Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitionare masina noua max 15000 eur (VW, HYUNDAI, TOYOTA, SKODA, etc)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragomir.marian
Salutare tuturor!
Am 15 mii de euro si as vrea sa-mi iau o masina noua cu motor pe benzina, insa nu sunt hotarat.
90% o voi folosi in oras (nu in bucuresti), deci consumul in oras va fi un criteriu important. Intentionez sa o tin cam 5 ani.
Acum la inceput de 2014, am cautat pe internet preturi la masini noi si am gasit la dealeri, pana in 15 mii euro urmatoarele variante:
- VW Jetta trendline 1.2 TSI 105 CP 6 trepte
- VW Golf 7 trendline 1.2 TSI 105 CP 6 trepte
- Skoda Octavia Elegance 1.2 TSI 105 CP 6 trepte
- Hyundai I30 1.4 100 CP 6 trepte
- Toyota Corolla 1.3 99Cp 6 trepte

As dori niste pareri de la cei care detin astfel de masini, legate de:
- consumul real in oras
- prestanta marcii (de ex, voi ce preferati? Jetta trendline cu aer conditionat manual fara tempomat sau skoda octavia elegance climatronic si cu tempomat)
- alte pareri de genul ce va surprins placut sau neplacut la masina achizitionata!

Va multumesc anticipat!!!
mircanu
O skoda dotata e de preferat unei jetta fara dotati. Nu vrei sa te bucuri de dotari superioare 5 ani cat o sa ai masina?

Golful ce dotari ofera la banii aia? Vezi ce oferte sunt la fiecare model enumerat de tine, fa test drive cu fiecare.

DORU
NU masina VAG !!!!

Orienteaza-te spre asiatice: Toyota, Honda, Suzuki, Mazda, Hyundai, Kia...
James Kilowatt
Pe hartie Octavia ar parea cea mai buna alegere. Are spatiu, dotari, performante decente.

Problema cu modelele vag alese insa este fiabilitatea. Motorul 1.2TSI de 105CP, cel putin versiunea initiala cu distributie cu lant a avut probleme in serie, lumea se plange pe forumuri de ele. Daca s-au rezolvat sau nu e greu de spus.
Si I30 a avut ceva probleme la inceput pe la coloana de directie insa se pare ca au fost rezolvate.

Eu as arunca un ochi si la clasa inferioara, sunt modele reusite (dupa mineà acolo. De exemplu imi place noul Clio, si poate la bugetul asta intra ceva mai potent gen 1.2 TCI de 120CP si mai bine echipat.
Dragomir.marian
QUOTE (mircanu @ Jan 17 2014, 08:55 PM) *
O skoda dotata e de preferat unei jetta fara dotati. Nu vrei sa te bucuri de dotari superioare 5 ani cat o sa ai masina?

Golful ce dotari ofera la banii aia? Vezi ce oferte sunt la fiecare model enumerat de tine, fa test drive cu fiecare.

Golful si jetta au dotarile minime (variantele trendline sunt cele mai ieftine si cu dotarile standard)


QUOTE (DORU @ Jan 17 2014, 09:22 PM) *
NU masina VAG !!!!

Orienteaza-te spre asiatice: Toyota, Honda, Suzuki, Mazda, Hyundai, Kia...


De ce spre mașini asiatice?
mircanu
Eu zic ca nu se merita VW chel doar de dragul de a spune ca ai VW. E de preferat o masina mai dotata.

Cred ca Doru zice nu la VAG ptr ca dealerii lor nu sunt cei mai buni la customer service. Dealerul auto roman e bolnav de sindromul "asa fac toate", atunci cand ai o problema cu masina.

Uita-te si la renault si la toyota, hyundai sau mazda 3, aceasta din urma fiind un model nou si incepe de la 15k E. mi se pare tare misto mazda.
DORU
QUOTE (Dragomir.marian @ Jan 18 2014, 11:25 AM) *
QUOTE (DORU @ Jan 17 2014, 09:22 PM) *
NU masina VAG !!!!
Orienteaza-te spre asiatice: Toyota, Honda, Suzuki, Mazda, Hyundai, Kia...


De ce spre mașini asiatice?


Exact din motivul dat de mircanu, in completare SI pt ca fiabilitatea s-a certat rau cu acesti producatori wink.gif

Asiaticii sunt pe val acum si ofera design, garantie si fiabilitate crescute prin comparatie.
iHondafan
daca vrei masina de Bucuresti as merge pe ceva mai mic - fiat500, Honda Fit, Fabia chiar Accent/i20. ideal Bucurestii sunt locul ideal pentru hibrizi dar prius sunt inca foarte scumpe acolo. de ce nu diesel? din nou pt oras face mai mult sens decat benzina, mai putin ca se inclazeste mai greu iarna.
James Kilowatt
Pai diesel + trafic de oras = regenerări dese ale filtrului de particule. Creste consumul sau te trimite la service.
Plus ca in orase din astea cu trafic nașpa nu poți face enorm se mulți km, decat dacă stai zi și noapte în mașină.
RUE
oare cat poti sa o arzi pe diesel in oras pana sa i dai o talpa in afara inainte de a aparea PDF ul?
DORU
Doresti o aproximare in timp / km ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.