Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Părere Chrysler 300 C
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Krisztian1
Bună ziua, aș vrea să îmi cumpăr o mașină și sunt tentat de un Chrysler 300 C dar mi se pare prea ieftin. Oare nu e motorul în regulă sau are probleme de e așa ieftin?
Ce părere aveți?
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/chrys...Features=EXPORT
James Kilowatt
E ieftina pentru ca e mare, are motor mare si pe benzina.

Yammy smile.gif
Seri
E normal pretul, e o masina veche de 8 ani, bazata pe tehnologie dezvoltata acum 15 ani. Are un motor mare cu putere mica si consum mare. Nici cand era noua nu costa mai mult de 30.000 euro.
Varianta 3.0 CRD ar fi o alegere mai buna, macar in privinta consumului si al taxelor.
Krisztian1
E vreun site unde pot găsii varianta 3.0 CRD? Chiar mar interesa un Chrysler biggrin.gif
Seri
Tot pe mobile.de, cauta motor diesel.
300C are la baza platforma tehnica de la vechea generatie Mercedes E-Class lansat in 96, dar motorul 3.0 CRD este modern.
Krisztian1
L-am găsit pe acesta.
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/chrys...ories=Limousine
Watcher
Tine cont de o chestie: daca iei motorul pe benzina trebuie sa te duci neaparat cu masina in bulgaria, caci la 3.5 impozitul este nesimtit... Nici taxa de inmatriculare nu o sa iti placa sa auzi cat e smile.gif
Totusi, daca iti place masina si iti plac motoarele mari pe benzina, solutia exista, trebuie doar sa faci un pas in plus wink.gif
DORU
Am mers pasager in dreapta intr-o astfel de masina cu motorul pe benzina.
Un fel de living pe roti, trage binisor datorita cilindreei mari, insa in orasele aglomerate a pain in the ass sa cauti si sa gasesti loc parcare...plus ca rezervorul pare mereu gol biggrin.gif
Krisztian1
Si cu varianta pe motorina dupa cumpararea masinii ce taxe am de platit si cat costa?
DORU
Fa-ti singur calculele aici: http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/
Watcher
In plus fata de timbrul de mediu, mai ai de platit anual 2400 lei impozit la motorul de 3l (mai mic de).
Deci bulgaria scrie pe tine smile.gif
Krisztian1
Doamne, dacă costă 2400 Ron impozitul anual dau faliment. Cea ce îmi doresc e ca mașină să arate cât de cât frumos și să aibă un interior cât de cât frumos, dacă se poate cu scaune parțial sau complet din piele. Ce aș putea alege în afară de Chrysler?
DORU
Jaguar S-Type sau X-Type, pana in 2.2D thumbsup.gif
iHondafan
Octavia 1.9Tedi...
mircanu
QUOTE (iHondafan @ Mar 15 2013, 12:37 AM) *
Octavia 1.9Tedi...


Haha.
Omu voia si el ceva cool, precum 300C si tu ii recomanzi octavia, o masina batraneasca.
James Kilowatt
Nu prea poti gasi ceva uber cool care sa aiba si taxe reduse, sa consume putin, (sa fie dizal... gizas...) sa fie ieftin, sa nu fie greu de intretinut, etc. Masinile cool au motoare mari si consuma mult, prin definitie.

Ar merge poate un Smart Roadster smile.gif Asta n-are motor mare.
Krisztian1
Eu nu doresc neapărat un motos super puternic, mai mult la designul din exterior și interior mă interesează
iHondafan
de unde stau io 300C se vede mai degraba ca masina batraneasca... dar, ca in multe alte privinte, privelistea difera cumva functie de malul oceanului pe care te afli... biggrin.gif
Krisztian1
Îmi place mult acest Jaguar
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/jagua...Features=EXPORT

Și aici o fi mult impozitul?
mircanu
QUOTE (iHondafan @ Mar 16 2013, 05:18 AM) *
de unde stau io 300C se vede mai degraba ca masina batraneasca... dar, ca in multe alte privinte, privelistea difera cumva functie de malul oceanului pe care te afli... biggrin.gif


Sanchi, skoda octavia e batraneasca oriunde, pe cand 300C este o masina exotica in romania. Nu stiu daca sunt 10 in bucuresti.

300c a fost lansat cu target la populatia din us care asculta mult rap. Aduce intr un fel cu bentley cu grilla aia mare si ai posibilitatea nelimitata sa o faci bling-kitsch. Si asta cam fac cei care o cumpara in us. Si-a facut bine temele chrysler cu modelu asta. E un fel de bentley kitsch al saracului.
Am facut o data un test cu masina asta, modelul srt8, asa de amoru artei sa vad cum fuge. Costa 40.oooE noua.
James Kilowatt
QUOTE (mircanu @ Mar 16 2013, 05:25 PM) *
...
Am facut o data un test cu masina asta, modelul srt8, asa de amoru artei sa vad cum fuge. Costa 40.oooE noua.


Atata costa un Passat TEDEI .... si nu unul echipat la varf.
DORU
QUOTE (Krisztian1 @ Mar 16 2013, 04:48 PM) *
Îmi place mult acest Jaguar
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/jagua...Features=EXPORT

Și aici o fi mult impozitul?


Nu atat cat e pt un motor 3.5L...deci undeva aprox 250 eur/an.
Insa vei avea si RCA mare thumbsup.gif
former_ozz
300C e cam cea mai anticool masina care imi vine in cap in primele 10 secunde. E definitia la anticool. De ce ar vrea cineva sa-si cumpere asa ceva e dincolo de puterea mea de intelegere.
Octavia e o masina neutra. Nu e cool dar nici nu imi ridica parul pe spinare. Chiar Octavia RS si putin fun.

QUOTE
pe cand 300C este o masina exotica in romania.


Exotic si cool nu au nimic in comun. Apple e cool dar nu e deloc exotic. Pontiac aztec e oribil si e si foarte exotic. Megane RS e foarte cool chair daca nu e asa exotic. Civic Type R, cool dar nu exotic. Ssang Yong bla bla sau vreun Geely - exotic da nu cool.
Paralela cu ceasurile ca sa intelegi: Pobeda sau Orex sint exotice dar cu greu pot fi calificate ca cool, unele Omega sint cool dar nu exotice.
iHondafan
QUOTE (former_ozz @ Mar 16 2013, 09:09 PM) *
300C e cam cea mai anticool masina care imi vine in cap in primele 10 secunde. E definitia la anticool.


haidi bre, a fost masina celui mai destept presedinte din istoria lumii... cum poate un tip asa de cool si cerebral sa aiba o masina asa de uncool? io credeam ca tot ce atinge pre-luminatul se transforma in ceva cool si inaltzator... teehee.gif
former_ozz
Treaba lui, eu-mi luam bmw in locul lui smile.gif
Krisztian1
QUOTE (DORU @ Mar 16 2013, 06:17 PM) *
QUOTE (Krisztian1 @ Mar 16 2013, 04:48 PM) *
Îmi place mult acest Jaguar
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/jagua...Features=EXPORT

Și aici o fi mult impozitul?


Nu atat cat e pt un motor 3.5L...deci undeva aprox 250 eur/an.
Insa vei avea si RCA mare thumbsup.gif


Cum adică RCA mare? Voi plătii mult pt. el sau cum?
HalbaSus
Impozitul pt un motor de 3.5 e undeva pe la 5.000 RON pe an... RCA-ul insa e decent, undeva sub 1.000 RON.
DORU
QUOTE (Krisztian1 @ Mar 17 2013, 02:08 PM) *
Cum adică RCA mare? Voi plăti mult pt el sau cum?


La motor de 2.5L platesti RCA mai mare decat pt 1.9-2.0 si muuult mai mare decat pt 1.4-1.6 wink.gif
HalbaSus
QUOTE (DORU @ Mar 17 2013, 05:01 PM) *
QUOTE (Krisztian1 @ Mar 17 2013, 02:08 PM) *
Cum adică RCA mare? Voi plăti mult pt el sau cum?


La motor de 2.5L platesti RCA mai mare decat pt 1.9-2.0 si muuult mai mare decat pt 1.4-1.6 wink.gif

Din cate retin RCA-ul creste de la 2.0 in sus... indiferent ce cilindree... adica fie ca ai motor de 2.2 sau 6.3 tot atat e, tot ce e peste 2 intra la aceasi categorie.


QUOTE
300C e cam cea mai anticool masina care imi vine in cap in primele 10 secunde. E definitia la anticool.

Hai mai... cum sa zici asa ceva... e za ultimate pimp/mobster mobile... cand vad pe cineva cu 300C ma gandesc ca e peste, sau recuperator, sau colecteaza taxe de protectie, sau toate astea la un loc. Cum sa zici ca e uncool ? Ah ca e o masina naspa cu asta sunt perfect de acord, si nici eu nu mi-as lua asa ceva. Dar uncool ? No way. It's gangsta !

P.S: In oradea e un tip care umbla cu un 300C break cu numere de italia. Am presupus ca e un mafiot familist...
James Kilowatt
Cand eram tanar locuiam la 2 pasi de cea mai mare catedrala ruseasca din afara rusiei. 300C era una din masinile cu care veneau nevestele + copiii de rusi la biserica duminica dimineata... cu soferul, intrucat rusul era probabil ocupat cu chestii la care nu vreau sa ma gandesc insa care cred ca aveau nevoie mai mare spovedanie decat nevasta si dracarimea.
Ma refer la aia mai amarati, care nu-si permiteau inca "originalul" cu B-ul cu aripi smile.gif
DORU
QUOTE (HalbaSus @ Mar 18 2013, 09:31 AM) *
P.S: In oradea e un tip care umbla cu un 300C break cu numere de italia. Am presupus ca e un mafiot familist...


In varianta buna, in cea rea ar fi un parlit din Italia intors acasa biggrin.gif
former_ozz
QUOTE
and vad pe cineva cu 300C ma gandesc ca e peste, sau recuperator, sau colecteaza taxe de protectie, sau toate astea la un loc.


Asa o fi dar:
1. e un peste mai batrior asa. Peste 50 smile.gif.
2. E un gangster de mina a doua ca a trebuit sa-si cumpere o masnia ieftina cu bling. Nici nici gangsterala nu mai ese banul cum iesea, e criza etc.
carsdeal
Mi se pare o masina buna Chrysler 300 C, adica eu mi-as lua-o, imi place cum arata, e spatioasa, si nu stiu daca trebuie neaparat sa fie puternica sau sa aibe viteza incat sa alergi cu ea peste tot, prin orasul nostru si strazile noastre, dar acum depinde si de gusturile fiecaruia si ce masina ii place sa aibe wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.