Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Focus 1,6 Tdci, Euro 5 versus Opel Astra H 1,7 CDTI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
fredy2007
Ma bate gandul sa imi schimb actualul autoturism, un Opel Astra G, 1,7CDTI, cu un Ford Focus avand motorizarea 1,6 Tdci si norma Euro 5, sau un Opel Astra H 1,7 CDTI, ambele avand maxim 100.000km.Nu am bani pentru un autoturism japonez, sud-coreean sau fabricat de grupul VAG, din generatia celor doua marci mentionate de mine.Cele franceze nu le agreez.
Intre cele doua marci si modele pentru care ati opta?Care are mai multe plusuri fata de cealalta?Nu sunt fan Ford insa mi se pare mai ok Fordul Focus, mai ales ca si tinuta de drum.Nu stiu insa cat de fiabile sunt motorizarile Fordului.
Va multumesc frumos pentru opiniile voastre.
fredy2007
Tacere totala. sad.gif
La Fordul Focus 2 fabricat dupa anul 2008, capota motorului se poate deschide doar din exterior, cu cheia?
Specter
QUOTE (fredy2007 @ Jul 15 2013, 03:08 PM) *
Ma bate gandul sa imi schimb actualul autoturism, un Opel Astra G, 1,7CDTI, cu un Ford Focus avand motorizarea 1,6 Tdci si norma Euro 5, sau un Opel Astra H 1,7 CDTI, ambele avand maxim 100.000km.Nu am bani pentru un autoturism japonez, sud-coreean sau fabricat de grupul VAG, din generatia celor doua marci mentionate de mine.Cele franceze nu le agreez.
Intre cele doua marci si modele pentru care ati opta?Care are mai multe plusuri fata de cealalta?Nu sunt fan Ford insa mi se pare mai ok Fordul Focus, mai ales ca si tinuta de drum.Nu stiu insa cat de fiabile sunt motorizarile Fordului.
Va multumesc frumos pentru opiniile voastre.


motoarele ford cele diesel au fost fabricate intr-o alianta cu PSA deci o sa aiba o reputatie similiara cu HDI care din cate spune lumea e destul de fiabil,in fine am lucrat in Germania ca si curier cu opel combo CDTI 1.3 si 1.7 foarte mortale motoarele,turbo cu geometrie variablia fata de hdi care e fixa,ca si la tdi de la VAG,motoarele CDTI sunt fabricate in alianta cu FIAT,cat despre masini toata lumea stie ca Fordului ii pasa doar de vanzari comparativ cu Opel care vine mult mai bine finisat mai ales din 2003 incoace,eu m-as duce pe Opel sau pe un Fiat daca vorbim diesel oricum o intorc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.