Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2014 Subaru Forester
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
f1anatic
2L Direct Injection Turbo
250 CP

Deci se poate...si deci acesta este noul motor STI. Pacat ca masina Forester va veni doar cu o cutie de viteze CVT, nu manuala. Alte observatii...

Filtrul de ulei...in coltul din dreapta jos al pozei ?
http://www.autoblog.com/photos/2014-subaru.../#photo-5468614

Ce facem...nu mai avem fante in capota ? Intercooler-ul este micut de tot ...

http://www.autoblog.com/photos/2014-subaru.../#photo-5468615

si daca vad bine...deoarece nu mai are fanta in capota...aerul este directionat prin capota, intrind prin masca de la radiator. Ceea ce nu mi se pare o solutie prea inspirata. Intercooler-ul la modelele actuale oricum era ineficient de mic...acum aerul va avea posibilitatea sa se incalzeasca traversind pe deasupra motorului (prin capota) pina cind in sfirsit incalzeste intercooler-ul. thumbsup.gif

http://www.autoblog.com/photos/2014-subaru.../#photo-5468602

Se si vede o "cocoasa" in capota...similar cu Mazda Speed 6 de acum 6-7 ani.
iHondafan
fainutza masina... 250CP e cam overkill pentru Forester (i schimb o sa fie super pe WRX sau Legy) dar banuiesc ca raman si cu 2.5l normal aspirat. au pus inj directa si pe ala? STI ar trebui sa ramana cu 300 sau peste 300CP...
solmar
Vazusem niste poze acum cateva zile si mi-a placut noul model. Forma e ceva mai lucrata, de fapt caramida parca incepe sa prinda o forma... Oare incepe sa semene a mitsu!? Bordul arata mai bine decat cel actual. Comenzile de pe volan sunt mai mari, bila alba, astea de acum mi se par incomode - cred ca le-am folosit doar de cateva ori.
Fanta din capota ramane la diesel. 250 de cai sunt OK. Eu cu 150 cp n-am avut greturi pana acum (nici nu fac liniute in drum spre birou).

f1anatic
QUOTE (iHondafan @ Dec 5 2012, 06:40 AM) *
fainutza masina... 250CP e cam overkill pentru Forester (i schimb o sa fie super pe WRX sau Legy) dar banuiesc ca raman si cu 2.5l normal aspirat. au pus inj directa si pe ala? STI ar trebui sa ramana cu 300 sau peste 300CP...


De ce Iulian...de ce zici ca trebuie sa ramina la o anumita putere nominala ? Nu este deloc overkill; este cu doar 25 cp mai puternica decit modelul 2004. Ce este insa jalnic este absenta motorului diesel.

Motorul de 2.5L este si el inlocuit cu cel de 2.0 L. Este deja disponibil pe Impreza.

Eu trebuie sa ma orientez clar in citiva ani la o alta masina...STI or...really I do not know. Pe moment nimic din ce ofera Subaru nu imi place, exceptie fiind STI / WRX care nu se va vinde ica model 2013.
iHondafan
Forester e masina utilitara. 175-200CP sunt arhisuficienti pentru scopul asta... cu 250 nu prea ai ce face pe sasiul asta. motorul astuia ii sade mult mai bine pe ceva mai jos...

depinde ce vrei de la masina. daca vrei ceva sportiv fara compromisuri atunci BRZ ( in fien nu e asa de rapid ca Legy GT dar e mai fun si ieftin; iote aici ar fi cool sa puna motorul turbo, 250CP tractiune spate joasa si usoara... yummmyy)... prob insa asta nu te va coafa dpdv utilitar. asa ca ramne tot WRX sau Legy GT la anul cand l-or baga inapoi...

cum o mai duce Legy GT? il mai ai inca?
DORU
QUOTE (f1anatic @ Dec 5 2012, 03:11 PM) *
Eu trebuie sa ma orientez clar in citiva ani la o alta masina...STI or...really I do not know. Pe moment nimic din ce ofera Subaru nu imi place, exceptie fiind STI / WRX care nu se va vinde ica model 2013.


Te afli in aceeasi situatie cu mine, difera numa brandul...eu cum Skoda mai buna decat am deja nu gasesc, ma voi reorienta clar catre altceva thumbsup.gif
James Kilowatt
Bai nene e urata cu crengi, parca-i Toyota Verso... te pomenesti ca au rapit designerii de la Ssanyong...
iHondafan
si cand, ma rog, a fost Forester frumos? asta e Subaru, aprioric e diferit nu frumos...

desi in ochiul meu nu e urat... e Forester (Gump). personalitatea conteaza.
solmar
Bine JK... E urata cu crengi!!! Bine... Am notat.
f1anatic
Yes I still have the legacy gt. i stopped development on their a year ago so now I am in maintenance mode. Well truly repair mode as Sunday 2 December I got rear ended by a chick. The trunk lid doesn't close. if things work out for me, I know there will be some upgrades is 2013 but only to replace parts as part of preventive maintenance.

I have already picked out my next car. 2014 jeep grand Cherokee diesel. I am waiting for the order banks to open in January. It will be my wife's car but will have all the toys that make me happy...quadra drive Quadra lift etc. So car money goes
there but if things work out for me...and I happen to find a 2-3 year old crashed STI I can see a transplant...old but again, maybe Subaru comes out with something appealing for the STI trim. If not its either the transplant or an AUDI.

I cannot type Romanian on my phone. Sorry. Will translate back to Romanian later.


iHondafan
congrats on tying the knot! pacat ca chica nu te-a rear-ended mai atre ca luai banul de asigurare si il puneai catre ceva bun... Audi n-o sa aiba mai mult fun ( decat daca sari cu +50k pt un S4 au un A6 3.0T - asta e o pisica pe care am pus io geana) dar o sa aiba mai mult comfort si serenitate, de la o varsta asta chiar s-ar putea sa fie ceea ce vrei oricum...

PS vezi ca poti a turn=off auto-correctul pe telefon... si pe mine ma scotea din minti...
iHondafan
nu vaz nici un JGC dizal pe plaiurile estea... e de la Fiat sau ala vechi de la Merc care era pe Liberty?
f1anatic
Windows phone 7.5 so I do not know how to do it
JGC diesel will be a new model slated for production as a 2014. Production will start in January for first deliveries in March.
8 speed ZF transmission, VM MOTORI engine 30+ mpg highway; 25+ mpg city. Some 240 hp, 460 lb-ft. I will get for the wife the one with adaptive cruise control, blind spot monitoring and the rest of the toys. No more CarPC, no more nothing except bull bars, a winch, a front camera (involves a hack) and a chip for MOAH POWUH :-P And that is it. I mean CB radios laptop stand skid plates and shit don't count.
DORU
Vezi ca VM Motori astea nu sunt recunoscute ca fiind prea fiabile thumbsup.gif

Arunca o privire pe club4x4.ro, am aflat si invatat multe de acolo in ultimii ani...
f1anatic
http://www.dieselpowermag.com/tech/1208dp_..._diesel_engine/

Reputatia este bazata pe motoarele vechi, 2.8 L. Cele noi se pare ca sint reusite.
iHondafan
I don't want to rain on your parade... dar asta e totusi o masina Chrysler-Fiat. cu un motor nou. facuta nou de sindicalisti in Michigan ( io am avut pacienti de la Chrysler UAW de faceau transmisii - noroc ca asta e ZF si facuta in Germania). stiu ca e un act patriotic, buy American and all that. JGC e si asa abia la medie ca fiabilitate in CR... asta nu e Subaru... in fine sunt poate si sub recenta testare a lui Dart care pe hartie suna bine si e o imbunatatire dar e inca cu bube la o vedere mai de aproape...

dar e 40K +. as astepta macar un an dupa ce e pusa pe drumuri sa vezi ce si cum.

anyways, sa fie intr-un ceas bun daca asta e hotararea finala...
distinctflow
Frumoasa rau. Datorita concurentei incep sa apara masini din ce in ce mai superbe.
yeotamara97
I'm sitting eyes wide open home health care columbus
yeotamara97
Laughin' but the joke's not funny at all sioux falls hearing center
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.