Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Turbo pentru Golf 4 sdi????
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
cristian35887
Salutare!Am si eu o intrebare.Mi-am luat anul trecut un golf 4 sdi generation.Superb,super extrase, consum mic,....Dar ma batea gandul sa il vand.Dar mie imi plac golfurile.Am avut 2, mai am si un 3.Acuma, singura problema care ma freaca e ca nu are demaraj.El merge frumos, se intinde la drum, dar la 68 de cai, ce dracu sa ii ceri, si disel, si fara turbo.Acuma, ma gandeam sa nu il vand, ci sa fac cumva, daca se poate sa pun un turbo pe motor, sa ii urc puterea.Dar nu stiu daca se poate.Asa ca , cine ar putea sa imi dea un sfat, i-as fi recunoscator.
Multzam mult!
madalina
Nu vei primi mai repede un raspuns daca deschizi maimulte topicuri!
cristian35887
azi m-am inregistrat si nu stiam ca exista si un forum numai pt vw.Am vazut mai tarziu.Asa ca scuze.Neintentionat
malin34426
Sunt prea multe si costisitoare modificarile (cele mai multe in gestiunea motor -calculatorul, senzori ...) asa ca uita-l !
cristian35887
pai, cam pe la cat s-ar ridica pretul????Masina e frumoasa tare si chiar as vrea sa fac lucrul asta.Nu stiam daca se poate adapta pe motor.Mersi mult! :!:
HalbaSus
chiar daca ii montezi turbina (de pe un tdi 90cp sa zicem) vei avea de facut si alte modificari pe el... si chiar daca il vei monta nu vei avea 90 cp ci... 85 sa zicem (difera si presiunea injectoarelor, etc...) o solutie mai simpla si cred ca mai ieftina ar fi sa iti schimbi motorul... tdi-uri gasesti har domnului destule... gaseste unul de 115 cp de pe audi a3 (nu stiu daca merge pe golf dar e printre cele mai reusite tdi-uri...) sau daca nu orice tdi... dar daca tot iti schimbi motorul eu te-as sfatui sa iti pui unul mai puternic de 90 cp... ce dreaqu... 110, 116, 130... rup asfaltul motoarele astea... mai ales cele de pe audi (nu stiu care e diferenta ca teoretic ar trebui sa fie identice... si totusi nu sunt)
cristian35887
ok ! multzam mult halba-2. O sa vad ce dreac fac:smile.gif)
James Kilowatt
Mergi pe ce zice Halba si Malin. Diferentele intre motoare sunt ceva mai mari decat turbina pur si simplu si sezorii + electronica. SDI-ul are raportul de compresie ceva mai ridicat... deci TDI-ul nu e doar un SDI+turbina
cristian35887
mersi MR!! :!: M-am lamurit acuma.Vad eu ce fac!Bafta tuturor!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.