Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cer putin ajutor: ce poti face cand ai un accident si...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Gica-6
Ideea de a posta topicul asta mi-a venit dupa ce in doua zile consecutive doua cunostinte de-ale mele au avut, respectiv asistat la un accident in care erau implicati si.... sa le spun, persoane mai colorate si nu vreau sa jgnesc pe nimeni cu chestia asta. Aceste persoane par a nu le pasa de lege si chiar daca sunt vinovati sau nu, incearca sa profite cat mai mult de aceasta situatie.
Prima cunostinta de-a mea a lovit o masina cu 5 rromi, cand acestia au depasit ilegal un camion si i-au iesit in fata. Cu toate astea, individul meu, care e foarte descurcaret altminteri, a fost supus la presiuni de cei 5 (care erau din zona si au mai chemat si ajutoare), iar politia locala, care ii cunostea pe cei 5, l-a scos vinovat pe cel cel ce il cunosc eu, pe motiv ca el are CASCO la masina si o poate repara fara sa dea din buzunar. Dupa ce le-a dat si bani (3 milioane, ei pretinsesera 20.000 $ !!) celor 5, pentru a nu mai exercita si alte presiuni, acum dupa 3 zile, acestia suna cerand din nou bani pt. reparatia masinii si omu e disperat ca or sa vina cei 5 in Bucuresti, iar el are familie, casa si altele de protejat.
A 2-a cunostinta de-a mea a fost la 1 metru de un accident in care un indivit care a lovit o doamna a fost asaltat de un rrom ce a venit cu o alta masina din spate si a vazut faza. Nu l-a lasat pe vinovat sa duca victimele la spital, vroia el neaparat sa se implice mai mult decat oricine pretinzand nu inteleg ce.
Aceste 2 evenimente m-au pus pe ganduri mult, daca sa mai circul sau nu cu masina si faptul ca se pare exista persoane care sunt mai presus de lege care circula pe strazi cu masina, persoane care au influente in sfere inalte, care vor sa te jupoaie daca s-ar putea....
Ce sfat sa ii dau omului care e speriat, cum se poate apara de aceste matahale, poate printre voi mai exista si ofiteri de politie si nu numai, poate cineva ce a trecut prin asa ceva si citind aceste randuri, poate da un sfat, o sugestie.

Multumiri anticipate !
Nazareno Gabrielli
Omul trebuie sa faca plangere la politie. E singura cale legala.
stefan_ieu
O observatie : de obicei aceste persoane despre care vorbesti tu se bazeaza foarte mult pe intimidarea interlocutorului.
Sa stii ca ei in general cunosc legea si sunt constienti de faptul ca isi agraveaza situatia in cazul in care sar la bataie. Eu cred ca poti sa obtii destul de multe avantaje (sau macar sa nu iti inrautatesti situatia) daca esti cat de cat tupeist si nu cedezi presiunilor. Aici apare necesitatea sa nu se ia si politistii de tine daca se cunosc cu resprectivii. Ca atunci e mai greu. Ai putea sa ameninti cu reclamatii, dar trebuie sa fii foarte constient de tot ce s-a intamplat,sa fii sigur ca ai dreptate si ei nu modifica conditiile accidentului sa iti iasa tie rau.
Evindent fiecare situatie e altfel si in general trebuie sa te adaptezi "mediului".
Iar aia care au cunostinte sus-puse scapa ei de probleme si pe alte cai, nu trebuie tu sa platesti oalele sparte pentru ei.
Andrei Suzuki
Si eu am vazut azi o situatie pe care prefer sa nu o fi vazut: eram pe Strd Maica Domnului,mergeam pe Lizeanu,pe partea stanga (eram pe jos).La prima intersectie mica de la blvd Lacul Tei era aglomeratie mare.Trecand pe acolo am vazut un Megane 2 care vroia sa traverseze Maica Domnului si sa o i-a inainte si o Dacie break care venea dinspre Lizeanu si vroia sa faca la stanga.Domnu cu Megane-u a blocat sensu de mers spre Lizeanu,cel cu dacia blocase sensul de mers spre Lacul tei,si nici unu nu vroia sa dea putin inapoi ca sa faca loc celuilalt sa treaca.Cel cu break-ul nici nu avea cum sa dea inapoi pt ca erau masini in spatele lui,dar cel cu Meganeu-l nu avea pe nimeni in spate.Chiar si asa,el s-a dat jos la saracu om cu breaku si a inceput sa il injure,sa il scuipe si dea in masina lui.Dupa cateva clipe coboara si a 2-a persoana din Megane,care la fel a inceput sa dea in masina si sa injure.Pana la urma break-u a luat-o inainte,iar cel cu Megane-u a luat-o inainte,pe unde vroia...incurcand iar circulatia. Eu unor asemenea persoane le=as da amenda max posibila, nu conteaza pt ce (se gaseste un motiv),suspendarea carnetului si daca se poate ceva timp inchisoare. Asta lipsea traficului din Bucuresti (chiar daca nu e un caz izolat) dupa ce ca e vai de capu lui.. :evil: :evil:
madalina
Prima greseala a fost sa accepte sa fie declarat vinovat. Trebuia sa faca contestatie. Ce daca are Casco? Nu plateste niste bani buni la Casco si nu mai beneficiaza de reducereanul viitor/trebuie sa plateasca reintregire de polita?

Nu trebuie sa te lasi intimidat de la bun inceput.
Gica-6
Stefan si Madalina, aveti perfecta dreptate, nu trebuia sa se lase intimidat si poate chiar nici sa se accepte vinovat, dar legat de acest ultim aspect, cu toate ca nu au existat victime, cei 5 indivizi nu l-au lasat sa mute masina din loc, iar politia a venit dupa 2 ore, in acest timp cei 5 plus alti 2 sau 3 care venisera cu un Mercedes agitau cutite, erau agresivi fizic vorbind. Va spun omul asta nu e un tantalau si are o gramada de experienta de viata. Noi ne-am intrebat ce s-ar fi intamplat daca era o femeie in locul sau. Ma rog, ca sa fie tacamul complet, tiganul de la volan nu a prezentat nici macar permisul, neavandu-l asupra sa (sau poate nu are deloc), iar politia nu i-a aplicat nici macar o amenda. Politistilor fie ca le e frica de rromi, fie ca au si ei ceva la afacerea asta, mai ales daca reusesc sa mai storca ceva bani de la omul asta...
Multumesc celor ce au raspuns pana acum si sper sa nu se intample asa ceva vreunuia dintre noi....
Credeti ca politia s-ar implica daca ar face o plangere :?:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.