Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Traseu Germania-Romania
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
TsCrazy
Salut,

Vreau sa imi fac un traseu din Germania in Romania si nu stiu daca procedez corect. smile.gif

Vineri cumpar o masina (din Germania) si vreau sa o aduc in tara. Problema este ca nu pot sa imi iau numere pe 9 zile ( cum ar fi corect si sunt speciale pt astfel de drumuri in UE) si am sa iau de 5 zile, care au si ele asigurare , numai ca am auzit ca in Ungaria pot sa raman fara numere sau talon (ceva urat).
De aceea as merge prin Graz (Austria), Zagreb (Croatia), Belgrad (Serbia), Drobeta Turnu Severin.

Ce parere aveti , astept sfaturi si indrumari, multumesc !
22nst
QUOTE (TsCrazy @ Apr 4 2013, 12:18 AM) *
...numai ca am auzit ca in Ungaria pot sa raman fara numere sau talon (ceva urat)...

Cum vine asta?
Ce motive sa aiba sa iti retina talonul si numerele?
Sa inteleg ca vrei sa aduci o troca tunata din 1900... sau care-i motivul?
TsCrazy
QUOTE (22nst @ Apr 4 2013, 07:35 PM) *
QUOTE (TsCrazy @ Apr 4 2013, 12:18 AM) *
...numai ca am auzit ca in Ungaria pot sa raman fara numere sau talon (ceva urat)...

Cum vine asta?
Ce motive sa aiba sa iti retina talonul si numerele?
Sa inteleg ca vrei sa aduci o troca tunata din 1900... sau care-i motivul?


E o masina normala ...
Nu stiu nici eu exact care sunt motivele , stiu ca nu pot sa trec prin ungaria cu numerele de 5 zile, trebuie sa iau de 9 , problema e ca alea de 9 mi le dau numai cu actele in original ... si mie imi trebuiau numere ca sa iau masina , asa ca am luat de 5 zile, ca la alea nu imi trebuie niciun act ...
E o mare porcarie cu birocratia asta ... si faza asta e recenta , de cel mult un an ...
Eu vroiam sa stiu cum e traseul pe care vreau eu sa il urmez ... dau de huni si de barbari pe acolo... strazile cum sunt ... daca se foloseste euro peste tot , daca stiti ceva de taxe, vignete & stuff...
Ms !
TsCrazy
Am avut nev de ajutor , dar ... na .. nu mai am ...

Am ajuns la granita cu Croatia si am aflat ca nu am voie sa trec cu numerele de inmatriculare pe care le aveam si din cauza asigurarii ... asa ca m`am intors spre ungaria... am facut 3-400 km in plus , am platit si taxe de drum in slovenia degeaba ... a fost f frumos ... am fost si "muls" de bani la unguri , ca de ... fara spaga nu se poate ...

CIAO !!!!!

TOPIC USELESS & CLOSED !
Mariustom
CITAT(22nst @ Apr 4 2013, 09:35 PM) *
CITAT(TsCrazy @ Apr 4 2013, 12:18 AM) *
...numai ca am auzit ca in Ungaria pot sa raman fara numere sau talon (ceva urat)...

Cum vine asta?
Ce motive sa aiba sa iti retina talonul si numerele?
Sa inteleg ca vrei sa aduci o troca tunata din 1900... sau care-i motivul?

Offffff ...

http://www.mae.ro/node/14289

ninja.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.