Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pot sa instalez winXP licentiat pe mai multe calc?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
robert constantin31470
Se poate sa cumpar licenta de windows XP pt mai multe calculatoare?
G e o r g e
din cate stiu eu exista posibilitatea asta, dar nu stiu ce discount poti sa primesti. cel mai bine suni la un dealer.nu neaparat la microsoftromania.
guerilla
poti instala licente de Win XP Pro sau Home Ed. pe mai multe calculatoare doar daca esti in una din cele doua situatii:
- fie o licenta multipla OPEN, caz in care instalezi pe un nr. de calculatoare egal cu nr. de licente achizitionate in OPEN
- fie faci in contract OSL, caz in care instalezi pe toate calculatoarele din firma ce versiune de Windows iti place.
eu recomand sa iti faci un OSL pentru ca ai mai multe avantaje:
- ai upgrade gratuit pe 3 ani
- platesti rate anuale ca la leasing - poti trece in conta la cheltuieli aceste costuri
- te costa mai putin decat un OPEN + SA sau OEM+SA
- nu te legi de un hardware ca in cazul OEM

Daca vrei mai multe detalii da-mi mesaj pe mp.
f1anatic
Eu nu stiu ce legi se aplica pe acolo...dar ce stiu, in priviintza lui Mcrosoft:

Operating Sysytems...Win XP etc nu sint vindute ca 'site license' ci individual. Fiecare computer are licentza lui. Deci, daca instalezi aceeasi copie de Win XP pe mai multe computere, violezi legile in vigoare. Sint convins ca Microsoft s-a luptat pt asta pe plan international nu doar in North America.

Microsoft Office suites...Office Xp, Office 2000 vin in diferite pachete de dotari, cu variata integrala fiind cea MS Office XP (ma rog, este 2003 cea mai noua) Premium. Acestea pot fi instalate pe mai multe computere in functie de licentza primita: home, office, small busness, medium buss,, large buss, site license (toate computerele).

Fiecare angajat are dreptul la o instalare pe computerul de munca si cel personal daca poate dovedi ca il foloseste pt munca. In general site license costa sute-milioane de dolari si este cumparat de Universitatzi si corporatzii mari.

De cind ma stiu am considerat ca sint indreptatzit la o copie al fiecarui prgm pe care l-au cumparat la munca...nu de alta...dar sint baiat stringator. Astfel, am software de zeci de mii de dolari, cu licentza. Ex. Adobe Photoshop 7 cu toate Elements academic version etc, costa vreo 600 de dolari. Cum mi-a fost dat in primire sa il instalez la munca pe vreo 3 computere, am avut grija sa fac 2 copii mai intii - unul pt boss, unul pt mine - si apoi sa il instalez pe ce era nevoie.
robert constantin31470
Treaba sta in felul urmator intr-o saptamana deschid un Icafe si. ma costa licentele astea la windows aproape cat calculatoarele. M-am interesat si eu si mi-au zis la firme ca pt 10 calc cate vreau eu acum nu imi da o singura licenta; au zis ca e valabil pt firme care cumpara multe calculatoare.

As mai avea o intrebare, sa zicem ca, cumpar licente de la cineva valabile cu factura toate actele, le pot folosi?
guerilla
f1anatic - site license, sau OPEN NL (B sau C) se poate deschide de la minim 5 licente cumparate. mai exista asa cum ziceam si OSL (minim 5 calculatoare), adica OPEN Subscription License (inchiriere software pe o perioada de 3 ani) pentru companiile SMB. (small and medium business). Pentru firmele mari (corporate, edu, guv) exista EA (enterprise agreement).
Robert. Ce vrei sa instalezi pe statii? Win XP Pro sau XP Home Ed?
daca vrei XP Home Ed ai o singura solutie:
a) in regim OEM (adica impreuna cu un echipament hardware) si te va costa in jur de 100$
daca vrei XP Pro - ai doua solutii:
a) in regim OEM (adica impreuna cu un echipament hardware) si te va costa in jur de 160$ buc.
cool.gif iei in OEM, licente de Home Ed. si apoi faci un OSL ca sa ajungi la XP Pro. Costul in acest caz e de aproximativ 125$ (100$+25$) in primul an si cate 45$ in fiecare din urmatorii doi ani (preturi pe bucata). Avantajul e ca ai upgrade gratuit 3 ani (nu mai platesti upgrade la urmatoarele versiuni), plus nu dai atatia bani din prima, plus poti adauga si alte produse in acest contract de inchiriere, plus daca mai adaugi calculatoare platesti pentru ele deabia in urmatorul an.
Sper ca acum este clar pentru fiecare ce inseamna licentiere MS.
Nu e chiar atat de negru dracul, sa stiti :cheers:
Pentru cei ce vor mai multe detalii ma gasiti pe mesaje private
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Fiecare angajat are dreptul la o instalare pe computerul de munca si cel personal daca poate dovedi ca il foloseste pt munca.


Ai grija ca nu in toate cazurile e valabila afirmatia de mai sus.
Cand cumperi un produs software e bine sa citesti LA (license agreement-ul) sa vezi in ce conditii poti face copii si unde mai ai dreptul sa il instalezi. Exista multe "exceptii" care nu iti permit instalarea "acasa" a unui produs, chiar daca il folosesti pentru munca.
Iar versiunile Academic sint folosite doar in scop academic! Nu pentru munca.
robert constantin31470
ms mult cred ca o sa cumpar home ed. Oricum nu am nevoie de securitate asa mare deoarece instalez deepfreez. deci home
+hardware imi ajunge ms
James Kilowatt
sau treci pe Linux laugh.gif
G e o r g e
redhat rulez laugh.gif
guerilla
la ce rulez? laugh.gif
o fi pentru cei care programeaza, nu pentru icafe/game/aplicatii office
sau pentru cei care vor firewall/router, dar si acolo am mari semne de intrebare.
o fi aproape gratis la cumparare, dar la TCO e mai scump.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.