Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cauciucuri mai late = Afisaj eronat ???
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Florin Ristei
:?: Am si eu o dilema. Mi-a zis cineva ca daca pun roti mai late la masina, decat cele originale, imi afiseaza eronat viteza, si anume mai putin decat cea reala. Este adevarat?

Eu am un OPEL ASTRA CLASSIC II si am schimbat jantele, cu tot cu roti. Am jante MOMO GT2 cu roti late de ~200 cm.

Explicati-mi va rog!!!
Rai
Am mai avut o discutie pe tema asta,dar e adevarat daca ai alte cauciucuri de alte dimensiuni apare o alta viteza decat ceea reala.
Iulian HondaFan
daca rotile noi au diametru total ( adica diametrul jantei plus al talonului cauciucului) mai mare decat cele specificate de producator viteza reala va fi mai mare decat cea indicata la bord.

vitezometrul masoara turatia inainte de diferential, apoi aceasta este multiplicata cu ratia de transfer a diferentialului ( care e fixa) si cu diametrul rotii ( asa cum a fost stabilit el de producator ) ca sa dea valoarea in km/h.

daca sunt mai late sau daca doar faci plus-sizing ( adica iei genti mai mari cu cauciucuri cu talon mai mic dar diametrul rotii ramane acelasi) atunci totul e OK.
Florin Ristei
Ahha...
Eu sunt destul de novice il ale masinii si de asta va intreb asa:
Daca va dau exact diametrul (ce este scris pe rotile care sunt acum pe masina) puteti sa imi spuneti daca difera fata de cele originale ale masinii?
Iulian HondaFan
uite aici un calculator, e in inches, dar poti inmulti cu 2.4 si obtii rezultatul in cm.

http://www.net-comber.com/tirecalc.html
Costel
Dintro experienta mai veche, pe un Opel Vectra A aveam roti din fabrica 195/65/14 si iam pus alte roti adica 205/55/15 , ce am observat din mai multe teste facute in timp, ca nu sa modificat de loc viteza la bord, in schimb a crescut stabilitatea si rigiditatea, daca te uiti in cartea masini ai niste dimensiuni date de producator care daca le respecti nu se schimba viteza la bord.
Iulian HondaFan
costele, ce ai facut tu e plus sizing, diametrul rotilor tale a ramas practic acelasi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.