Help - Search - Members - Calendar
Full Version: clauze abuzive la garantiile auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Dromihete
In octombrie 2012 am cumparat un autoturism la mana a doua Chevrolet Aveo. M-am bucurat ca era din 2010 cu numai 13300 km rulati si cu garantie extinsa la 5 ani.
In mai anul acesta cand au dat caldurile, am dat drumul la aerul conditionat si surpriza neplacuta, acesta nu functiona.
Am contactat service-ul Radacini (masina fusese cumparata de la Radacini) si am cerut o programare pentru repararea in garantie.
Prima intrebare a receptionerei a fost daca an facut reviziile la zi. Am spus ca am revizia la 7500 km facuta in august 2011 si ca urmatoarea este la 22500, iar masina are 18500. Replica m-a lasat mut. Deci daca 15000 km nu sunt facuti intr-un an revizia trebuie facuta anual.
M-a programat totusi si am inceput targuielile cu cei de la receptie ajungand la compromisul ca sa se faca o constatare pe care sa o platesc, iar ei sa faca o solicitare la Chevrolet pentru acceptarea eventuala a reparatiei in garantie.
La constatare s-a dovedit ca era defect compresorul , iar cei de la Chevrolet au dat raspuns negativ, dar au fost de acord sa deconteze constatarea. Am cerut un pret pentru compresor si am cazut pe spate: 4600 Ron, deci peste 1000 de Euro la o masina care noua a costat sub 10.000 Euro.
Am fost la un alt service independent la care am cerut sa fie demontat compresorul in ideea ca s-ar putea repara. Rezultatul a fost ca platoul (din antimoniu) era spart varza dupa ce fusese blocat in unul din pistonase.
De aici reiese ca acest compresor a avut un defect de fabricatie. Acum stau si ma intreb de ce iese din garantie o piesa defecta din fabricatie pentru ca nu am schimbat uleiul la motor anual?
Inteleg ca escrocheria cu revizia anuala si pierderea garantiei este practicata de mai toti producatorii auto. Eu consider aceasta practica este mai abuziva chiar decat cele practicate de banci.
Am scris si eu direct la Chevrolet Romania si bineinteles ca nu am primit nici-un raspuns.

Concluzia este sa nu cumparati Chevrolet ca veti avea parte de astfel de surprize neplacute.
Rusine Chevrolet!!!
OvidiuH
Nu are nicio legatura compresorul cu schimbatul uleiului, insa li s-a servit pe tava posibilitate de a-ti refuza garantia. Regula de 1 an sau un numar fix de kilometri intre revizii, primul termen atins, este comuna la aproape toate brandurile auto.

PS: Cand ai cumparat masina, nu te-ai gandit sa testezi si aerul conditionat ? E o chestie de bun simt la orice achizitie SH.
DORU
Putini acorda o garantie reala si o si respecta, fara s acaute VINA clientilor si MOTIVE sa o REFUZE.

Insa in RO isi permit asa ca... totul cade in spatele clientilor, din pacate.
Nu e o politica Chevrolet, ci a minim 90% din producatori probabil.
James Kilowatt
Plangere la OPC pentru defect de fabricatie. Si Lasa-i pe ei sa dovedeasca ca e din cauza reviziei.
Ameninta si cu scrisori la principalele publicatii de pistoheads din Romania.

Daca tot nu merge cauta unul din dezmembrari...
DORU
Desigur ca poti face valva...dar sunt sceptic de rezultat pozitiv, pt ca am experienta trecuta...
Mircea104901
Scrie "afara" - pe unde au sediu in Europa sau State. In general da rezultate mai bune decat sa scrii la noi.
Mie mi-au reparat Renaultul dupa ce am facut scandal in Franta si la noi la OPC. La Renault Romania ...

P.S. Trebuie sa-ti asumi vina pentru limita de 15000km sau un an - care e prima atinsa. Aici au castig de cauza. Dar nu uleiul/revizia nefacuta e cauza pentru care a cedat compresorul, aia e clar. Poti incerca si la OPC, dar cred sansele sunt mici, doar sa-i purice putin.
DORU
M-as bucura sa fie asa, insa in cazurile cunoscute de mine, nici reclamatiile facute "afara" nu or avut un rezultat concret pozitiv, DIN PACATE.

Insa poti incerca, de ce nu...
Dromihete
QUOTE (OvidiuH @ Jun 4 2013, 07:16 AM) *
Nu are nicio legatura compresorul cu schimbatul uleiului, insa li s-a servit pe tava posibilitate de a-ti refuza garantia. Regula de 1 an sau un numar fix de kilometri intre revizii, primul termen atins, este comuna la aproape toate brandurile auto.

PS: Cand ai cumparat masina, nu te-ai gandit sa testezi si aerul conditionat ? E o chestie de bun simt la orice achizitie SH.


Am verificat la timpul respectiv si mergea. In timpul iernii am folosit dezaburirea parbrizului, care pune automat in functiune si A/C. Probabil la aceasta functionare s-a blocat platoul in unul dintre pistoane.

Sunt de acord ca toate marcile de masini folosesc acelasi tip de clauza abuziva, la fel cum bancile au facut acelasi lucru cu conditiile de monopol de creditare.
Intre timp am platit pretul intreg la un service de marca la standul lor multibrand si am rezolvat problema.
Ideea este ca in perioada de garantie nici-un producator independent nu este interesat sa produca piese pentru un autoturism ale carei piese ar trebui inlocuite in garantie, deci producatorul auto are monopol pe piesele respective pe perioada de garantie ceea ce mi se pare din nou o incalcare a legilor antitrust.
James Kilowatt
Pai si care ar fi solutia problemei asteia? Adica in garantie pe tine, ca si consumator final nu te intereseaza de unde vin piesele intrucat nu tu platesti reparatia.
RD-Woo
QUOTE (Dromihete @ Jun 4 2013, 08:55 AM) *
La constatare s-a dovedit ca era defect compresorul

Altul SH, din dezmembrari. incearca totusi daca ai codul de fabrica si la un mag de piese auto
te duci cu talonul si codul piesei, sigur ti-l poate vinde mai ieftin

QUOTE (Mircea104901 @ Jun 4 2013, 07:04 PM) *
Scrie "afara" - pe unde au sediu in Europa sau State. In general da rezultate mai bune decat sa scrii la noi.

Slabe sanse de rezolvare. de obicei in raspunsul lor te trimit la importaorul/distribuitorul din tara noastra,
la care anterior nu ai rezolvat nimic... confused.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.