Help - Search - Members - Calendar
Full Version: As vrea niste sfaturi pentru iarna
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
TheCube
N-am condus niciodata iarna o masina cu ABS, insa iarna asta nu mai scap smile.gif Unii recomanda folosirea franei de motor, chiar daca masina are ABS. Mie mi se pare absolut inutil, atata timp cat prin frana de motor se evita blocarea rotilor, iar ABS-ul tocmai asta face.
Bineinteles, asta nu inseamna ca trebuie sa conduci ca si cum ar fi vara, insa vreau sa stiu daca pot renunta la frana de motor.

In al doilea rand, dupa achizitia masinii am cam ramas fara bani pentru gume de iarna. Cat de importante sunt acestea? Intr-un cuvant, e absolut necesar de facut un efort pentru niste anvelope de iarna, sau, conducand cu grija si mai ales prin oras, se poate renunta la ele?

Si, in fine, am fost la service sa verific antigelul si, in urma masurarii densitatii cei de acolo au ajuns la concluzia ca rezista pana la -25 de grade. E suficient? Din cate tin eu minte, anul trecut s-a trecut sub aceasta temperatura...

Multumesc
stefan_ieu
Asa poti spune ca si vara nu mai e nevoie de frana de motor daca ai ABS... Parerea mea e ca in general e bine sa folosesti frana de motor. Nu are de ce sa strice. E adevarat ca nu am condus inca masina cu ABS.
Nu e o tragedie ca nu ai cauciucuri de iarna. 90-95% din masinile din Bucuresti nu au. Trebuie sa fii atent la conditiile de drum.
In mod normal pentru Romania -25 de grade e suficient. Daca esti speriat de asta fa-l de -40 (scoti procentul necesar - calculezi tu functie de cat lichid intra in instalatia ta si de ce scrie pe bidon) si completezi cu antigel concentrat. Se omogenizeaza el in timp.
Si in ca un sfat : nu lasa frana de mana trasa. Daca ai condens pe cablu exista pericolul iti inghete si nu mai poti pleca de pe loc. Chestia asta o stiu de la dacie, dar am vazut o data un Accent cu rotile din spate blocate si presupun ca asta se intamplase.
Andrei Suzuki
Din cate am inteles masina ta e noua,nu? Daca e noua,nu cumva cauciucurile sunt da-lea universale,adica pentru toate anotimpurile? Eu asa stiam,ca masinile noi se echipeaza cu gume dastea.
ionut32111
recomand frana de motor,nu te baza pe ABS ,mai ales pe ghiata
TheCube
QUOTE(Andrei Suzuki)
nu cumva cauciucurile sunt da-lea universale,adica pentru toate anotimpurile?

Anvelopele sunt Continental Ecocontact 175/65. Pe ele nu scrie nimic despre anotimpuri, ci doar ca sunt de tip A, parca. M-am uitat pe Internet si am gasit ca aceste anvelope sunt de vara. http://www.anvelope.ro/continental.php

QUOTE(ionut32111)
recomand frana de motor,nu te baza pe ABS ,mai ales pe ghiata

Sa nu ma bazez pe ABS? Pai atunci de ce-am dat bani pe el? Eu nu ma gandeam la frane violente, ci dintr-acelea lejere, care nu cred ca pot duce la blocarea rotii. Pana la urma, poti patina si cu frana de motor, daca viteza masinii e mai mare decat viteza rotilor...
Rai
Da, eu unul iti recomand cauciucuri de iarna cu marcaj M+S caci sub +7C sunt mai bune.Problema nu e numai tractiunea ci si franarea si evident sunt diferente de metri si cateodata fiecare metru e prea mult.Apropo frana de motor e buna si e de folosit mai ales ca la o masina de generatie noua mai faci si economie de benzina.
Si apropo de ABS cum si zice nu se blocheaza frana deci poti sa conduci dar nu se micsoreaza distanta chiar in unele cazuri se mareste.
Deci eu unul te sfatuiesc investeste putin in cauciucuri de iarna caci cel mai iefti de iarna e mai bun ca cel mai bun de vara.
Alex-F1
Mah si io sunt in aceeasi situatie ca tine (va fi prima iarna cu ABS), dar nu-mi fac deloc probleme, ca nici cu cealalta masina fara ABS n-am avut treaba iarna si nici n-am folosit in viata mea frana de motor, doar cea de picior, fie vara, fie iarna, dar recunosc ca iarna am avut intotdeauna anvelope adecvate si desigur am si condus cu mult simt de raspundere! Si acum am pe fata gume Fulda 195/50/15 de iarna (profil in V) si abia astept sa vina zapada sa vad cum e! :bounce: Daca esti un sofer adevarat, io zic ca n-ai de ce sa-ti faci probleme, dar daca stii ca inca nu esti destul de "talentat", atunci ia-ti cat mai multe masuri de precautie, ca iarna nu-i de glumit......nu c-ar fi cine stie ce tragedie, dar oricum nu ti-e totuna sa troznesti chiar si putin masina si apoi sa ai de umblat in toiul iernii s-o repari etc....
Iar cu antigelul, io zic ca e destul la -25 de grade (cam tot asa il pun si eu iarna).....dar de unde ai auzit tu ca anul trecut a fost sub -25 de grade? :shock: Poate la munte, dar nu in zonele joase!!! Deci atentie marita si grija mare la iarna.....cand va fi zapada vom reveni cu impresii de drum, nu?

Hai pa
ALEX
HalbaSus
Iarna, indiferent de masina, frana, pneuri, etc... daca dai de zapada/gheatza si incerci sa franezi... esti saniutza... poate daca conduci un excavator cu senile atunci nu mai faci pe saniutza dar in rest e normal sa luneci. Diferenta dintre ABS si ne-ABS e ca daca pui o frana brusca iarna cu o masina fara ABS atunci in 70% din cazuri masina nu se opreste drept (si mai rau, nu mai poti sa o controlezi)... cu ABS masina se opreste drept (sau ma rog, cum vrei tu sa se opreasca, deci ai controlul masinii) dar tot face "saniutza"... iar cu frana de motor... la fel... saniutza... asta e... iarna nu-i ca vara... viteza mica, atentie marita si pastrat distanta fata de cei din fatza... ah... si inca ceva... EVITATI SINELE DE TRAMVAI... alea si vara pot sa te faca saniutza...

QUOTE
Si acum am pe fata gume Fulda 195/50/15 de iarna


auzi, da nu ai gumele cu talonul cam subtire... si eu am exact aceleasi dimensiuni la cauciucurile de vara dar acum iarna o sa le schimb cu unele cu talonul mai inalt... ca vine iarna, si zapada mai "mascheaza" unele obstacole... si nu e deloc placut sa dai cu janta-n groapa/bordura/crater si ce mai poti intalni pe strazi...
Alex-F1
Clar ca nici io n-as vrea sa troznesc vreo janta, mai ales ca-s de Al, dar io merg pe principiul ca daca e zapada/polei merg incet si deci la viteza scazuta e mica sansa chiar sa se-ndoaie janta..... :compress: Le mai umflu la 2,4 si gata.... :cheers:

ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.