Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW seia 3 dupa'99 - probleme vasul de expansiune?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
MikeTheBike
Salutare,

Sunt in cautarea unui BMW seria 3 de dupa 1999 si tot cautand si intreband in stanga si-n dreapta, am inteles de la proprietarii de astfel de BMW-uri, cum ca mai devreme sau mai tarziu, mai toti au avut probleme cu vasul de expansiune... se crapa.
Stie cineva care este cauza? caci de consecinte netratate... stim cu totii cat de costisitoare pot fi wink.gif

Cei cu care am vorbit de la Auto Bavaria nu stiu cauza, dar am inteles ca au destule cereri de inlocuire a vaselor cu pricina...
James Kilowatt
La mai multe BMW-uri seria 3 dupa 2000 se pare ca au avut probleme mai grave de atat, legate de chiuloasa... asta apropo si de fiabilitatea germana mult laudata intr-un topic de aici. Se spune ca apar probleme la aprox 100.000 km.... tu la cat ai patit-o?
BMW34294
Pai nu a patit-o, doar vrea sa cumpere unul si a auzit...
sid
Despre bmw eu am o vorba...."zici bmw ai zis tot!" Eu am lucrat ceva pe bmw-uri si m-am convins de cat de fiabile sunt. Mie nu vasu de expansiune m-i s-a crapat ci s-a fisurat radiatorul in timp ce faceam reglaje la motor...va dati seama ce misto e sa-ti sara apa fierbinte pe maini..noroc ca am ferit fatza. Bmw-ul lucreaza sub presiune..poate de acolo e si problema cu vasul....Oricum daca iti iei seria 3 nu-ti lua motorizare 2000d ca oricata grija ai de el, turbina te lasa pana in max 100.000km (cunosc 3 cazuri) si cutia pana in 150.000. Un pret informativ pentru turbina = 1000 EUR smile.gif
James Kilowatt
Eu am povestit la topicul cu cei mai buni dieselisti despre un amic cu un Rover cu motor BMW 2L turbodiesel. A avut o problema cu turbina (in garantie). Reparatie pentru cineva care platea din mana ar fi costat 700E.
MikeTheBike
In primul rand multumesc pentru raspunsuri, desi nu am primit tocmai informatia pe care mi-o doream laugh.gif

Pana la urma am achizitionat tipul de BMW pe care mi-l doream si... spre uimirea mea si acesta avusese nu cu mult timp in urma un accident al vasului de expansiune... vechiul proprietar inlocuindu-l cu unul nou
Vechiul vas il am in porbagaj... are un por pe unde tasnea apa... sad.gif

ehhh, sa speram ca nu se va mai sparge in urmatorii 50-100.000 km wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.