Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4
solmar
Se coace de a doua masina. O masina care sa tina la tavaleala 2-3 ani si care va fi condusa de sotie, naveta zilnica 2 x 55 km. Asta pana cand o sa cumparam un Mini (evident peste 2-3 ani) cand Suzuki va fi oale si ulcele (REMAT scrie pe el).

Alegerea amandurora este SX4 - probabil diesel si 2nd hand, undeva la 5-7 k eur. Nu are sens sa iau Fiat: aceeasi masina, dar mai scumpa. Pana acum am citit ca de probleme la transmisie, la cutie, de vizibilitatea obturata de cei doi stalpi. Ce impresii aveti de cutia automatica? In concluzie ce puteti sa-mi spuneti? De bine, de rau.
Multumesc.
adrian_r5
QUOTE (solmar @ Aug 27 2013, 04:01 PM) *
SX4 - probabil diesel
cutia automatica?

Nu exista ... Adica exista doar SX4 1.6 benzina cu "cutie automatica" (4 trepte) ... pe diesel s-au montat doar cutii manuale cu 6 trepte (pt. motorizarile de 1.9 respectiv 2.0 de origine Fiat) si 5 trepte (motor 1.6 de origine PSA).

PS - e vorba de SX4 comercializat in Europa si fabricat in Ungaria.
solmar
Am bioritmul la pamant asa ca imi insusesc criticile... si recunosc ca nici nu mi-am facut tema sa studiez temeinic aftomobilul. Alegerea a fost facuta cu ochiu si inima (imi place, ne place) nu cerebral. Nici macar la capitolul financiar nu prea am insistat. Un criteriu mai de luat in seama ar fi ca masina sa fie aproape de Sibiu sau Constanta ca s-o putem testa. E foarte posibil sa nu ne placa dupa ce ne asezam pe scaun desi nu cred...

Deci rezumam - sunt doua versiuni pe benzina si una pe motorina. Stiam ca se face in Ungaria pe platforma comuna cu Fiat sedici si cam atat. As prefera diesel pe motivul enuntat la inceput - 110 km zilnic/5 zile pe saptamana - circa 27 k km anual daca scadem concediul. Pe mine nu ma deranjeaza cutia manuala. Am condus foarte putin (cateva mii de km) automate si asta acum peste 8-10 ani. Daca am de ales intre benzinare care model e de preferat? Astept in continuare sfaturile/parerile si recomandarile voastre, ale posesorilor/conducatorilor. Pro sau contra.
RUE
55 km one way inseamna ca ii face la drum lung... deci de ce e musai automata?
adrian_r5
QUOTE (solmar @ Aug 27 2013, 07:42 PM) *
Am bioritmul la pamant asa ca imi insusesc criticile... si recunosc ca nici nu mi-am facut tema sa studiez temeinic aftomobilul.

Departe de mine gindu' de a critica ... am incercat doar sa prezint o informatie ... asa, cu cuvintele mele wink.gif

QUOTE (solmar @ Aug 27 2013, 07:42 PM) *
As prefera diesel pe motivul enuntat la inceput - 110 km zilnic/5 zile pe saptamana - circa 27 k km anual daca scadem concediul.

Iti inteleg motivatia pentru diesel ... am aruncat o privire pe autovit si n-am vazut nici un diesel de vinzare ... da' surpriza am vazut 3 buc. cu motor 2.0 benzina si cutie automata si "Tara de origine: SUA". Cred ca in Ro diesel s-au vindut mult mai putine comparativ cu benzinare deci sanse mici sa gasesti unu' sh iar nou vad ca nu mai este in oferta (si daca era ar fi costat mai mult decit dublul sumei alocate de tine pentru achizitie).

Parere personala - n-ai ce cauta cu SX4 benzinar la naveta asta de "110 km zilnic/5 zile pe saptamana" decit daca ii pui GPL !!!


mircanu
Are scocra-mea masina asta. Diesel, manuala. O are de vreo 4 ani, vreo 60-70k km, nu a avut nici o problema cu ea pana acum. Ulei, filtre si motorina e tot ce i-a trebuit.
Ca masina de familie, portbagajul e cam mic. Scaunele le gasesc comode.
solmar
Mircane, ai doua variante! Fie imi vinzi masina fie isi face soacra-ta cont pe masini sa spuna tot ce stie. Portbagajul nu e problema, va fi masina a doua.

In concedii plecam cu Subi si inca nu avem copii (regula enuntata de JK - bagajele sotiei se comporta precum gazul, este universal valabila) - adica avem loc. Un portbagaj extern oricum ar fi hazard pentru mine, la cat de aiurit sunt, l-as spulbera cu prima ocazie.

PS Ce-i aia scocra? E mai rea ca o soacra?

Adi,
zi ceva de masina. De rau sau de bine.
G e o r g e
e o masina corecta si fara bube ascunse .

e de recomandat smile.gif
mircanu
Soacra poate ti-ar vinde masina insa nu cred ca nevasta-ta vrea sa conduca masina cu volan pe partea dreapta.
Intamplarea face insa ca sa am un amic in romania care si-a cumparat aceeasi masina acum 3 ani de atunci o foloseste intens. A fost cu ea prin toata europa. Daca vrei il intreb pe el care e treaba cu masina. E tot diesel si manuala.
solmar
whistling.gif Stiam eu ca exista un catch... Intreaba-l! Merci.

Am avut un feeling cu masina asta. Imi da senzatia de masina solida (tapana) si fasneata pe deasupra. Plus ca ar fi masina de scoala si tavaleala pentru 2-3 ani pentru sotie. Isi va face mana pe Suzuki si va trece (sper) usor pe Mini - care ii face cu ochiul si pe care a configurat-o de cateva ori pana acum. La Mini oricum discutam si de alti bani.
iHondafan
Fiat 500?
James Kilowatt
500 are cutie robotizata (nu hidramata, ci mecanica cu 5 trepte) insa sunt cam scumpute, si probabil e destul dificil de gasit una SH automata.
Despre Mini am auzit lucruri destul de proaste legate de fiabilitate, in special la cutiile automate, ca altfel as fi recomandat mini din prima. In 5-7k ar fi incaput din start Mini automata, nu e musai de asteptat 2-3 ani. Poate chiar decapotabila biggrin.gif




solmar
Mini sper sa-si rezolve toate pb de orice natura ar fi ele in intervalul asta de timp. Iar Miniul va fi luat de nou... alt topic ce va fi deschis la momentul potrivit. Fiat 500 e prea mic, pica.
James Kilowatt
Prea mic pentru ce? Sa mergi cu el sau.... nebunaticule.

Mircea104901
De SX4 nu stiu prea multe, decat ca e fiabil.
Esti sigur ca vrei Mini pentru nevasta? Merge doar pe drumuri ca-n palma? Daca nu, sa stii ca e foarte inconfortabil. Exact ca un cart. Nu e masina de condus lejer, si in nici un caz de naveta lunga pentru ca e obositoare. Poate pe la douaj'de ani nu conteaza asta, dar... am un gust amar legat de confortul Mini-ului. E frumos, dar cand te dai cu el... cere pe circuit, si daca nu e Cooper S se simte enervant de submotorizat. Daca vrei confort(sa nu simti fiecare pietricica si denivelare in rinichi, zgomot si feedback puternic de rulare) exista alte variante mai fericite.
solmar
Despre Mini vorbim peste 2-3 ani. E masina care-i place si am impresia ca tot la Cooper S se uita. Daca la teste se va dovedi incomoda probabil ca ne vom gandi la altceva. Dar oricum e greu sa te pui cu piticii...
Sa revenim asadar la Suzuki SX4. Ceva barfe pe la colturi!? Vecini nefericiti!? Vecini invidiosi!?
HalbaSus
Eu nu inteleg cum s-a ajuns la sx4... nu ca ar fi ceva in neregula cu ea, dar nu vad motivatia.
Masina ieftina, cu consum mic, pentru naveta unei singure persoane ? Ce-are o masina din clasa mica/compacta ? (bine, cred ca tot aici se incadreaza si SX4 dar mai sunt o gramada: swift (asta seamana un pic cu mini), fabia (si asta putin), clio, punto, corsa, megane, corolla, etc).
AlexTM
Este un user pe forum cu SX4, rexroki parca. Vezi ca are topic despre masina, mi se pare ca a trecut de suta de mii.

Fiat Sedici e mai ieftina la SH, cel putin pe acel site din Germania care incepe cu mo si se termina cu bile.
solmar
Mda... "swift (asta seamana un pic cu mini), fabia (si asta putin), clio, punto, corsa, megane, corolla, etc)."
- suzuki sx4 - pro pitici; contra nu exista inca.
alte marci
- swift nu a atras
- splash suna predestinat; cum e sa ai o masina pe care o cheama FLEOSC!?
- fabia e monotona
- clio - am avut, ma lipsesc (le-am schimbat cu hyundai i20 si i30, ieftine si proaste si astea)
- punto - l-am luat in calcul, nu i-a placut ei
- fiat 500 - mica, prea scumpa
- corsa - nu suntem fani opel
- megane - inca mai am una pe firma, nu vreau; (ar fi interesant doar cel cu geamul curbat la spate...)
- corolla - sincer nu am luat in calcul toyotele (am episoade de "love" cu serviceul de la ctza)

Fiatul sedici e de bafta. De ex e una in Ctza de vanzare si ii stiu istoria (a fost a unor prieteni/parteneri de afaceri); cine o va cumpara va plange. In plus e mai scumpa de noua decat Suzuki la aceleasi dotari.

Motivul pentru 4x4 - sper sa tina mai mult la tavaleala. Posibil sa ajungem pe coclauri...

Pe topicul lui rexroki am intrat din cand in cand (cand mai posta cate ceva). Din memorie nu tin minte sa se planga de masina. O sa-l citesc mai temeinic cand o sa am ceva dispozitie, ca timp liber am... plus ca sufar de lenea premergatoare concediului.
adrian_r5
QUOTE (AlexTM @ Aug 29 2013, 11:52 AM) *
Este un user pe forum cu SX4, rexroki parca.

"este" cel putin 2 buc "user pe forum cu SX4" ... doar ca eu nu indraznesc sa ma compar cu colegu' rexkroki - SX-u' lui a depasit 200.000 km pe cind al meu abia a trecut de 56000 km ... si asta desi al meu este mai batrin cu 9 zile decit al lui.
Am meu este 1.5 2wd pe cind al lu' rex bacsi este 1.6 4wd (ambele benzina).

Nici nu-mi laud nici nu-mi ponegresc masina ... Are si plusuri da' si minusuri ... plusurile nu le spun ca as putea fi subiectiv ... La capitolu' minusuri as mentiona consumu' o idee mai maricel decit ma asteptam precum si faptu' ca avind caracteristica cuplu - turatie ca in poza de mai jos nu prea imi place cum se conduce in oras in coloana la viteze mici si foarte mici.
Pina acum singura defectiune a fost un bec de pozitie fata ars ... in rest "apa, paie si bataie" ... I-am adus o singura imbunatatire - montat cruise control.


James Kilowatt
Pai are 90% din cuplu de la 2000 la 6000rpm... Care-i problema lui?!
adrian_r5
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 29 2013, 08:06 PM) *
Care-i problema lui?!

Pai n-am spus ca ar avea vreo problema ... am spus ca "nu prea imi place".
Diesel
Eu as vrea alta masina. Vrei un drive test cu a mea biggrin.gif
HalbaSus
Da da da... recomand cu caldura masina lui Diesel. Fiabila, km reali, fara vicii ascunse, bine intretinuta, scoate sub 1:40 pe euroring (chestie pe care ma indoiesc ca o poti face cu SX4) si mai are ceva garantie. Am condus-o intr-un sens giratoriu cu acceleratia la blana si nu s-a rasturnat (alta chestie pe care nu o pot garanta despre SX4). Eu zic sa-i dai avansul cat mai repede pana nu se razgandeste.
solmar
Doi banditi! Nu pot sa spun altceva...
solmar
De fapt ma alatur si eu lui Halba si recomand cu caldura masina ta. Am si poze de pe circuit cu ea. Daca e nevoie sa-l imbeti inainte pe cumparator iti voi sta alaturi.
Diesel
Alergatul masinii pe circuit este un test mai bun decat ITP-ul. Daca masina rezista acolo, poti avea toata increderea ca va rezista pe strada.

Revenind la topic, sotia ta va fi mult mai fericita cu Mini.
solmar
thanks.gif Corect... Numai ca dau faliment daca luam Mini acum. SX4 va face tranzitia catre fericire.
HalbaSus
Solmar, esti pe cale sa ratezi o afacere minunata. Eu nu as lua o masina SH fara sa o duc prima data pe circuit sa vad cum se comporta, daca nu rezista pe circuit... chiar ai avea curajul sa iti pui sotia in ea ? Tu daca faci un drive-test in constanta sau sibiu, pe drumuri publice... ce garantie ai ca rotile stau la locul lor ? daca a scos sub 1:40 pe euroring atunci sigur rotile stau la locul lor, ca daca nu stateau atunci ramaneau pe euroring... Deci decat sa risti siguranta familiei cu diverse masini necunoscute eu zic sa te limitezi la cele care au o istorie pe circuit, daca vrei iti fac o lista cu masinile participante, timpii obtinuti, etc...
P.S: A mea nu e de vanzare...
solmar
Las ca stiu eu. Astia s-au dus la parcul tematic de tancuri si acu vor sa-si vanda masinile sa-si cumpere blindate (au mirosit si rezbelul din Siria).
solmar
Acum, la cat i-am laudat-o, poate nici nu mai vrea s-o vanda. Te pomenesti ca vrea sa faca un mausoleu, un muzeu sau ... avand in vedere ca suntem in Constanta unde sunt vaporase cocotate pe piedestal la intrarea in oras sa faca si el un mic piedestal langa sensul giratoriu unde sa puna "bujuteria"!
HalbaSus
Intrebare scurta: SX4 cu garantie, SH, in bugetul tau... gasesti ?
Plus ca vorbim de Cee apostrofee Dee... care timp de 2 ani a fost masina cu care se dadeau toate vedetele la Top Gear. Eu cred ca Diesel are o dementata temporara de vrea sa o vanda, eu zic sa profiti de ea...
solmar
Nu ma-'nervati ca am vazut un Patrol prin preajma de vanzare...
iHondafan
Impreza? cel mai bine cotat compact in Consumer Reports anul asta. ca vad ca vrei AWD. si stii ca Sobaru face masini bune...
mircanu
Nu stiu daca ai mers cu sx4, insa nu e awd permenent ca subaru. Ai un buton si alegi, 2x, auto sau 4x4. In general mergi 2x ca va consuma si mai putin. Pe ploaie/zapada poti baga auto, ptr un plus de siguranta.
solmar
Azi am tras o fuga la dealer, avea un Navi in showroom. Am fost chiar pe fuga pe fuga, n-am avut ocazia sa ma dau cu ea. Dar pe mine m-a convins masina. E tapanoasa. A laudat-o putin, ar fi fost aiurea sa n-o faca. 2nd-urile se pare ca sunt ori masini de distributie ori lovite. Ofertele se epuizeaza extrem de repede. Mi-a spus ce voiam sa aud.... Dar oricum piticii facusera alegerea. Acum sa vada sotia cum se simte la volan. Mai ca imi vine sa cumpar una de noua. Navi 4x4 ar fi undeva la 13 k eur (cea pe benzina daca nu ma-nsel) cu rabla.
James Kilowatt
Pai tu ai deja una din categoria asta.... esti sigur ca iti mai trebuie inca una la fel, cu aceleasi calitati... si defecte? Mie unuia nu mi se pare masina ideala de naveta, aia ar trebui sa fie mai economica. Si mai rapida biggrin.gif Chestii la care 4x4 e mai degraba un dezavantaj.

Mai ales ca tu ai deja un 4x4 pentru traseele mai deocheate. Nu ti-ar prinde mai bine una cu care sa vii la Euroring? teehee.gif
solmar
Asta are 2wd, 4x4 si auto mode, adica alta Marie. Stai ca am autofill si ma tampeste...
solmar
Enervanta optiune. Si-a luat updateurile tableta face ce vrea. Sunt mai multe chestii de luat incalcul, cea mai importanta ar fi timingul. O masina de fun in locul uneia utile in naveta care presupune conditii mai vitrege, inainte de a ne muta lacasa noua e cam nefezabila economic. Casa, garaj, masina de fun.... ar fi ordinea corecta.
James Kilowatt
Adica, vrei sa spui ca SX4 e mai bun la facut naveta decat o Fiesta ST de exemplu? Da, stiu, Fiesta ST nu e neaparat super fun, are transmisia montata gresit, insa oricum e mai fun pe asfalt decat SX4 si ailalta pe care o mai ai. Si poti sa faci si naveta cu ea.
Naveta aia de 55km/sens sunt pe drumuri mai naspa?
solmar
Sibiu-Medias.
Diesel
Acum e in reabilitare, deci probabil naveta e un cosmar. Insa dupa ce va fi gata probabil va fi mai distractiv cu un Fiesta normal, nu ST. Doar ca in Romania este foarte scumpa intretinerea la Ford.

Cum e cu zapada p-acolo in timpul iernii?
solmar
Ce intrebare.... Daca vreau sa ninga, ninge!
Diesel
Mi se pare o intrebare corecta, ca e o mare diferenta intre zapada asa:

Si fulguiala din Constanta.

Prezenta nametilor nu schimba alegerea masinii in opinia mea, ca orice FWD cu lanturi are performante pe zapada comparabile cu Hummer H1 (trolling 101 biggrin.gif) sunt doar curios prin ce peripetii va trece sotia ta la iarna.
solmar
E clar ca vorbim de mai multa zapada ca la Constanta unde mai mult bate vantul iarna. Temperaturile sunt oarecum la fel ca aici poate putin mai scazute dar nu bate vantul si le percepi altfel - adica mai bine. Cat de harnici sunt cei de la drumuri doar Dumnezeu stie.
Stand mai bine si analizand (motivatia doar in PM) nu m-ar deranja chiar deloc nici SX4 benzinar.
HalbaSus
nu asa bre... tu ratezi niste sanse aici...

Deci sa inteleg ca sotia are nevoie de masina cu care sa faca naveta, pe drum prost, uneori inzapezit... tu in timpul asta o arzi pe litoral...
Solutia e simpla si evidenta: ii lasi ei paduretul (diesel, 4x4, tot ce vrei) si tu iti iei un MX5, masina de teren (terenul fiind litoralul, cred ca se potriveste cel mai bine).
James Kilowatt
Dada, exact la asta ma gandeam si eu
Am inceput din nou sa ma uit dupa MX5 si am vazut cateva bucatele in Olanda de-mi lasa gura apa...
solmar
Pentru amandoi tongue.gif!
Ceva progrese cu E5? Pe 21-22 chiar nu pot, sunt la 1000 km cam in directie opusa. Dar 28-29 e taman bine pe drumul de intoarcere.
Diesel
Uite ce vinde un concetatean de-al nostru http://www.autovit.ro/mazda-mx-5-C30212754.html

Stiu ca sunt vreo 2-3 rosii in oras, iar pe una am vazut-o iarna pe zapada/polei in trafic. Daca te bate gandul sa o vezi, vreau si eu sa vin biggrin.gif
solmar
Merita sa dam o fuga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.