Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitionare masina maximum 5000E net (6000E brut)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Herron
Buna tuturor!

Planuiesc in viitorul apropiat, undeva pe la jumatatea lunii februarie - inceputul lunii martie, sa imi achizitionez o masina. Personal sunt fan Audi, dar nu stiu daca in banii acestia pot sa imi cumpar ceva care sa merite investitia. De asemena, ca alternative am achiztionarea ei din Romania sau din Germania.

Ca cerinte generale ar fi urmatoarele:
* masina o voi cumpara pe firma
* pret maximum 6000E cu toate cheltuielile incluse, inclusiv taxa de timbru. Daca ar fi sa o cumpar din Romania, asta ar insemna ~5000E (inclusiv TVA) masina in sine, iar restul de 1000E sa fie alocati pentru toate celalate cheltuieli cu inmatricularea. Firma este platitoare de TVA, dar nu mai am incasari pe ea, deci e putin problematic cu deducerea de TVA si din cauza asta in cazul acesta vorbim doar la preturi brute. Din Germania treburile in sensul acesta stau putin altfel si as avea un buget alocat de maximum 5000E net (acolo unde se poate deduce TVA-ul) sau 5000E brut (daca nu imi pot deduce TVA-ul la cumpararea pe firma) + cheltuielile cu aducerea si inmatricularea.
* motor diesel, cel mult 2.0
* sub 200.000 km
* an de fabricatie cel putin 2004
* Euro 4 sau Euro 5

Ca optiuni pana in momentul acesta am gasit urmatoarele:
* Audi A3/A4/A6 2004-2005, motor 1.9 TDI sau 2.0 TDI, teoretic cu sub 200.000 km in bord. Pentru unele din Romania taxa de timbru este nerecuperata.
* VW Passat 2004-2006, in rest aceleasi specificatii ca mai sus.
* VW Golf V 2005-2007, aceleasi specificatii.
* Opel Astra H, 2007-2010, 1.3 CDTI sau 1.7 CDTI, majoritatea E4, dar cu taxa nerecuperata sau E5. Pe mobile.de am vazut o oferta interesanta pentru un Astra H, 1.7 CDTI, an 2009, 106.000 Km, E5 la 5300E net (de la dealer).
* Ford Focus 2007-2010, 1.6 sau 1.8 diesel, E4 cu taxa nerecuperata sau E5.
* Mazda 3, pe la 3500E-4000E am gasit modelul 2005-2006, pe la 5000E-5500E, modelul >2007.
* Ar mai fi Kia Cee'd, Hyundai i30, dar nu ma prea tenteaza.

Intrebari
1. Merita sau ma orientez catre Audi, chiar daca e cu cativa ani mai vechi decat Astra H/Focus?
2. Merita sa fac un efort si sa imi aduc masina din Germania? Momentan nu cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta (contra unui comision, bineinteles) si singur cam am retineri sa ma duc.
3. Este Golf V, cat mai nou si km putini cea mai buna optiune? Am gasit la 5500E-6000E cu an de fabricatie 2006-2007, ~150.000 km, 1.9 TDI, foarte intretinut, cu taxa platita si nerecuperata.
HalbaSus
QUOTE
Firma este platitoare de TVA, dar nu mai am incasari pe ea, deci e putin problematic cu deducerea de TVA si din cauza asta in cazul acesta vorbim doar la preturi brute.

Esti sigur ca mai e firma platitoare de TVA ? mi se pare ca daca nu ai activitate (incasari sau plati) o anumita perioada atunci te scot de la platitori de TVA (si implicit nu mai poti deduce nimic), in plus nu sunt la curent cu modificarile codului fiscal dar parca TVA-ul pe masini nu mai e deductibil decat pentru anumite firme (firme de transport, etc) sau daca e deductibil e deductibil doar partial (cum e si combustibilul spre exemplu). In plus, daca nu ai incasari cu care sa compensezi TVA-ul, eu nu m-as aventura sa il recuperez mai ales ca vorbim de ~1000 euro maxim.

In alta ordine de idei... esti sigur ca vrei sa-l iei pe firma ? Nu prea vad beneficii si toate sunt mai scumpe (asigurari, impozit, etc), iar daca firma nu are incasari atunci nici macar nu poti deduce cheltuielile.
Mircea104901
Si daca vrei sa cumperi din UE pe firma, pentru a putea deduce TVA (sau sa nu il platesti la furnizor) trebuie sa ai firma inscrisa in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Herron
Ar fi urmat sa imi trec firma platitoare de TVA si sa o inscriu in registrul operatorilor intracomunitari. Dar am renuntat la idee de a lua masina pe firma. La bugetul acesta nu stiu daca merita sa fac un drum pana in Germania care implica anumite costuri.

Intre timp am restrans optiunile la Golf V 1.9TDI 2005-2006 si Mazda 3 1.6 diesel 2005-2008. Sunt in dubiu, ambele masini imi plac foarte mult. Un plus pentru Mazda e ca am gasit-o la preturi mai mici ca Golf-ul, probabil nu e la fel de apreciata in Romania.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.