Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revelion si alte sarbatori de iara
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
solmar
Ce recomandari aveti din Bistrita Nasaud, Cluj si Alba?
James Kilowatt
Avand in vedere ca sfarsitul lumii e pe 22 decembrie, vezi ca e un risc major ca pensiunile sa fi facut overbooking biggrin.gif
solmar
Multam Doru!

JK, pai de sfarsitul lumii sunt acasa asa ca il prind in direct. Acu vad ca pica sambata, asa ca e foarte probabil sa fiu in drum spre Sibiu sau chiar acolo, unde o sa ma cinstesc* cu socrul si cu cumnatul asa ca posibil sa-l prind amortit. Dupa sfarsitul lumii vine crearea ei, care dureaza fix 7 zile, adica pe 28-29 e gata - taman bine pentru Revelion. Clar trebuie sa ma hotarasc saptamana asta...

* Am pregatit deja o butelca de Caol Ila si una de Aberfeldy, ambele de 12 ani - care vor fi la concurenta cu ce palinca fac ei sau fac ei rost.
DORU
Cu placere !

Daca alegi Alba, poti sta aici, e fain tare si f aproape de Rameti: http://www.szekelykokuria.ro/
RUE
eu sunt linistit! organizez acasa deoarece sunt si de serviciu (on call din 31 pana in 6) asa ca.... pensiunile sa nu se bazeze pe mine!
Cristi2
http://www.infopensiuni.ro/cazare-sangeorz...i/vila-decorale
aici am fost si pot spune ca e ok.
piscina e mica, dar macar apa e calda.

http://www.pensiuneasomesana.ro/ro/
si aici am fost, insa s-ar putea sa devina plictisitor dupa -1/2 zile. macarea e (era, cel putin cand am fost noi) super. E aproape de Poiana Zanelor, un loc pe care nu-l recomand, dar poate fi folosit pentru a petrece altfel timpul. Nu stiu care mai e starea.


http://www.alpinablazna.ro/
aici nu am fost.
James Kilowatt
QUOTE (solmar @ Nov 19 2012, 07:01 PM) *
.... Dupa sfarsitul lumii vine crearea ei, care dureaza fix 7 zile, adica pe 28-29 e gata - taman bine pentru Revelion. Clar trebuie sa ma hotarasc saptamana asta...

* Am pregatit deja o butelca de Caol Ila si una de Aberfeldy, ambele de 12 ani - care vor fi la concurenta cu ce palinca fac ei sau fac ei rost.



Problema e ca la revelion n-o sa te creada nimeni ca butelca aia are 12 ani, cand lumea a fost creata de abia doua zile! Or sa spuna toti ca e un fals ordinar produs de o conspiratie care vrea sa ascunda adevarul...
solmar
QUOTE (DORU @ Nov 19 2012, 08:08 PM) *
Cu placere !

Daca alegi Alba, poti sta aici, e fain tare si f aproape de Rameti: http://www.szekelykokuria.ro/


Pare a fi alegerea perfecta.
ps - Halba, e a ta?

JK,
Daca pe sticla scrie by Apppointment of... eu ma risc.
DORU
QUOTE (solmar @ Nov 19 2012, 09:16 PM) *
ps - Halba, e a ta?


Nu faceam eu reclama mascata biggrin.gif
AlexTM
La Conacul Secuiesc e fain, am fost de mai multe ori.
Insa nu e foarte aproape de Rameti.

Si la smidapark.ro e fain. Au oferta de revelion, cam scumpa ce-i drept.
DORU
Nu stiu cum ai parcurs tu distanta aia, dar te asigur ca sunt doar cativa km (maxim 4-5) intre conac si com. Ramet
AlexTM
Nu amu hotarastete, e Ramet, Rameti, Remeti, Remetea, Rametea ... biggrin.gif
Ca de toate cam sunt, da-s in locuri diferite.

Intre conacu' asta si Rametea sunt 4 km, i-am facut cu diverse mijloace de transport: auto, bicicleta, adidasi.
DORU
Pai o parte din cele enumerate de tine sunt in BH, nu AB biggrin.gif

Da, Rametea este, am fost cat se poate de confuz din cauza multitudinii de variante posibile biggrin.gif
solmar
Se accepta si BH.
Pare interesant si Smida Park.
AlexTM
Remetea (Mare si Mica) sunt de-a dreptul in Timis smile.gif Dar nu-i nimic de recomandat pentru revelion.
La Smida si Conacu Secuiesc am fost, ambele sunt faine, merita cele 4 stele, margarete sau ce-or fi, cu un plus pentru conac din cauza privelistii superbe si a mancarii.
OCTAN_95
CITAT(DORU @ Nov 19 2012, 07:56 PM) *


La Colibita nu va bagati, am de facut cate ceva pe la baraj luna viitoare si e cam riscant ca nu carecumva sa va spal pe picioare de stati pe aproape.

Lasand gluma deoparte, locatia este superba.
solmar
Octan, ce lucri la baraj, nu vezi ce spune prezicerea!!! Acolo ma trimiteti de Rev? Sa raman blocat!?
+++
Drumul blestemat
O altă prezicere îndeplinită a lui Gabris spunea că drumul care leagă DN 17 la iesirea din Muresenii- Bârgăului de Colibita, pe Valea Blajului, nu va fi terminat niciodată, că acolo se va surpa mereu pământul, deoarece Dumnezeu este supărat pe oameni. Realitatea dovedeste că prezicătorul a avut dreptate, 80 de ani mai târziu, drumul nu este gata si încă departe de a fi finalizat. Oracoul de pe Bârgău a mai prezis că atunci când va dispărea Fabrica de lapte din Prundu-Bârgăului, iar muntele Heniu se va uni cu barajul, se va întâmpla o mare nenorocire, iar barajul se va rupe. Premonitia lui încă a rămas si dă fiori bârgăuanilor care cunosc legenda. Autoritătile sustin însă că barajul de la Colibita este aproape indestructibil si ar putea fi afectat numai în situatii extreme: un cutremur devastator sau bombardamente. Barajul este construit din arocamente pe o fundatie de roci vulcanice, iar fundul lacului este situat aproape în întregime pe formatiuni sedimentare, fiind construit în asa fel încât să nu poată fi distrus. La fel de sumbră este si situatia drumului care face legatura între baraj si localitatea Bistrita-Bârgăului. Colibita a început să devină o zonă turistică odată cu ridicarea barajului. Zona a devenit astfel atractivă pentru multi dintre bistritenii, si nu numai, dornici să-si petreacă sfârsitul de săptămână sau vacantele pe malul lacului. Constructiile de case au început stingher la începutul anilor ‘90 si au demarat în trombă după anii ‘95-’96, devenind astăzi cea mai preferată zonă turistică a judetului, existând acum aici peste 300 de vile si cabane. Drumul însă a împlinit profetia...
+++
DORU
Daca ai sticla ceea plina cu licori bahice, nu vei fi deranjat deloc ca muntele pleaca...in fapt, e dreptul lui, nu ? biggrin.gif
solmar
De fapt am citit un sfat de curand: Daca muntele o ia la vale si nu te cheama Mahomed, atunci fuuuugi!
OCTAN_95
da nu pleaca nici un munte, apa pleaca din nefericire

iar tu cu apa esti precum pestele-n copac teehee.gif
solmar
Eu cu apa ma am bine. Acum pe bune luna asta mi-a expirat abonamentul la piscina si nu l-am reinnoit, asa ca n-as zice nu sa fie o piscina prin zona.
In alta ordine de idei poftim model de turism: stiti, avem camere libere pentru revelion, dar daca nu se ocupa maca 60% din camere nu-l mai organizam ca nu renteaza. Daca veniti dvs cu inca xx prieteni sa ocupati 10 camere atunci fara probleme, organizam revelionul. smile.gif

ps Sa nu amestecam apa minerala cu apa din bazin! Sunt chestii total diferite!
RUE
eu am observat decent ca mai ales cand sunt revelioane fara zapada, atunci musai la hotel sa fie o piscina sau una in zona...
daca e schi, piscina si bere buna, hai si mancare... si ceva prieteni... aia e!
solmar
Bagam chilotii de inot in bagaj!
Cristi2
http://bistriteanul.ro/5-kilometri-si-juma...4562102333.html

totusi, e o portiune in urcare unde ai nevoie de lanturi daca zapada e abundenta.

unde era cabana cu 60% ?
solmar
Au fost doua cu textul asta/asemanator si n-as vrea sa le fac antireclama mai ales ca a ramas ca ma aud cu ei saptamana viitoare. Cand s-ar putea sa-mi spuna ca s-au ocupat locurile si ca trebuia sa fi rezervat de prima data.
OCTAN_95
Alta propunere

http://www.conacularchia.ro/locatie.php

in apropiere de Deva
solmar
M-am uitat pe Conacul Archia si nu ma atrage. Sincer m-ar fi tentat sa fac un revelion la una din cramele Ciumbrud sau Recas, dar n-au program cu publicul. Mari bulangii! Ideal ar fi un loc transilvanean, aflat la cca 150 km de Sibiu. Conacul lui Halba e in topul preferintelor, chiar daca el tace malc.
HalbaSus
Bai, nu ma faceti latifundiar fara stirea mea, nu e conacul meu (desi nu arata rau). Ce oferta de revelion au ?
solmar
Iti poarta numele!? E conacul tau! E ok oferta - 17 bulioane pentru revelion/persoana. Desi eu n-am chef sa plec pe 01.01... deci se mai adauga o zi.
http://www.szekelykokuria.ro/index.php?opt...=87&lang=ro
James Kilowatt
Hai sa ne adunam totii smile.gif

Merge si 2/loc? whistling.gif
solmar
Eu sunt hotarat. Halba e la o aruncatura de bat - 200 de km. JK? Tudor?
James Kilowatt
E o idee...
solmar
Cei care au fost stiu drumul! Hai curaj!

Ia uite ce scriu baietii pe prima pagina: Degustări de brânzeturi tradiționale și vinuri din zona Aiudului - în pivnița conacului!
Amatorii de branzeturi sunt si ei invitati!
solmar
Chiar asa.
Ovidiu, nu faci si tu rodajul la zum-zum?
Doru, nu vii cu Blue Flame sa ne luam la revedere de la ea inainte s-o vinzi?
DORU
Dragii mei, chiar as vrea sa va revad, asa intr-o aglomeratie ordonata cum pare sa fim noi, insa valoarea pachetului de Revelion depaseste sensibil bugetul disponibil in cazul nostru. sad.gif
James Kilowatt
Bai, daca ma-nervez, eu vin! ninja.gif
solmar
Ia enerveaza-te! De fapt pune-l pe dinpoplaca s-o faca! Bai, nu stiti ce ratati! E primul Rev dupa apocalipsa!
Doru, vezi si tu daca au pachete mai mici - doar 2 zile.
OCTAN_95
CITAT(solmar @ Nov 21 2012, 07:26 PM) *
Chiar asa.
Ovidiu, nu faci si tu rodajul la zum-zum?
Doru, nu vii cu Blue Flame sa ne luam la revedere de la ea inainte s-o vinzi?

Mi-am stabilit deja locatia pe perioada 28.12 - 02.01 - Tasnad !!
Iar despre rodaj.....ce sa mai zic, ar fi faina una noua da e recesiune.
HalbaSus
Bai, nu exista ceva cu piscina ?
Ca la mine oricum e dificil cu iesirile de genul asta, dar daca e si rost de piscina poate conving familionul smile.gif
DORU
QUOTE (solmar @ Nov 21 2012, 08:32 PM) *
Doru, vezi si tu daca au pachete mai mici - doar 2 zile.


Pe site au numa doua variante: 3 si 4 nopti / 1550, resp 1700 RON/pers. Ceea ce e mult whistling.gif

QUOTE (HalbaSus @ Nov 22 2012, 10:37 AM) *
Bai, nu exista ceva cu piscina ?


Ba da, in fata conacului e un mic laculet cu pestisori, dar cred ca nu e bun sezonul pt o baie biggrin.gif
solmar
Pe site au pus optiunile convenabile lor. Cred ca daca-i suni si-i intrebi nu vor spune nu. 50% din ceva e mai bine decat 100 % din nimic.
James Kilowatt
Eu cred ca mi-as putea gasit babysitting (la nervi biggrin.gif )
totusi la o analiza preliminara m-ar tenta mai degraba 2 nopti in loc de 3.... insa nu e nimic clar inca. Mai negociem, mai vendem, ne mai 'nervam...
solmar
Hai, curaj! Ia beletu la primul revelion dupa Apocalipsa!
AlexTM
Piscina (acoperita) este la smidapark. Si sauna tot acolo. Si masa de ping-pong, numa sa tre sa vii cu palete de acasa ca alea de acolo-s jenante.

La conac, lacul din spate, cum zicea Doru. Daca sari cu avant poate spargi gheata.
solmar
Daca nu va convine Conacul lui Halba atunci hai sa mergem la Smida Park http://smidapark.ro/oferta-revelion-all-inclusive.php - care are oferta speciala daca ne hotaram pana pe 01.12.12. Adica 22 de bulioane la care primesti rest 10 lei, all inclusive pentru 5 nopti (28.12-02.01). Sau douazeci de bulione cu demipensiune, rest 10 lei. Si are si piscina...
DORU
Preturile cu 3 zero-uri de persoana nu ma gasesc prea confortabil biggrin.gif
solmar
1990 are un singur zero. woot.gif Iar dupa cum spuneam cred ca nu va refuza pe cineva care vrea sa stea doar 3 zile sau 2 zile.
James Kilowatt
.... ceea ce e naspa. Unii oameni n-are 5 nopti la dispozitie.
solmar
Dupa cum spuneam - cred ca "pensionarii" astia sunt flexibili. Eu n-as refuza pe cineva care sta 3 sau 2 zile doar pentru ca am oferta la 5 zile. Cred ca au invatat regulile astea simple pe pielea lor... Nu refuzi un client pentru ca nu se mai intoarce.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.