Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Trecere vama masini lovite
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
marian_marian173
Buna ziua,
Prin acest mesaj doresc sa obtin cat mai multe informatii privind masinile lovite cumparate din strainatate,reparate si revandute ca noi.
As dori sa stiu daca la introducerea in tara a masinilor avariate(aduse pe platforme) la vama se inregistreaza starea masinii respective?Cum as putea intra in posesia unor astfel de date?Doresc aceste date deoarece am cumparat o masina foarte scumpa ce parea intr-o stare foarte buna(masina a fost verificata si la un service autorizat ,insa verificarea nu a continut si partea de tinichigerie) insa s-a dovedit a fi o masina grav avariata,fara airbaguri pe partea dreapta si reparatiile facute sunt fartizanale.
Cum as putea obtine cat mai multe date desre aceasta masina ?
Va multumesc anticipat pentru colaborare
HalbaSus
Nu se inregistreaza aceste date la vama din cate stiu, mai ales daca vii cu ea pe trailer... poti sa vii cu masina cat de lovita vrei, daca vii cu ea pe roti e posibil sa se lege de ea si sa te amendeze... Daca aceste date vrei sa le folosesti (asa cum banuiesc) la o actiune in pretentii (pentru vicii, raspundere contractuala, etc) impotriva vanzatorului, atunci cel mai bine ar fi sa contactezi vanzatorul din UE (daca ai aceasta informatie (eventual te uiti la cartea de service si vezi cine a fost fostul proprietar, desi mai mult ca sigur a fost un dealer, poate aflii la ce dealer a vandut masina, si daca aflii dealerul poate poti sa obtii de la el o declaratie cu privire la cine a vandut masina si in ce stare era)...
James Kilowatt
[offtopic]
patania asta din pacate darama mitul "serviceului autorizat" si a verificarilor pe care le fac si astia... adica ca sa treci pe langa o asemenea problema fara sa o vezi tre' sa fii profesionist autorizat rau.... din ala "eu sunt "autorizat" ca sa inspectez bucsele din stanga, la alea din dreapta nu ma pricep".
[/offtopic]

Din cate stiu daca poti dovedi ca n-ai stiut de problema respectiva iar cel care a vandut masina stia si s-a facut cu buna stiinta ca ploua, ai sanse in justitie pe baza de "viciu ascuns" sau cam asa ceva.
marian_marian173
Buna ziua,

Revin cu alte intrebari tinand cont de faptul ca sfaturile primite de la dvs mi-au fost foarte utile.
Cu siguranta in urma plangerii penale pe care am facut-o se vor face cercetarii in urma carora cel mai probabil vor fi descoperite multe informatii pe care singur nu as putea sa le obtin.Doresc totusi sa obtin cat mai multe informatii pe cont propriu (tinand cont de faptul ca pana si un service autorizat mi-a ascuns faptul ca masina a fost grav avariata).Din respect pentru angajatii servicelui nu dau pe forum numele acestuia deoarece sunt sigur ca in aceasta unitate lucreaza si oameni bine pregati si cu respect pentru clientii lor.
Poate imi puteti sugera chiar si dvs ce informatii as putea obtine,informatii ce m-ar putea ajuta in actiunea ce o intreprind.
Doresc sa stiu daca o masina ce a fost ,cel mai probabil,adusa lovita se poate repara in tara fara documente (dovada)?
In cazul pieselor(de exemplu un parbriz) se poate determina de unde au fost achizitionate(in functie de serie sau cod produs)?

Va multumesc pentru ajutorul acordat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.