Help - Search - Members - Calendar
Full Version: golf 4 sdi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Pages: 1, 2
wasssu35017
Din cate am auzit golf 4 sdi este o masina f "puturoasa".E adevarat? (oricum.. nu vreau o masina "de curse")

Ce parere aveti despre masina asta?
G e o r g e
da este foarte puturoasa . are 64 cp pe o masina de 1100kg... se poate intrece cu berlinele dar s-ar putea sa fie depasita de aceastea din urma
Rai
Am mai scris care e diferenta chiar si tie dar un raspus buna il ai de la George e cam puturoasa dar se misca depinde ce faci cu ea de mers la cumparaturi ideala.La diesel veti un TDI o sa te bucure mai mult.
bolcu29499
golf 4 sdi are 68CP, nu 64; avantajul major al masinii il reprezinta consumul; eu am unul iar in oras consuma cam 6.5-7 cind il forjez; iar cu Daciile nu se sta de vorba, viteza de croaziera fiind 120-130; desi are putini cai, cuplul este suficient si masina are forta de la turatii mici; dupa parerea mea, pentru oras este cea mai potrivita alegere; in plus , neavind turbo, este mai fiabila; per total o masina buna, ti-o recomand
G e o r g e
bine 68 cp , dar cuplul este cam de 120 parca.

oricum , zici tu ca nu sta la discutii cu daciile . :roll:
Vasile26083
SDI de 1,9 are 68 CP si 1212kg goala. http://www.autoindex.org/model.plt?no=24&ass=

Dacia are 62CP si 940kg. Vezi http://www.autoindex.org/model.plt?no=1010&ass=

Asta inseamna ca la o liniutza te face berlina fara drept de apel. smile.gif
Viteza max e mai mare la golf.
ionut32111
din cate stiam eu o berlina face 0-100km/h in 21s,iar un golf 4 sdi in jur de 17s-17.2s,cu berlinele nu sta de vorba,mergeam cu 130-140km/h de unde atata dacie berlina(2persoane fara AC fara bagaje)
ionut32111
apropo vasile un golf sdi are un cuplu de 133Nm/2200rpm,o berlina ce cuplu are si la ce rpm????
bolcu29499
pentru Vasile: chiar daca Dacia este mai usoara, parerea mea e ca mai mult conteaza la demaraje rapoartele de transmisie ale cutiei si cuplul care la sdi este clar superior; dupa datele tehnice, sdi-ul accelereaza net mai bine decit berlina.
bolcu29499
si in plus, consumul in oras e cam la jumate' la sdi...................
Vasile26083
Eu am scris ca te face dacia la o liniuta(indubitabil smile.gif ).
Cuplul mai mare la golf e altceva, iar consumul normal ca e mai mic la golf. Si viteza maxima e mai mare la golf.
La o liniuta ca sa ai sprint trebuie sa tii dacia 4000-5000rot/min.
Echo
Vasile, la o liniuta cum le zici tu nu prea conteaza caii putere ci cuplul motor. Pana iti turezi dacia la 4500 golful trece pe langa tine, ca ala are 133 Nm la 2200 de ture. apropos, care e cuplul maxim la dacie si la ce turatie? (90 Nm la 3800 stiam eu)
Horatiu35210
Sa stii ca eu am o fabia kombi 1,9 Sdi. Are acelasi motor are cam 1250 kg si nu e puturoasa deloc. E drept ca atinge suta in 17-18s, dar dupa aceea greu o mai dai jos. Se vede ca nu are destula forta mai ales cand vrei sa faci o depasire mai la talpa. Dar daca nu vrei o masina de curse, sa stii ca este o masina care daca o intretii cum trebuie te duce peste 400.000 km. Bafta daca vrei sa o achizitionezi.
madalina
QUOTE(Horatiu35210)
Sa stii ca eu am o fabia kombi 1,9 Sdi. ...nu e puturoasa deloc. E drept ca atinge suta in 17-18s, dar dupa aceea greu o mai dai jos. Se vede ca nu are destula forta mai ales cand ...


Cum sa nu fie puturoasa, dar atinge 100km/h in 17-18 secunde si se vede ca nu are forta.... ce demaraj ar trebui sa aiba o masina pentru a fi considerata puturoasa?

Cum greu mai dai jos? Nu stie decat sa ccelereze, nusa si franeze? :joker:
Vasile26083
Cifrele vorbesc de la sine:
http://www.autoindex.org/model.plt?no=24&ass=
Golf SDI Acceleration 0-100 km/h 17,2 s

Dacia 1310 http://www.autoindex.org/model.plt?no=1010&ass=
Acceleration 0-100 km/h 16.0 s

La liniuta conteaza raportul putere-masa si nu cuplul motor :!:
ionut32111
vasile tu ce vrei sa spui,ceva de genu ca o masina cu 300cp 1000kg si 10Nm(sa zicem ca ar exista) face una cu 100cp 1200kg 150Nm(cel putin eu asa inteleg sin ce ai scris tu mai sus)prima varianta o rezolv si eu cu bicicleta :cheers:
ionut32111
si inca ceva eu stiam de berlina ca face 0-10km/h in 21s si break-ul in 21.2s(asta dint-o brosura de la dacia din 2002 si dintr-o revista cunoscuta),poate au gresit cei de pe site-ul specificat de tine,am mai vazut eu ceva acolo,ceva de genu ca Cielo(nexia) 1.5 16v are anvelope de 155 pe 13,eu am anvelope de 185 pe 14
wasssu35017
Gata... ajunge... mai lasati Dacia... mai comparati-o si cu alta masina... smile.gif ... sau numai cu Dacia se poate compara? PS:In concluzie, si inchei cu dacia(parca subiectul era golf 4 sdi), sdi-u face dacia la o liniuta?
cristian35887
Ce dreac sa zic.Uite parerea mea.Eu am un golf 4 sdi generation.E super masina, consum mic, si super extrase, clima, 4 aribaguri,jenti pe 16 in 5 spite,interior superb,totul electric.Numai ca e adevarat, masina e puturoasa in dmaraj.Ia suta in vreo 16-17 secunde.Dar la drum intins mergi lejer 140, nici nu simti.Eu i-am dat 160, si mai avea.Dar are 68 cp.Nu potzi cere mai mult de la ea.Daca vrei senzatii ceva mai tari , ia-ti un pompe duse, la 131 cp si ala rupe ceva asfalt sub el.Eu ma gandeam sa imi pun un turbo pe ea, da nu stiu daca merge.In rest, masina e beton.
nu e de curse si de forjat,asta e clar.Dar e foarte fiabila.
Bafta#!!!
James Kilowatt
QUOTE(ionut32111)
vasile tu ce vrei sa spui,ceva de genu ca o masina cu 300cp 1000kg si 10Nm(sa zicem ca ar exista) face una cu 100cp 1200kg 150Nm(cel putin eu asa inteleg sin ce ai scris tu mai sus)prima varianta o rezolv si eu cu bicicleta :cheers:



Da' fortos mai esti... 300CP pedalezi tu?! Pai nici nu mai ai nevoie de masina.... prinzi 300 pe autostrada cu bicicleta fara probleme.
O masina de 300CP si 10NM ar atinge puterea maxima la vreo 200.000 rpm. Daca proiectezi tu o cutie de viteze desteapta pentru asemenea masina, eu iti arat ca face o masina de 100CP "clasica".
Apropo, la bicicleta "motorul" are cu putin antrenament 200NM... ar trebui sa dea clasa la demaraj multor masini.

SDI-ul e intr-adevar un motor super fiabil. Eu am un amic care are un golf 3 cu 230.000km si nu are nici un fel de probleme cu el.
Vasile26083
laugh.gif

I-ai zis-o bine.
Am vazut si eu postul lui ionut si am considerat ca nici nu merita sa-i raspund la ce a scris. :shock:
ionut32111
apropos MR eu m-am referit ca la o liniutza conteaza Nm mai mult decat cp,vasile a scris:
"SDI de 1,9 are 68 CP si 1212kg goala. http://www.autoindex.org/model.plt?no=24&ass=

Dacia are 62CP si 940kg. Vezi http://www.autoindex.org/model.plt?no=1010&ass=

Asta inseamna ca la o liniutza te face berlina fara drept de apel.
Viteza max e mai mare la golf."

si inca ceva unde am scris eu mai sus:masina de 300cp etc era scris -(sa zicem ca ar exista)ca doar nu ma apuc eu sa -("proiectez")-
cat priveste faza ca-s fortos nu are rost sa comentam :albino: nu mi-as permite sa le zic "colegilor de trafic" astfel de argumente
James Kilowatt
Pai repet argumentul.... daca puterea nu conteaza, ci doar cuplul motor, tu cu bicicleta esti in stare sa faci o dacie la o liniuta, fie ea si de 50m? Dacia are parca 87nm cuplu maxim la 3000rpm (date pentru Renault 12, ca pentru dacie nu le stiu). Tu pe bicicleta ai in jur de 200nm la toate "turatiile" (presupunand ca nu esti un anemic de 40kg - scuze daca jignesc pe cineva). Din punct de vedere al cuplului ai toate argumentele de partea ta, mai ales ca tu si bicicleta impreuna aveti sa spunem 100kg, si nu 900 ca dacia.

Undeva s-a dezbatut problema cai putere vs cuplu... arunca o privire si acolo.
Alin37932
eu vreau sa cumpar un golf IV si nu stiu la ce sa ma uit la el si in primul rand de unde sa il cumpar. Daca aveti ceva resurse de unde pot sa cumpar unul astept mesaje.[color=darkred][/color]
bogdan47077
QUOTE(cristian35887)
Ce dreac sa zic.Uite parerea mea.Eu am un golf 4 sdi generation.E super masina, consum mic, si super extrase, clima, 4 aribaguri,jenti pe 16 in 5 spite,interior superb,totul electric.Numai ca e adevarat, masina e puturoasa in dmaraj.Ia suta in vreo 16-17 secunde.Dar la drum intins mergi lejer 140, nici nu simti.Eu i-am dat 160, si mai avea.Dar are 68 cp.Nu potzi cere mai mult de la ea.Daca vrei senzatii ceva mai tari , ia-ti un pompe duse, la 131 cp si ala rupe ceva asfalt sub el.Eu ma gandeam sa imi pun un turbo pe ea, da nu stiu daca merge.In rest, masina e beton.
nu e de curse si de forjat,asta e clar.Dar e foarte fiabila.
Bafta#!!!




de pus turbo e mai dificil decat crezi..trebuie schimbata si chiuloasa!!
si de aici pana la a scimba tot motorul mai un pas!!
apropo..am vazut un motor din 2003 de TDI (passat) de 130 cai(zicea el) cu 3500 euro..si 35.000 km!
bogdan47077
QUOTE(Alin37932)
eu vreau sa cumpar un golf IV si nu stiu la ce sa ma uit la el si in primul rand de unde sa il cumpar. Daca aveti ceva resurse de unde pot sa cumpar unul astept mesaje.[color=darkred][/color]



LA KILOMETRAJ!!!asta e prima buba pe care o sterg toti (vazusem un golf din Bucuresti din 2000 cu 35.000 km...Adus si de afara se presupune...cum o fi aia nu stiu...)
daca intrebi pe ce site sa te uiti..vezi ca sunt destule..
dac intrebi unde sa te uiti la masina...vezi la joja de ulei...la tzeava de esapamanet si tot asa..cum arata masina (ca spalate sunt toate..)
ar fi multe de zis..dar ma opresc acum..!
si yo vroiam sa-mi iau unul din Ro, dar dupa 2 luni de cautare m-am lasat pagubas..ca nu mai am incredere in nici un golf de aici!
bogdan47077
aaa.si inca ceva legat de SDI...
ibiza mea e SDi si e cam puturoasa(depinde cu cine o compari)..e drept dar o ajuta cutia (e mai sprintena decat golfu..si mai usoara)
am mers cu 180 (atat scria pe bord.--deci vreo 160 in realitate) si oricum la o liniutza pana la a doua Dacia ia ceva avans,..dar cand ai pus maneta in a 3-a...ai zburat pe langa ea!!! liniutza facuta si cu Logan, dar cu altele repetata de vreo 5 ori!! iar de la 90 incolo nu mai ai ce dicuta deloc cu nici o dacia...incluziv Logan!!
G e o r g e
ntz ntz ... nu mai zi asa biggrin.gif ca poate dai de mine in oras .

dacia mea merge cu mai mult decat zici tu acolo ca ai mers .

demaraj 10.5 secunde . pana la 17 cat are o ibiza SDI mai este ceva cascaval de mancat :angel:
ps viteza maxima la ibiza , declarata 163, la supernova standard 162. :angel:
M A R I U S
Mai bine un Golan(pardon Logan) 1.6 cred ca mananca un sdi
bogdan47077
blink.gif
adica unu 1.4 (nu cred oricum sa fi fost 1,6) face un 1.9 sdi??? biggrin.gif

cu logan am facut decat o liniutza(nu prea sunt adeptul lor..mai bine o Posada..)..dar dintr-a 3-a am trecut de ea!!
yo zi ca mai lasati cifrele si treceti la practica!!!
:boxing:
bogdan47077
QUOTE(G e o r g e)
ntz ntz ... nu mai zi asa biggrin.gif ca poate dai de mine in oras .

dacia mea merge cu mai mult decat zici tu acolo ca ai mers .

demaraj 10.5 secunde . pana la 17 cat are o ibiza SDI mai este ceva cascaval de mancat :angel:
ps viteza maxima la ibiza , declarata 163, la supernova standard 162. :angel:




10,5 secunde?? :clapping: :coffee: :scratchchin: :shock:

daca la ibiza scrie 180 pe bord si are 160..la dacie tot asa?? sa-mi faci si mie o poza cand o sa fie indicatorul la 180...
bogdan47077
Tu ai DACIA??? presupun ca pe langa Subaru...mai ai si o dacie pentru chinuit dupa ce te plimbi frumos cu subaru..,nu?
G e o r g e
subaru este in familie. si mai sunt ceteva, dar nu asta este important .

acul avea peste 190 pe bord. bordul e gradat pana la 180. happy ?
Andrei Suzuki
QUOTE(G e o r g e)
acul avea peste 190 pe bord. bordul e gradat pana la 180. happy ?


Pot sa confirm spusele lui. biggrin.gif
bogdan47077
adica la logan depasise acu' zona vitezometrului????? blink.gif
hai mah...chiar asa...sa faci o poza te rog mult!!!
iar la dacia logan in fisa tehnica pt 1,6 scria 12.s ec..iar pt 1,4...13!
stiti cat scrie la ibiza...16!!!
chiar asa mare cascaval sa fie de mancat???
unde mai pui ca cifele astea sunt pur relative (depinde de atatia factori dif intre ele...atatia factori minor adik!!!)
bogdan47077
in fine..ne putem contrazice asa ani de acum incolo (su pana ma dai tu afara ca esti moderator si yo incepator blush.gif ) dar nu ajungem la nici o concluzie!
asa ca hai sa picam la pace..oricum fiecare tot cu masina lui merg..asa ca
yo sunt multumit cu a mea(nu 100%,dar asta e..)..si tu cu a ta...si totul e ok!
bine? drunk.gif
madalina
Bogdan, cauta topicul "Totul despre masina mea" posturile de pe prima pagina contin prezentarea masinii lui george. Apoi discutati.

Stai liunistit ca nu te da nimeni afara atat timp cat respecti regulamentul si ataci idei si nu oameni.
G e o r g e
nu ca mie imi place biggrin.gif

a mea nu e logan , ala arata ca un frigider fram tongue.gif

eu am o supernova . un pic de tot modificata. pe bord indicatia maxima este 180 . in certificat are 1602. buuuun .

acum . demaraj declarat este 13. la ibiza SDI este 16. cum stai tu acum jos , incearca sa numeri 3 secunde . 1 ...... ..... ..... 2 .... ...... ...... 3 . la 100km/h cati meri parcurge o masina . cu conditia sa nu mai accelereze ? app 28 m / s . inseamna app 83 m parcursi in 3 secunde. distante intre stalpii de iluminat pe strada este de 25 m. ia vezi tu cam cat inseamna pe strada macar 75 m biggrin.gif


data draq matematica asta . sper ca nu am gresit la calcule tongue.gif

si pe final as mai adauga . care e diferenta dintre un carrera de 400 cp si 200 000 E si un passat de 150 cp si 20 000 E ? vreo 3 secunde si ceva la demaraj . conteaza ?
bogdan47077
macar bine ca ai duper-nova! mi se par singurele dacii din ultimul timp care respecta pret/caliate!
pe bune!
pe langa alea 3 secunde..ma bucur ca ai pus intrebarea asta!!!
lasand la o parte explicatia matematica si foarte practica ...as mai adauga la diferente (printre zeci altele) si CUTIA de viteze,..care cred ca esti de acoord...joaca un rol important!!! cauciucurile...tot ansamblu de tractiune..care cred ca recunosti e mai dezvoltat la ibiza (no offence)
vb e cutie...e nevoie sa-ti amintesc ca e mai scurt etajata la ibiza??
inceraca o ibiza si (mai ales) din treapta a treia fii atent la demaraj!!
oricum comparam masini diferite ca pret, clasa, combustibil...ce vrei tu!!
numai prin faptul ca se compara ()se tien macar de u super-nova) la demaraj cu un motor pe benzina si deja ibiza a castigat (asa consider yo)in fine..hai sa mai vb si altceva ca monopolizam topicul (vad ca pe mine nu ma sustine nimeni aici...)
bogdan47077
QUOTE(madalina)
Bogdan, cauta topicul "Totul despre masina mea" posturile de pe prima pagina contin prezentarea masinii lui george. Apoi discutati.

Stai linistit ca nu te da nimeni afara atat timp cat respecti regulamentul si ataci idei si nu oameni.


mi-e cam lene sa caut si nu prea pot sta mult la cautat ca sunt la servci mai exacta..da un link ceva, poti?
G e o r g e
topicul respectiv a disparut . nu stiu de ce am intrebat astept raspuns .

masina mea e mai speciala tongue.gif

trenul de rulare este asemenator si la supernova si ibiza.

mcpherson pe fata si fixa spate .
cutia este superba la supernova . incearc-o . cea de la ibiza mi se pare ca nu e la fel de precisa. blush.gif

iar cutia este scurta pentru a suplini lipsa de putere a motorului. asta la ibiza . cutia de supernova e un pic mai lunga in a V-a . 5500 rpm in V-a la 190

si ar veni aici discutia despre putere . eu am in jur de 90cp , ibiza SDI cam 64 .
bogdan47077
da mah bine..bine!!! deci in concluzie dacia ta de 5000 de euro e mai buna decat ibiza mea de 14.000!
cum??? cutie imprecisa la ibiza?? hai ma fii serios!!
pe bune..ai dreptate la cifre ca e mai rapida cu 4 sec la demaraj..nu am zis nimik dar..cand am vazut asta...toata lumea stie ca TOATA DACIILE (poate chair si logan..inca nu stiu exact) au cutiile "ca-n oala cu ciorba" de "exacte"!! iar daca tu imi spui ca e inexacta la ibiza...e clar cat ai mers tu cu ibiza (sau cu cinestie ce JAF din 64 toamna)
multumit.? daca nu te pot face sa intelegi diferenta (in fara de acteva cifre pe care le vezi mereu pe net) macar nu mai ma enerva cu ideile si comentariile astea de inferioritate fata de ibiza!
ti-am mai zis, dac tot vb asa de frumos inseamna ca esti multimit de dacie si asta e perfect pt tine!!
daca tu mergi de doua cu 190 cu super-nova sa-mi spui cat ulei iti mananca si la cati km ii faci segmentarea!!
ok? aa si cum reusesti sa tii de volan la 190?? cu menghina???
cu asta am terminat (yo cel putin) comparatia inutila intre astea doua!!
daca vrei sa vb altceva perfect!!
:wave:
bogdan47077
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=47336#47336
vezi aici raspunsuri (linku e postat la orbeste, pt ca inca nu am primit nici un rasp) dar ..sunt optimist!!
madalina
Cu Ibiza nu am mers, insa cutia de pe supernova chiar nu are probleme. Cutia de pe Tigra testata in cadrul Marelui test Opel era mult mai imprecisa si dificila decat cea de pe supernova. Cea de pe supernova este o cutie normala, ce intra usor in viteze, nu trebuie sa le cauti, nu trebuie s aincerci de mai multe ori pana gasesti viteze, nu intra din greseala in a alta viteza decat vrea soferul.

Chestiile astea nu pot sa le spun si despre daciile papuc, tot cu cutii Renault, dar groaznice.

La supernova altele sunt bubele: ax volan inferior, hayonul ce scartaie mereu, finisarile nefinisate, materiale prosate, lipsa servodirectiei, etc
bogdan47077
ideea e ca nu comparam o masina "care nu are probleme" cu una care are usoare tendinte sport si cutie maimult decat placuta si exacta!
toate daciile pe care le-am condus (nova, supernova, logan,pickup...1310..etc) aveau un "joc" in cutie..pe care nu-l intalnesti la ibiza!! de fapt nu il intalnesti la nici o masina noua din vest (la alea din est..chiar nu stiu)!
si sunt sigur ca ai vazut rasp la topicul meu de pe forum seat!!
G e o r g e
bine ,sa-ti traiasca ibiza . ti-am mai spus , ca de la 10.5 sec la 16 este o mare diferenta si ca nu motorul face masina , dupa cum ti-ai dat si tu seama.
bogdan47077
bine sa-ti traiasca si tie masina
G e o r g e
eu sper cat mai putin , pentru a oricum o sa o dau tot ceva peste 150 cp o sa-mi iau biggrin.gif mai in toamna sau la anul cel tarziu :angel:

sa fie clio sport , sa fie WRX , orice va fi , va face suta in cel mult 7 secunde !

nu de alta , dar dieselarele nu sunt pentru mine biggrin.gif
bogdan47077
super..mi-ar placea un WRX sau lancer evo, dar mie imi trebuie o masina care sa fac si multi km, si economic!
iar WRX nu e masina de folosinta zilnica, sau de concediu..cum vreau yo!
daca as avea bani, as prefera un M3 CSL unui WRX, sau evo!
corect.. ca senzatiile in curbe sunt mai putenice cu asiaticele, dar e mai distractiv un M cu fugitul lui de fund in curbe!
o masina care la 150.000 km mai ii ceri inca sa fuga!
incerca asta unui WRX sau EVO!!!
astea sunt masini sa le ai 2-3 ani, te distrezi cu ele..dar trebuie sa mai o masina de dus la servici, sau in concediu!!
inca nu am vazut un WRX-STI sau lancer cu 4 persoane si bagaje la 180 pe autostrada!
mult succes oricum!
paote ma plimbi si pe mine o tura dupa ce faci achizitia!
G e o r g e
eu zic de WRX simplu, ca WRX-STI e la pret de evo si cam cu 7000-8000 mai mult ca un WRX simplu.

lasa ca am mers eu biggrin.gif cu bagaje la munte , cu 200++ cp sub capota biggrin.gif si cu ceva mai mult de 180 :angel: cu masina cu demaraj in 6.1 sec tongue.gif

si nu prea ai ce sa vezi , e o masina ca oricare alta.

eu o vreau pentru toata ziua , este o masina foarte docila si un consum de 15% in oras la mers de oras pana in 60 la ora mi se pare mai mult decat rezonabil. poate sa fie si 20% ca daca dacia imi ia 11.5% ..... blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.