Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor.....sunt nepriceput in legatura cu masinile :)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Florin91
Buna tuturor.

Vrau sa cumpar un Opel Vectra C si vreu sa stiu tot despre masina asta,ce stiti voi sigur despre ea vreau sa stiu si eu.
Nu prea ma pricep la masini chiar deloc, de acea scriu aici voi pune si cateva intrebari ce ma intereseaza mai mult, nu neaparat toate vor fi legate de vectra C,ce si asa generalitati repet unele intrebari pot parea prostesti smile.gif
1:Un vectra C cu motor de 2000 Diesel ce consum are ?(mi sa zis ca motoarele de 2000 Diesel au consum intre 5-6L in mare parte poate e asa si la opel dar are caroserie mare si is curios daca din cauza asta ar avea un consum mai mare decat un opel vectra B de exemplu).
2:Daca o masina are peste 200000 km parcursi ii creste consumul sau ce anume se poate intampla ?toti zic cand iti iei o masina sa nu aibe mai mult de 150000km asa mi sa zis,am cautat pe net pe diferite situri de masini second vectra c pretul difera mult de la 1 la altu probabil si din cauza localitati care sunt RO dar si cele din afara iar km 80% is peste 150000km pana in 200000km
3:se zice ca motoarele mari au consum mare in oras si ca urca pe 10L la 100km eu de exemplu stau intrun oras mic unde orasul de fapt e o strada mai lunga de cativa km fara semafoare doar cu cateva treceri de pietoni si un sens giratoriu atat ma intereseaza daca chiar si intrun oras mai mic ca cel in care stau va avea masina un consum mare.(daca ies la un suc sau daca am alte treburi prin oras 36182451.gif
4:Pt cei care au vectra c sau daca au prieteni vostri ,inmatricularea masini luata din afara tari un pret aproximativ pentru un motor de 2000 diesel,(pe situri second zica ca is EURO 3) aici cred ca trebuie mai detaliat dar atat pot zice Euro 3 2000 Diesel in mare si tot in mare un pret de inmatriculare va rog,stiu is situri cu calculatorul de taxa dar difera de la un site la altul
5:un vectra c de 2200 diesel ce consum ar avea sau altul de 1,9 diesel
6;intretinerea masini ar fi costisitoare(piese anvelope si mai stiu eu ce se strica mai des pe la ele)?
7:Diferenta intre un diesel simplu si unul turbo diesel ?
Va multumesc va rog sa imi raspundeti cat mai detaliat si informatii date sa fie cat mai reale ori ca stiti voi sigur ori din experienta imi place mult masina de acea vreu sa stiu tot despre, akum 4 luni am vrut sa iau vectra b dar de atunc doar la C ma gandesc vectra b e mai veche bine stiu ca si asta va fi vechi dar totusi e mai modern mai mare si mai pe placul meu as lua un vectra b dar stiu ca voi fi nemultumit si nu vreu sa schimb masinile la 2-3 ani nu prea cred ca imi permite portofelul de acea ce iau vreau sa o iau pe un timp mai lung.Multumesc astepta raspunsuri.un site oficial de masina respectiva daca stiti in care sa scrie dimensiunile cand sa fabricat si chesti de genu. Multumesc
James Kilowatt
Avem aici un forumist celebru care are Vectra de 2L si 83CP, sigur te poate sfatui.

La punctul 7 exista un raspuns simplu: puterea: Un diesel simplu de 2L are cam asa, pe la 70CP, in timp ce un turbodiesel poate sa aiba aproape triplu. Reversul e ca are o piesa delicata in plus (turbina) care se poate strica. Depinde de motor.

Totusi, de ce ti s-a pus neaparat pata pe modelul asta?
Florin91
QUOTE (James Kilowatt @ Jul 31 2013, 12:58 PM) *
Totusi, de ce ti s-a pus neaparat pata pe modelul asta?

Imi place ca e mare imi plac in general masinile cu forme drepte adica cu colturi se vad linile masini masinile gen audi a4 vw passat numi plac ca mie mi se par masini rotunde desi sunt lungi la asta imi place spatele si fata inafara de faruri dar imi place ca e putin mai plat nu ascutit lateral masina arata mare sunt sigur si inauntru e spatios , pare a fi masiv si sport.asa o vad eu,asa eram cu vetra b dar akum am trecut mai sus,+cred ca mi se potriveste smile.gif
Daca sti cum il cheama pe cel cu vectra scriemi numele lui te rog aici.
Multumesc
HalbaSus
Eu sunt cel cu vectra b smile.gif dar nu cred ca e relevant daca tu vrei vectra c.
QUOTE
Un vectra C cu motor de 2000 Diesel ce consum are ?(mi sa zis ca motoarele de 2000 Diesel au consum intre 5-6L in mare parte poate e asa si la opel dar are caroserie mare si is curios daca din cauza asta ar avea un consum mai mare decat un opel vectra B de exemplu).

Consumul e dependent mai mult de trafic decat de tipul motorului. As zice ca undeva intre 5.5 si 13% (5.5% la mers legal fara accelerari/franari bruste, 13% pe trafic criminal cu viteze medii de 5 km/h... iar intre aceste valori diferite tipuri de trafic si stiluri de condus, totusi, daca ignoram extremele pozitive si negative poti sa te astepi la un 6-7% extraurban si 8-10% urban (depinde de urbe, daca e cum zici tu atunci s-ar putea sa fie la fel ca extraurban).

QUOTE
6;intretinerea masini ar fi costisitoare(piese anvelope si mai stiu eu ce se strica mai des pe la ele)?


un set de anvelope e minim 1.000 RON, o revizie completa probabil ~500 la un motor de vectra diesel, impozit, ITP, motorina... se aduna...
solmar
QUOTE (Florin91 @ Jul 31 2013, 02:34 PM) *
...imi plac in general masinile cu forme drepte adica cu colturi se vad linile masinii...

Celebri pentru masini patratoase sunt cei de la Volvo - vezi modelele 720, 740 samd. Ceva mai vechi dar senzationale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.