Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo vs. Logan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sevder35813
Care dintre aceste doua masini este mai buna?
Vasile26083
Mai buna... depinde la ce te referi.
Mie imi place mai mult Cielo.
DORU
SINCER?
Eu cred ca nu incape comparatie: Logan e cu 10 ani mai moderna decat Cielo...asa ca nici nu poti compara asemenea masini de conceptie atat de diferite...
mihai35899
Salutare la toti

QUOTE
SINCER?
Eu cred ca nu incape comparatie: Logan e cu 10 ani mai moderna decat Cielo...asa ca nici nu poti compara asemenea masini de conceptie atat de diferite...


logan e cu 10 ani mai moderna la ce? eu sunt de parere ca cielo este cel putin la acelasi nivel cu logan(aspect, fiabilitate); am mers cu amandoua si nu sunt diferente extraordinare in favoarea niciunuia. sunt subiectiv si zic ca cielo imi place mai mult si ca are o "cariera" in spate ceea ce conteaza - in fond masina o cumperi tot noua, nu?
logan, doar pt comp de bord si zic ca-i masina high-tech? sa fim seriosi ... laugh.gif
sa nu uitam ca si motorul de pe logan nu-i de ultima generatie si in fond nu stiu daca la banii astia gandeste cineva ca motoru' nu-i de cap de serie!
eu nu mi-as lua logan niciodata atata timp cat exista alte variante: cielo(imi place mai mult, nu s-a dovedit ca-i mai bun), albea, kalos, accent sau chiar sh.
am urmarit forumul dacia si m-am convins care-i treaba si cu loganu' prea slavit!

in concluzie, cine vrea logan sa-si cumpere, eu NU; e prea mare, mult prea mare, e un... "papuc" mai simpatic. tongue.gif
Zsolt28851
frate, nu prea mare, prea inalt. Si sincer nu stiu pe care l-as alege. In Cielo de ex in spate nu ai loc pt picioare. Destul de incomod. La Logan, ce v-am zis mai inainte. Exagerat de inalt. M-as orienta spre alte marci.
mihai35899
QUOTE
frate, nu prea mare, prea inalt


corect!

QUOTE
In Cielo de ex in spate nu ai loc pt picioare. Destul de incomod


acum depinde si ce vrei de la masina; daca ai familie si circuli cu ea laugh.gif
atunci ai nevoie de spatiu; daca nu, merge si kalos al mai mic. care de altfel ii si preferatul meu mai ales acum de cand a aparut si versiunea in 3 usi. dar cum aici se vorbeste de cielo vs logan, votez pt cielo pt simplu fapt ca si-au demonstrat fiabilitatea pe cand logan... nu stiu.
in plus la cielo daca nu te satisface consumul ai alternativa GPL! 1.6 logan consuma comparabil cu cielo asa ca... alegerea iti apartine!

ps: mai exista si albea la oferta acum, ce zici?; [/code]
Gica-6
Sunt de acord cu ce s-a spus aici, as vrea doar sa completez cate ceva. Din pct de vedere al sigurantei, Logan beneficiaza de air-bag-uri si ABS, acesta din urma doar la varianta cea mai scumpa, daca nu ma insel. Din acesta privinta, Cielo e mai sarac, neavandu-le pe nici una dintre acestea, dar in schimb un aspect care a mai fost discutat pe alte topicuri este "handling-ul", eu as zice mai pe romaneste stabilitate in curbe, in special la viteze mari. Aici, cred ca Cielo este superior, nu am condus Logan, dar l-am vazut pe soselele tarii si am mai citit in reviste - masina este inalta, suspensiile "moi", nu prea vad cum ar fi stabil, in schimb cu Cielo am mers peste 100.000 de km si stiu ce ii poate pielea.
In fine, daca nu esti adeptul mersului "mai grabit" lucrul acesta s-ar putea sa treaca neobservat, dar nu se stie cand ai nevoie de stabilitate pentru a sta pe sosea sau a evita un accident. Mie mi-s-a intamplat asta cand m-am trezit cu o masina pe sensul meu si masina mea (nubira II) a fost foarte promta in reactii si la 120KM/h si curba m-am strecurat in timp ce franam si am evitat impactul. Deci conteaza si handling-ul, zic eu.

Cam asta era de zis...
robert constantin31470
1 Logan e aparut de putin timp, trebuie sa asteptam sa vedem.

2 Cielo are vre-o 10 ani si-a demonstrat fiabilitatea


In concluzie nu se poate face comparatie intre ele.

Si in legatura cu suspensiile moi ale Loganului, e si normal deoarece Renault nu a facut masina de curse ci una de familie.
klaus
pe langa faptul ca e "umpic" cam mare...si consumul este cam ridicat(in oras ma refer)- in cadrul loganului...
cielo e vechiutza, dar stie destule...zicea cineva mai sus...depinde si pentru ce vrei masina..
eu daca as avea de ales intre astea doua..as alege cielo.(fiecare cu parerea lui,right? smile.gif )
Mihai35439
Am mers cu Cielo euro 3 si cu Logan 1.6. Nu exista nici o comparatie. Cielo e un Opel Kadet la nivelul anilor 80', iar Logan este o masina mult mai aproape de anul 2004, chiar daca are o motorizare din anii 90. Diferrenta mare de comportament rutier in favoarea Loganului care in primele trei trepte se comporta ca o masina moderna. In schimb, Daewoo au facut Cielo Euro 3 micsorand puterea motorului cu vreo 5 CP. Asta da inovatie tehnica! Probabil ca atunci cand o sa scoata Cielo Euro 5 o sa mai ramana cu vreo 10 CP. Probabilca din acest motiv, Cielo e o masina lenta si fara demaraj. Viteza a treia te poate baga in mari necazuri chiar atunci cand ai mai mare nevoie, de exemplu intr-o depasire. La interior Cielo e jalnic. Volanul ala ca de bicicleta e absolut penibil. Si finisarile lasa mult de dorit, ca sa nu mai zic de plansa de bord la nivelul anului 1984 ! In spate se sta mult mai prost ca in Logan iar portbagajul e mai mic. In rest , sunt de acord ca Cielo este o masina fiabila, ceea ce nu putem spune inca despre Logan. Ramane de vazut.
James Kilowatt
Cam toti constructorii au pierdut putere datorita restrictiilor de poluare, la acelasi motor. Asta nu e un criteriu de calitate...
In rest nu ma bag:) Loganul nu l-am vazut si nu m-am dat cu el....
Echo
Puse una langa alta, loganu e clar mai nou conceptual decat Opelu Kadett caruia i se zice Cielo. Oameni buni, au trecut 3 generatii de Astra!!, ce sa mai vorbim de cielo. O fi el updatat, dar cu tehnologia de acum 10 ani. Nu ca ar fi loganu taishu avansului tehnic, da' macar are airbaguri si ABS. In plus, calitatea finisajelor e net in defavoarea Cielo-ului. In AMS-ul din sept sau oct era testul comparativ intre exponentele clasei ieftine din RO. Nu spun rezultatul, ca nu are rost.
robert constantin31470
mai baieti, ma refer la cei care sunt impotriva cielo, voi chiar nu stiti nimic. Cum sa nu existe un cielo mai nou ca exista, chiar alarteieri mi-a spus mama, care sta in Italia, ca a fost un accident cu un cielo 5 si un tir, chiar asa se numeste cielo 5, si inca ceva evolutia cielo asta daca nu ati vazut se mai numeste daewoo Nubira 1. Facand o comparatie intre Nubira si logan cred ca va e clar care e mai buna:)
ionut32111
pt mihai:puterea motorului s-a micsorat cu 10cp,vechiul motor era un 1.5L 16v 90cp,acum este 1.5l 8v 80cp,iar portbagajul este mai mare ca la logan 530L,
Mihai35439
pt Ionut

Asa e intr-adevar. Nu mai tineam minte exact datele. Totusi portbagajul de la Logan e parca mai inalt si pare mai mare, desi are 510 litri. Eu personal nu mi-as lua nici Cielo nici Logan , doar ca am avut posibilitatea sa merg cu amandoua si Loganul mi s-a parut mai aproape de zilele noastre.
Kata
de acord cu tine ca nu compari megane ci cielo ca si "pachet". le comparam doar la cat de nervoase sunt la plecarea de pe loc.

de altfel, discutia initiala era despre logan si cielo, si am deviat (mea culpa). intre logan si cielo eu continui sa sustin cielo, din motivul subiectiv ca eu am unul si ma inteleg excelent cu el, nu schimb piese deloc (am aproape 70 000 km la ea) ci ii pun doar ulei si benzina si merge brici.

la logan astept sa se mai invecheasca si sa aud si eu ca in sfarsit dacia a produs o masina la care nu se strica din doua in doua saptamani cate un device mititel dar fara de care nu se poate si care te tine cu masina mai mult prin service decat pe strada.
nu mai departe de azi dimineata am vazut un nene care statea tras pe dreapta cu un logan cu avarii pe barbu vacarescu intr-o zona fara case si mesterea ceva sub capota... (si nu cred ca punea lichid de spalat parbrizul in mjlocul traficului...)
krysty
QUOTE(Catalina36563)
...de altfel, discutia initiala era despre logan si cielo, si am deviat (mea culpa)...
am despartit topikul. discutiile cielo vs. megane le gasiti aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.