Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb ulei citroen xara picasso 2.0 HDI
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Petrica1981
Salutare am si eu ceva nelamuriri.......una este ca am auzit de foarte multe ori ca este bine sa speli motorul cu motorina inaintea schimbului de ulei pentru a se curata bine...este indicat?Sau asta numai daca ai chef?Inainte am avut un passat 1.9 Tdi la asta i-am facut o spalare la motor cu motorina inainte sa-i schimb uleiul si nu sa intamplat nimic as vrea sa stiu daca o pot face si la HDI.......
Si doi as vrea sa sctiu cat ulei intra mai excat intrun motor 2.0HDI??

I-mi cer scuze daca poster aiurea sunt nou nu prea stiu ce si cum........
Petrica1981
QUOTE (Petrica1981 @ Aug 2 2013, 03:41 PM) *
Salutare am si eu ceva nelamuriri.......una este ca am auzit de foarte multe ori ca este bine sa speli motorul cu motorina inaintea schimbului de ulei pentru a se curata bine...este indicat?Sau asta numai daca ai chef?Inainte am avut un passat 1.9 Tdi la asta i-am facut o spalare la motor cu motorina inainte sa-i schimb uleiul si nu sa intamplat nimic as vrea sa stiu daca o pot face si la HDI.......
Si doi as vrea sa sctiu cat ulei intra mai excat intrun motor 2.0HDI??

I-mi cer scuze daca poster aiurea sunt nou nu prea stiu ce si cum........

AlexTM
Am spalat si eu uleiul cu motorina intre schimburi, la un Golf 1, acum nenumarati ani. A fost bine, a fost rau ... nu stiu. N-am observat nici imbunatatiri substantiale, nici distrugeri ale motorului. Asa "se spunea" pe atunci.
Acum n-as mai face asta, daca producatorul nu spune. Despre cati litri intra ... intreaba la Citroen, ca doara e al lor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.