Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema cu consumul?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cozmin34940
mi-am luat de cateva zile un ford mondeo ghia de 2.0 pe diesel, TDDI, din germania(an fabr oct 2001). toate bune shi frumoase. masina avea 100 000 km reali, proprietar unic, super bine intretinuta. OK. in specificatiile tehnice scria ca in oras are un consum de aprox 8 l. cand am mers cu ea prim oras, cons este de aprox 12-14. sa fie de vina frigul de afara (2-4 grade) sau motorul e dus shi atunci o vand naibii. e normal consumul asta? astept vreun sfat. merci. :evil:
madalina
Depinde de cum mergi in oras. Mie mi s-a intamplat sa-mi consume si 14 in oras, cand am mers numai si numai in coloane, inaintam un metru in 5 minute. Depinde si de stilul de mers. Nu uita ca majoritatea masinilor consuma mai mult in realitate decat in datele tehnice (conditii de exploatare diferite).
cozmin34940
merci de rasp. am trecut de la benzina la diesel. nu stiu cum e mai bine de condus. am incercat sa sch a 1-a si a 2-a sub 2000 ture dar nu a ajutat. apoi m-am enervat shi am mers ca sa intre turbina. surpriza: a scazut putin. Concluzie: daca o turezi mai tare consuma mai putin? cam la cat trebuie sch vitezele? e cu 5 trepte. merci
James Kilowatt
Ar trebui sa scrie in carte la cat sa schimbi vitezele. S-a mai dezbatut subiectul, la cineva care avea un megane sau laguna.
In mod normal cand merge turbina consumul ar trebui sa scada.
De consumul in oras depinde cum mergi, si cat de lungi sunt traseele. Daca mergi 1km, opresti o ora, mai mergi un km, si iar opresti o ora si tot asa consumul va fi foarte mare.
anitei35895
QUOTE(cozmin34940)
merci de rasp. am trecut de la benzina la diesel. nu stiu cum e mai bine de condus. am incercat sa sch a 1-a si a 2-a sub 2000 ture dar nu a ajutat. apoi m-am enervat shi am mers ca sa intre turbina. surpriza: a scazut putin. Concluzie: daca o turezi mai tare consuma mai putin? cam la cat trebuie sch vitezele? e cu 5 trepte. merci
:roll: vezi ca ai masina lovita in catalizator specific ptr ro
cozmin34940
[vezi ca ai masina lovita in catalizator specific ptr ro]
ce inseamna asta? ca e lovit catalizatorul? nu prea am inteles. specific e faptul ca a fost lovita? daca da de ce e crescut consumul daca e lovit catalizatorul? :roll: merci

[/quote]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.