Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme ambreiaj c1
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
citronica
am cumparat in urma cu 2 ani (si 20.000km) un citroen c1 fabricatie 2008 care avea la activ (declarati) 27.000km (nu stiu cati reali peste).
masina a mers bine pana in urma cu vreo 6 luni, cand s-a schimbat ceva in functionarea ambreiajului. aveam senzatia ca agata. periodic scotea un carait cand bagam in march arrier. am mai dus-o asa cateva zile , dupa care nu am reusit sa plec cu ea de pe loc, pedala de ambreiaj ramanand blocata (nu in podea). am tractat-o in service.
baietii din service (no name, pt ca aveam deja o experienta de 3 lei cu reprezentanta citroen timisoara, cu un alt c1) au zis ca e cablul de ambreiaj. drept urmare l-au schimbat.
masina meargea mai bine, dar tot nu era ok. acum, dupa 6 luni, am inceput sa simt o vibratie in pedala de ambreiaj in primul centimetru de cursa. sa nu uit, si cand schimb vitezele se aude un zgomot care initial nu exista. am mers din nou in service. mi-au schimbat iar cablul de ambreiaj (nu merg cu pedala calcata, contrar asteptarilor). port, in schimb, pantofi cu toc si mi s-a spus ca e posibil ca din cauza asta sa nu apas ambreiajul complet. ce sa zic ...e posibil.
acum, cu al doilea cablu in functie, tot tremura pedala (si eu pe langa ea, pentru ca am dat si 1000ron pe piese + manopera, pt ca mi-au schimbat si rulmentii fata si spate pe stanga). ca sa fie tacamul complet intra tot mai greu in viteze (mai ales 1+march arrier). ma rog, dupa ce mi-au schimbat rulmentii a inceput sa imi si tzacane ceva la o roata, dar asta nu mai conteaza acum.

prietenii imi spun ca vibratiile ar fi de la volanta. altii spun ca nu ar mai fi ulei in cutie.

vad pe forumuri ca citroen-ul ar fi campion la probleme de ambreiaj. asta ca sa ma linistesc - nu numai eu am bafta!

stie cineva de ce sufera ascutitoarea mea? ... si cat ma costa sa mearga iar bine?


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.