Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina in jur de 8 000 euro!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
johny_bz
Buna tuturor!
As vrea si eu cateva sfaturi pentru achizitia unei masini in jurul sumei de 8000 de euro. Astept sugesti despre tipuri de masini ce se incadreaza in pret, motorizarisau orice informatie utila in alegerea unei masini. Multumesc anticipat.
DORU
Defineste mai clar profilul tau si al necesitatilor tale...altfel exista mii de variante in acesti bani thumbsup.gif
johny_bz
QUOTE (DORU @ Oct 17 2013, 04:45 PM) *
Defineste mai clar profilul tau si al necesitatilor tale...altfel exista mii de variante in acesti bani thumbsup.gif


ok...ma gandesc la o masina de clasa medie, cu consum redus si costuri de intretinere scazute, sa nu fie mai veche de 2007-2008. Sunt adeptul berlinelor, dar nu cred ca as refuza si un break daca este interesant, iar in ceea ce priveste carburantul nu stiu ce sa zic, pana acum am condus doar benzinare dar as fi dispus sa trec si pe motorina...stii cu este, fiecare vrea o masina economica, fiabila si cat mai noua...
DORU
Cat rulezi anual si in ce pondere ?
Ce stil de condus ai ?
Cat doresti sa tii masina ?
Ce ai mai condus pana acum ?
johny_bz
Rulez intre 15000 si 20000 km, ponderea cam 50% in oras 50% in afara... stilul de condus depinde de starea psihica dar si de timp, pot spune ca-mi place sa dau si forja dar sa merg si linistit...
masina as vrea sa o tin macar 5 ani, iar pana acum am condus Dacia 1310, Renault 20, Skoda Fabia, skoda Roomster, Opel Astra, toate pe benzina.

LE: Te rog nu mai da Quote la ultimul mesaj postat!
DORU
Ce motorizari aveau Fabia si Roomster ?

Iti sugerez o motorizare aspirata 16v, cilindree 1600-1800cmc.
Cred ca ar trebui sa alegi o masina cu rulaj mic sau daca nu gasesti una curata, atunci una japoneza, gen Swift sau Civic...
johny_bz
Ambele benzina 1,2...
multumesc pentru sfaturi

LE: Te rog nu mai da Quote la ultimul mesaj postat!
DORU
Iti recomand Roomster 1.6 16v atunci thumbsup.gif
Este unul din C-ta de vanzare pe Autovit din 2008 cu putini km, merita verificat dupa seria VIN thumbsup.gif

Sau daca nu atunci un Civic mai vechi (pana prin 2000) este o alegere f buna, motoare facute sa traiasca mai mult decat proprietarul !
Daca totusi vrei ceva nou, un Swift 1.3 4WD ar fi o varianta interesanta...
johny_bz
Dar cateva pareri despre urmatoarele, se poate?

Audi A4 1,9, 116 CP
Audi A4 2,0 143CP
Skoda Superb 1,9 116CP
Audi A6 2,0 140CP
Ford Focus 1,6 TDCI 110CP
Ford Focus 1,4 80CP
Alfa Romeo 159 1,9 120CP
Alfa Romeo 159 1,8 140CP
Ford Mondeo 1,8 TDCI 125CP
Ford Mondeo 2,0 140CP
Honda Civic 1,3 hibrid 115CP
Honda Civic 1,8 140CP
Passat 2,0 140CP
Passat 1,6 TDI 105CP
Opel Insignia 2,0 CDTI 131CP
Opel Vectra C 1,9 CDTI 120CP

As fi curios sa aflu parerile cunoscatorilor despre calitate, pret, fiabilitate, intretinere sau poate si alte sugestii...
johny_bz
chiar nu are nimeni nici o parere despre masinile de mai sus? unsure.gif
James Kilowatt
La SH conteaza foarte mult si starea in care sunt. Daca vrei pareri cauta anunturi precise. Degeaba modelul e bun daca de vanzare gasesti o epava.
johny_bz
Am inteles asta, dar care ar fi mai bune, presupunand ca sunt in stare tehnica ok, din punct de vedere al fiabilitatii, intretinerii, consumului, confortului?
johny_bz
pareri despre Toyota Avensis 2.0 D4-D din 2009...consum, intretinere, fiabilitate, confort...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.