Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope R13/165 de iarna sau pt. toate anotimpurile ?va rog
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
Leonard35926
Salut,
As dori un sfat pentru achizitionarea anvelopelor. Am o dacie 1310 si trebuie neaparat sa cumpar cel putin 2 anvelope R13/165. Dilema este urmatoarea: 2 anvelope de iarna pe care le pun pe fata si cand vine primavara le aduc pe spate... sau 2 toate anotimpurile si gata. Am fost in Vitan si m-au inebunit! Am vazut tot felul de profile de iarna .... all sezon .... Ce am vazut: Global pentru toate anotimpurile (nu era stantat dar avea profil interesant) - sunt mai elastice, Matador all sezon, Sava pt. iarna 1.400.000 (astea mi le recomandau), Matador, Debica - Navigator - profil interesant dar cred ca se umple de zapada rapid .... ce parere aveti ?
Astept sfaturi de la voi, pana sa-mi cumpar anvelope! Multam!
Iulian HondaFan
ideal ar fi sa ai 2 seturi de 4 pneuri identice fiecare, unul de iarna si unul de vara.

daca banii sunt o problema si fiind vorba de Dacia as umbla cu cauciucuri de iarna si vara, sunt un pic mai zgomotoase dar sunt mai practice si sunt bune si pe mocirla...

e important ca sa ai cauciucuri de acelasi fel pe toate cele 4 roti daca se poate pt. ca masina va derapa mai usor daca cauciucurile sunt diferite.
Marius30562
Eu am avut pe Dacie Debica Navigator.
Nu am avut probleme cu ele nici pe zapada nici pe mocirla.
Daca nu ai posibilitatea - financiar vorbind - sa-ti iei doiua seturi de anvelope vara/iarna, recomandarea mea este: all season
Fac fata cu brio si iarna si primavara/toamna pe ploaie si noroi.

Cel putin asta iti spun din experienta mea cu Debica Navigator.
Si nici nu sunt foarte scumpe: 1.250.000 lei cu montat/demontat inclus.
eduardmanole
dupa cum stim, noua lege e suparata tare si ne cere anvelope de iarna. eu zic ca n-are sens sa ai anvelope de iarna si sa le tii vara. inteligent e sa ai anvelope bune, nu niste no-name care se duc in 20000 de km si sa le schimbi imediat ce vine sezonul cald. in felul asta, anvelopele de iarna, fiind premium, merg si iarna urmatoare. pretul e intr-adevar o problema, dar o astfel de investitie e, zic eu, necesara
paula_mircescu
da, stiu si eu pe cineva cu Debica - all seasons, cumparate la o promotie mijto de tot. e multumit si mi-a recomandat. si eu sunt amatoare de all-seasons, pentru ca n-am unde sa mi le pun mereu cand le schimb si na, nu se uzeaza intr-un sezon.
paula_mircescu
apropos de all-seaosn: foarte frumoase mi se par genial de faine cele de la bridgestone. Sunt mai scumpute dar cred ca merita toti banii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.