Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cit va tin gumele?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
sming35551
Nu stiu daca e un subiect chiar interesant, dar as vrea sa stiu care este parerea voastra despre intervalul de schimb al anvelopelor; ideea asta mi-a venit saptamina trecuta cind am sta de vorba cu cineva care avea un Merc; la 40.000km, cauciucurile lui erau roase rau de tot; eu am o Laguna din 2004, cu 35.000km, iar la service mi-au spus ca mai tine inca pe-atita (de fapt toate cauciucurile moderne au niste martori care iti arata cind trebuie schimbate)

Intrebare: pe voi cit v-au tinut cauciucurile?
Sper ca am postat unde trebuie; daca nu, scuze!
James Kilowatt
Depinde de cat de buna e geometria. Eu am facut-o in fr si am aruncat cauciucurile dupa 6.000 km. Apoi am refacut-o in Romania si am 25.000 si le mai tin de inca doua ori pe atata, schimbandu-le intre ele. Masina e seat ibiza din 92, iar cauciucurile primele au fost poloneze si cele de acum Barum cumparate din Romania. Nu sunt nici pirelli, nici Michelin sau goodyear...
Watcher
Cred ca depinde foarte mult si de ce marca de anvelope si de cum le 'porti' smile.gif
Eu am pe DSN pe spate Matador si dupa 40,000 nu am probleme cu ele.
La Sprinter am schimbat cauciucurile dupa vreo 40,000 pentru ca erau obosite tare....
James Kilowatt
Pe spate in general nu prea apar probleme. Fata rontaie in general... 40.000 km pe spate nu inseamna mare lucru
Iulian HondaFan
depinde de stilul de condus, calitatea cauciucurilor, daca sunt umflate corespunzator, daca sunt bine echilibrate,etc.

Civicul meu are Firestone ( numai 3 ca la patrulea e mai nou si e Kelly), are aprox. 55000km si cred ca nu au ajuns la jumatatea thread-ului, cred ca or sa mearga pana la 100000km lejer.

sper sa mai tinem masina atata. si daca ne hotaram sa o tinem mai mult parca i-as lua jante si implicit cauciucuri mai late deci vom renunta la Firestone-uri.

oricum pt. iarna o sa-i punem alte gume de iarna Bridgestone Blizzak in week-end-ul asta, dar o sa tin socoteala si pentru Firestone ( cat le-om mai tine) cand or sa revina in serviciu la primavara.
Iulian HondaFan
QUOTE(MR28673)
Pe spate in general nu prea apar probleme. Fata rontaie in general... 40.000 km pe spate nu inseamna mare lucru


pai, voi nu le rotiti? tocmai pt. ca se uzeaza mai repede pe fata trebuie rotite la fiecare 8-15 000km ca sa se uzeze uniform.
Watcher
Ba da. Dar nu mai tin minte acum de cate ori le-am schimbat (am vrut sa raspund initial cu "pai sunt alea care erau pe fata" smile.gif )
James Kilowatt
ba le rotesc:) Am spus si mai devreme.... in ritmul asta, cu rotit cu tot le tin probabil in jur de 80.000. Si sunt cauciucuri fara nici un fel de pretentii. Cand aveam geometria proasta le-am aruncat pe toate 4 dupa 6000. Timp in care degeaba m-am certat cu mecanicii care au facut-o, initial mi-au spus ca e foarte buna si cand a devenit evident ca roade cauciucuri mi-au spus ca masina e stramba si n-au ce-i face...
Iulian HondaFan
cum sa fie masina stramba :shock: :evil: :scratch: ?
James Kilowatt
QUOTE(Marius-Iulian)
cum sa fie masina stramba :shock: :evil: :scratch: ?



Cica nu se pot alinia... sunt duse niste unghiuri care nu se pot regla. Insa m-am lamurit de fapt care e problema.... vor sa-ti ia 45€ si sa munceasc cat mai putin. Iti pune volanul drept la ochi si trag de roti pana devin paralele.... fara sa mai conteze ca unghiul de cadere si cel de fuga sunt duse. In Ro cand l-am facut calculatorul gasea pozitia in care cele doua sunt corecte (si pe asta o considera "volan drept"), iar daca nu, te punea intai sa faci fuga si apoi iti facea paralelismul... Si cand luai masina aveai toate unghiurile corecte, reglabile sau nu.... La mine a fost evidenta diferenta....
Silviu31014
Parerea mea ref. la geometrie: Daca gumele se tocesc uniform, LAS-O ASA! Dai banii de pomana sau mai rau, strica ce era bun.

Tocitul lor dep de tipul cauciucului, supraf. de rulare, solicitare (puterea transmisa, accel., etc) cat si incarcare( greutate masina+ pasageri+ bagaje).
La Dacia 1310 am avut din fabrica Firestone si la 55.000 erau aproape noi.
La Fiat Punto am Michelin cu rulaj de cca 40000 si mai merg vreo 30000.
La masini mai grele 4x4 am vazut ca se schimba la cca. 40.000 (rulaj intens la firma).
Pt auto comerciale sunt cauciucuri care rezista mai mult la frecus.
mike.omega
Mutat la mecanica smile.gif
gogu25920
evident un cauciuc tine in functie de compozitia gumelor, de modul cum conduci si evidnet de distantele pe care le faci. Poti sa le schimbi si dupa 5 luni daca ai 100000 de km parcursi. Cred ca media este de 40-50000 km
insa din cate stiu si am auzit ca este bine la patru ani indiferent de cati km aveti sau cat sunt de uzate e bine sa le schimbi, mai ales la clima variata care o avem noi. Am inteles ca in timp cauciucul isi pierde proprietatile , se coace etc din cauza asta. Deci pt cai care merg putin oricum odata la 4 ani merg schimbate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.