Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina să aleg? - 5.000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
nossferat
Salut!

Vreau să-mi cumpăr o mașină(preț maxim 5.000 de euro).
Ce mi-ați recomanda raport calitate/preț , costuri întreținere, consum, fiabilitate?
Părerile printre cunoscuți sunt împărțite:

- Honda Accord 2.2i - CDTI

- VW Golf V 1,9 TDI - 105 HP

- VW Golf IV 1,9 TDI

- Skoda Octavia 2 - 1,9 TDI , 77kw/105 HP

- Ford Focus 1,6/1,8 TDCi

- Mazda 6 2.0 D

-Toyota Avensis

Astept raspunsurile voastre.

Multumesc!
RUE
cateva din modele (cele din din gama serioasa) sunt la final in banii aia.
solmar
Un link care raspunde la multe intrebari:

Click here!

James Kilowatt
Eu cred ca articolul trebuia sa fie mai nuantat putin, chiar daca eu personal sunt de acord cu exemplele din articol. Nici eu n-as cumpara un SH de 200kkm decat daca am de gand sa o restaurez ca masina de colectie.

Pe de alta parte la o Kia sau o Toyota SH ai garantie mai mare decat la multe masini noi, chiar si de fite. Nu toate SH-urile sunt egale intre ele. Una e o masina de 2 ani si 30kkm, care mai are 3-5 ani garantie, si alta e una de 10 ani, 5 proprietari si 250kkm.
iHondafan
la 2 ani, 30k km si 5000 euro nu cred ca gasesti mult mai bine decat Logan 1.6MPI... gata s-a rezolvat.
Titi1988
QUOTE (solmar @ May 24 2013, 01:44 PM) *
Un link care raspunde la multe intrebari:

Click here!


sincer.. eu nu as cumpara o masina cu 200 k km pentru nimic in lume.. sa fim seriosi, si la 100 k km o masina exploatata prost este praf. mici sansele sa prinzi una la 200 k km in stare buna.
Cele mai bune "afaceri" sunt masinile de 2-3 ani care se vand la jumatate sau chiar sub jumatate pretului de nou.
DORU
Am vazut pe viu cateva masini aduse din Vest cu 2-300.000km in bord si care aratau de nu-ti venea sa crezi, multe masini din RO la 50.000km nu arata asa thumbsup.gif

Eu stiu ca sunt multe tepe, dar totusi sa nu generalizam ca sigur gresim smile.gif
solmar
Nu raspunde la toate intrebarile! smile.gif
klm
CITAT(James Kilowatt @ May 24 2013, 04:43 PM) *
eu n-as cumpara un SH de 200kkm decat daca am de gand sa o restaurez ca masina de colectie.

CITAT(Titi1988 @ May 24 2013, 08:41 PM) *
eu nu as cumpara o masina cu 200 k km pentru nimic in lume.. sa fim seriosi, si la 100 k km o masina exploatata prost este praf. mici sansele sa prinzi una la 200 k km in stare buna.

Depinde foarte mult de masina.
JK, tu ai Skoda, eu conduc uneori o Octavia - masina de firma - care a trecut de 250k km; a fost alimentata de la 2 distribuitori, au fost facute toate reviziile la timp si doar la reprezentate cu exceptia ultimei care s-a facut la Audi (chiar daca asta nu e un argument; ideea e ca, dat fiind specificul companiei in care lucrez, a beneficiat de atentie sporita). Nu zic acum ca functioneaza si arata la fel ca una noua insa [inca] se prezinta mai bine decat un Logan de anul trecut; de altfel, se prezinta de cateva ori mai bine decat un Aveo achizitionat in aceeasi perioada si cu doar 50k km in bord (pe care o conduc zilnic).
Daca trecem in alte categorii de preturi (Passat, seria 5 de la BMW, clasa E de la Mercedes), numarul de km poate creste fara probleme (cred ca fiecare dintre noi a auzit despre Mercedesuri cu peste 500k-1 mil de km, eu am si vazut astfel de masini; daca au fost intretinute corect, nici acum nu mananca mai multi bani decat ar manca o Hyudai noua - fara garantie, vorbesc de nivelul de preturi, nu de beneficiile indirecte ale unei masini noi - sau o Albea).
Sigur, comparam mere cu pere insa, atat timp cat toate sunt fructe care folosesc acelorasi scopuri, discutia capata relevanta dorita.

Orice se poate schimba pe o structura solida a sasiului, ideea e sa iti evaluezi bine costurile.
James Kilowatt
Eu am vazut Cielo cu aproape 1 mil de km.
Problema e ca atunci cand dispare mirosul de nou din ea, si ii scade valoarea de piata multi incep sa-si bata joc de ele. Sunt destul de putini cei care fac intretinerea la o masian de 200kkm asa cum o faceau cand era noua, sau care se poarta cu aceeasi atentie. Merg pe principiu "forja ca oricum o dau la pret de fier vechi". Exista si masini cu km multi care fac banii cu varf si indesat, insa exista riscul ca cea pe care o iei sa nu fie una din alea.

200km facuti pe autostrada la drumuri lungi sunt doar asa, un rodaj, fata de 50kkm facuti in oras in primele doua trepte de viteza, insa cand n-ai garantia ca intr-adevar masina a mers doar la biserica...
municipal
In banii aia eu as alege ford focus sau vw golf... Conteaza foarte mult anul masinii dar si intretinerea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.