Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VAT reclaimable
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
radu35829
Salut!
Ma poate lamuri cineva cum imi pot recupera TVA-ul in cazul in care imi iau o masina din Germania?
G e o r g e
si de ce trebuia sa pui intrebare in doua topicuri diferite ?

la vama cand iesi cu masina din germania . happy ?
stefan_ieu
Eu auzisem ceva de genul : dupa ce o inscrii aici si platesti tva-ul romanesc, trebuie sa te duci in germania cu dovada si abea atunci iti dau inapoi banii. Repet, o stiu din auzite, s-ar putea sa ma insel.
madalina
Uite aici raspunsul mai clar: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...mport+masina+sh

E subiect de Financiar.

Ah, si primul pas pentru a-ti recupera TVA-ul este sa completezi un formular in momentul in care cumperi masina. Trebuie pusa o stampila a vanzatorului.
Echo
Sa va spun experienta mea de proaspat posesor de masina adusa personal din germania. Dupa ce iti gasesti masina ceri dealerului sau posesorului sa-ti faca actele. Te poate costa circa 200 Euro: numere provizorii (de Zoll) valabile 14 zile, eliberare de circulatie cu asigurare + carte verde, verificare tehnica (daca nu are), certificat de orogine EUR1 precum si o declaratie de la vama germana. La vama ungara te duci si ii rogi sa-ti puna stampila pe declaratia de la vama germana. Cu chestia asta iti recuperezi TVA german prin returnare la vanzator. Dupa ce intri cu masina in tara te duci la RAR ca sa-ti emita certificare EURO 3. Cu toate aceste documente te duci apoi sa platesti vama romaneasca, daca o cumperi ca persoana fizica. Vama romaneasca depinde de acciza (categoria de cilindree si pretul de catalog), la care se adauga TVA-ul romanesc. Certificatul de origine EUR1 e foarte util acum, daca nu-l detii platesti taxe vamale de 30%. La prima excursie la RAR te programezi si pentru cea de-a doua: verificarea tehnica in vederea inmatricularii. Acum esti aproape gata, mai ramane inmatricularea. Ideea ca nu-ti poti recupera TVA-ul german e absolut falsa, intrucat nu se aplica TVA produselor care se exporta. Modul in care se recupereaza ramane la latitudinea fiecaruia. Eu am trimis declaratia de la vama germana cu stampila de la vama ungara (care dovedeste ca bunul a iesit din UE) inapoi la dealer cu niste oameni specializati in asa ceva. De asemeni, suma care este considerata TVA de catre neamt poate varia de la 16% din valoarea facturata la 500 Euro (un fel de cautiune ca tu trimiti inapoi dovada de export).
V l a d
se muta la financiar
Andrei-287
QUOTE(Echo)
Cu toate aceste documente te duci apoi sa platesti vama romaneasca, daca o cumperi ca persoana fizica..

Dar daca o cumperi pe persoana juridica?
Stii cumva "ghizi" cu care se poate merge sa-mi cumpar o masina? :?:
Echo
In zona mea sunt multi care fac germania de 2 sau 3 ori pe luna.. un mod de operare este sa-ti gasesti masina din timp (de pe net, cunostiinte, rude etc) o rezervi si apoi trimiti pe cineva sau te duci singur (autocar, avion functie de buget) cu banii. Ai sanse sa gasesti in zona respectiva oferte mai bune, dar sa nu te astepti la miracole.
radu35829
merci Echo
radu35829
Apropo de "ghizi"

Am auzit din surse demne de luat in seama ca astia cam totzi sunt TZEPARI :!:. Te costa transportul (cat nu face) si pe urma te duc si te plimba numai pe la combinatiile lor shi itzi baga pe gat toate "cazanele". Umbla la chilometraje direct acolo, schimba pedalierul si maneta de viteze shi ..... gata masina cu 35.000 km la bord.

Asa ca ai mare grija! Bafta
Ionut37625
Echo,

Am citit cu mare interes povestea achizitionarii "noii" tale masini din Germania, sa o stapinesti sanatos.
Daca nu iti este cu suparare as dori sa te rog, pt ca doresc sa realizez si eu isprava ta, ce mai trebuie de stiut cu privire la aducerea unei masini de acolo in urmatorul sens:

1. care sunt taxele pentru autostrada in germania, ungaria , etc ?

2. Esti vinat de politie pe autostrada pentru spaga, si daca da care este suma ?

3. cind pleci trebuie sa faci dovada ca ai unde sa stai , ai bani, etc ?

4. Masina trebuie sa ti-o rezervi cu 3-4 zile inainte ?

Merci mult.
Radu45049
Acest "VAT"trebuie achitat si atunci cand cumperi de la o persoana fizica?La preturile de pe net trebuie sa mai adaug si acesti 16 %?
Radu45049
Sa inteleg ca nu stie nimeni raspunsul la intrebarea mea.Pt mine este foarte important.Chiar esential. :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.