaguri, inchidere centralizata, geamuri el etc. Incearca sa prinzi o promotie si atunci multe din acestea for fi "gratuite".... de fapt tot le platesti :cry: , ca nu vand ei in pierdere. Daca pretul e prea mare pt. buget renunta la optionalele mai putin importante sau da o raita si pe la alte marci.
Un sfat : nu lua motor diesel daca nu mergi peste 20.000 de km pe an. Parerea mea... Mai bine iei penzina si optiuni de diferenta.
madalina
Nu intotdeauna cele mai vandute masini sunt cele mai fiabile (exemplu concret: Toyota in Romania).

Fa o lista cu masinile la care te-ai incadra ca pret, din clasa care corespunde nevoilor tale si mergi la dealeri. Daca o iei cu banii jos, nu are rost sa mergi la japonezi (cu exceptia celor ce produc in Europa) sau coreeni.
mititelu31003
Multumesc tuturor pentru sfaturile acordate.
Pentru ca sunt novice la motoare rog sa spuneti de ce este mai bun un motor pe motorina decat unul pe benzina(fara sa imi spuneti ca benzina este mai scumpa decit motorina) .
:roll:
Si la sfaturile voastre, dar si la indemnurile prietenilor si a colegilor de servici m-am hotarat sa imi iau un Bora (are unn pret bun pentru sfarsitul de an si raman si cu ceva bani ). Aveti mai multe informatii despre aceasta masina? :bounce:
G e o r g e
pentru ca are un consum mai mic.

la benzina ai revizii mai ieftine si fiabilitate crescuta. la motorina trebuie musai sa alimentezi doar cu motorina de calitate. la benzina dc ai bagat ceva mai prost (mai prost de CO98) masina nu are asa de rau de tras.
David33488
In locul tau mi-as lua un Megane II (de care vrei tu,bicorp sau sedan).Cred k in banii astia e masina cea mai buna pt Romania (si nu numai) mai ales de cand au facut parteneriatul cu Dacia.Reviziile si alte "neasteptate pb" la Renault sunt lejere de tot in comparatie cu Volkswagenul pe care vrei tu sa ti-l iei.
Bora parerea mea k nu prea iese in evidenta cu nimic fenomenal (in afara faptului k e VW,desi de ani buni nici asta nu mai e un avantaj)...
Si Ford Focus este iar o optiune buna,desi nu prea sunt fan Ford,dar cred k asta chiar merita fiind apreciat de atata lume,atatia ani la rand
Succes
Marius11
Si eu as opta pentru Suzuki Ignis la banii astia; e printre cele mai ieftine 4x4, consum mic, demaraj bun, dotari suficiente (ABS, airbag, aer conditionat,...), fiabilitatea zic eu ca e buna (e masina japoneza facuta in Ungaria)
Si cred ca incap destul de multe in portbagaj, la nevoie se poate plia si bancheta din spate daca circuli singur sau cu inca o persoana si maresti spatiul de depozitare din spate :compress:
Kata
in pretul acesta de 15-16 000 EUR as merge pe focus (dar vezi ca la anul iese noul focus, un nene de la romcar mi-a zis ca probabil prin martie-aprilie, ca am vrut si eu focus si m-am hotarat sa mai astept, ca si asa n-am chiar toti banii acum) sau pe cordoba.
sau pe corolla, dar, cu tot cu taxe, iese la cave mai multi bani (oricum, pana in 20000).
ignis e urata rau si mi se pare si mica.
megane-ul are multe dotari dar mi se pare lenesa rau. daca nu tii sa pleci repede de pe loc, e ok. mi s-a parut ca sufera si in depasiri, dar n-am condus megane decat in oras, sunt sigura ca as gasi o cale sa ma inteleg cu ea si la drum lung. altfel, e spatioasa.
in banii astia poti incerca si un opel astra.
madalina
Ce motor avea Megane II pe care l-ai condus! Fugiti de ROmcar cat puteti din cauza serviceului! Vedeti ca mai exista dealeri ford, chiar si Bucuresti.
Kata
megane sedan 1.6 16V, benzina, 115 CP.
abia dintr-a treia incep sa ma inteleg bine cu ea. e una din masinile firmei si o conduc periodic prin bucuresti. si e o masina care ma intereseaza pentru mine personal, are o gramada de dotari la pretul asta si e si spatioasa.
n-am eliminat-o total din calcule inca. pe langa motor cam lenes in treptele inferioare (dar, dupa cum spuneam, cred ca m-as intelege cu ea sa fie ceva mai nervoasa daca as conduce-o in fiecare zi si m-as adapta eu la cutia ei de viteze...), mi se pare si cam urata...dar estetica exterioara nu e un criteriu foarte important pentru mine.
http://www.renault.ro/ro/autovehicule/car_ft.php?v=17 (detaliile despre acest motor)
la ford am mai auzit de povesti nu prea frumoase cu romcar-ul. ma gandeam sa incerc si la BDT.
Gica-6
Cam acelasi tratament si la BDT, din pacate.... Adica preturi mari la manopra si intretinere -poate nu chiar ca la Romcar - si asteptare lunga pana o lucreaza, asta dupa ce in prealabil ai telefonat si te-ai programat. Totusi parca e mai bine ca la Romcar.
Kata
am inteles, multumesc.
dar intrebarea se pune atunci: oare exista vreun service de dealer la care sa nu dureze o revizie trei saptamani si la care sa nu te usture la buzunare? si asta pentru o masina ca aceea de la care a plecat discutia: masina de 15 000 de euro. sau un service care chiar sa aiba piesele mai importante in permanenta pe stoc?
am un prieten care si-a gasint intr-o zi masina cu geamul spart chiar la usa stanga fata si cand s-a dus la service i-au zis ca trebuie sa comande geamul din strainatate. intre timp... ghinion! a stat cu plasticul pe geam si s-a rugat sa nu mai intre inca un hot in masina...
asa ca da, daca exista un service bun la dealer, e ceva foarte important de luat in considerare cand iti cumperi masina.
malin34426
Cauta masina care te "imbraca " cel mai bine. Leaga-te serios de fiabilitatea pe drumurile noastre (cele mai rezistente : omega b,vectra c,
skoda cu pachetul pt Ro, si mai sunt si altele dar depasesc banii tai).
NU TE UITA LA MODEL(mai vechi sau mai nou) _ IA ACUM cand e oferta buna. Cat despre intretinere... intai sa te vezi incurcat ca dup-aia te descurci tu!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.