Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ma puteti ajuta in alegerea unei masini!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristi35427
AS AVEA O PROBLEMA!!!! Daca m-ati putea ajuta as fi recunoscator..
Vreau sa-mi cumpar o masina in leasing ... pana in 14.000 Euro. Ce mi-ati recomanda??? Eu m-am uitat pe acest site si am ajuns intre Peugeot 206 si Renault Megane II si cam as inclina spre ultima ...oricum ar mai fi un Chevrolet Nubira, o Mazda 3... acum ..nu stiu exact, de asta v-as ruga sa ma ajutati ( cei care se descurca in domeniu ) am nevoie cat mai repede!
Va multumesc anticipat!
Iulian HondaFan
raport pret calitate si considerente practice - service, etc.: Megane2, Astra classic

eficienta, fiabilitate: Corolla 1.4VVTi sau Civic sedan LS 1.6iVTEC

placerea condusului, manevrabilitate: Mazda3, Focus

si VW Bora TDI
G e o r g e
mutat la versus
madalina
206 este cea mai mica dintre ele. In aceiasi clasa cu Megane II hatchback, Mazda 3 si Nubira este 307.
bark35485
Eu zic Mazda 3 smile.gif sper ca te-am ajutat cu ceva tongue.gif
David33488
Daca te tine buzunarul si de intretinere de-a lungul anilor si eu iti recomand Mazda 3.Daca nu,cel mai bun e Megane II,e o masina frumoasa si de calitate.
Daca iti plac masinile mai mari poti sa te gandesti la o Nubira sau o Corolla dar daca vrei mai mult sport...cele 2 de sus smile.gif
ionut32111
daca nu vrei sa dai prea multi bani pe o masina -nubira 2 SX D/AB cu abs,servo,2xayrbag,aer cond,radio cas,geamuri/ogl electrice,proiectoare,inchidere centr-la 10590E ddp
ceva economic astra classic II 1.7 CDTI la 12800E ddp,
Dragos36505
Si eu vreau sa-mi cumpar o trotineta numai ca la un pret pana-n 5000 E.
Ideea e ca trebuie sa fac naveta cu ea si nu stiun ce sa aleg. Sigur ceva la 2 hand ca nu-mi permit altfel dar trebuie:
- sa fie suficient de confortabila, nu trebuie sa aiba navigatie dar un ABS si un AC n-ar strica mai ales iarna sau pe ploaie (ABS)
- sa consume putin : cred GPL sau diesel.
- sa nu schimb la piese ca la dacie - cat mai rar daca se poate.
Fac aproape 100 km/zi din acestia cam 50 sunt pe hartoape iar restul pe sosea buna.
E grea decizia - ce-mi recomandati ?
Asa la primul ochi:
- cielo second cu GPL
- golf II diesel
- ford mondeo (mai vechi) diesel
- vectra (a,cool.gif diesel

Pros/ Contra , sugestii, voi ce ati face in locul meu
Multam fain
Vasile26083
50km/zi pe hartoape este un regim de exploatare f dur la care nu rezista nici o masina prea mult timp fara reparatii.
Daca faci 50km/zi pe hatroape inseamna ca ai nevoie de ceva la care sa fie ieftine piesele de la suspensii. In acest caz ia o dacie 1300 la vreo 2000Euro cu GPL si pe restul sa-i cheltui pe reparatii. Altceva nu iti recomand.
:shock:
Dragos36505
Cam nashpa

Am o dacie saraca din 73.
Cat s-o mai chinui si pe ea si pe mine ? Nu pun destul piese la ea ?
Si nu ma mai pot baza pe ea. Probabil ca am s-o schimb cu una mai noua.
Iar dacie .....????? :cry:
Vasile26083
Asa e cu dacia. Va chinuiti reciproc: tu pe ea si ea pe tine.
Daca ar fi fost 100km de asfalt/zi atunci ti-as fi recomandat o masina straina sau un daewoo matiz sau cielo cu GPL.
Dragos36505
O sa-mi pun eu singur asfalt !. tongue.gif . Am sa ocolesc putin. Lungesc drumul - si vor fi chiar 100 km , dar drumul este mai rezonabil asa
Ei bine in cazul asta care-s recomandarile ?
Vasile26083
Pai ti-am dat deja raspunsul...
Dragos36505
Adica Matiz sau Cielo cu GPL.

Sunt tentat sa spun " Bine, m-am hotarat , imi iau diesel".
Dar cred ca am sa-ti urmez sfatul si pt ca va fi totusi si o masina de famelie cat de cat !!!, am sa-mi iau un cielo totusi.

Multumesc inca o data.
Mihai35439
Uita-te si la C4. Am pus preturile la versus la C4 versus alte masini sau vam asa ceva
Kata
dragos, eu am un cielo pe benzina.
clar gasesti la 5000 de euro unul cu AC. n-are ABS, sa stii, dar nu e o nenorocire daca stii sa conduci, ca nici unul din noi n-a invatat sa conduca pe masini cu ABS.
eu sunt super multumita de ea si recomand cielo calduros pentru categoria "low-budget".
masina mea are 68000 km si se comporta foarte bine. singura chestie care poate deranja e consumul, care, in oras, cu AC si stand mai mult decat mergand in orele de varf, zboara spre 12 la suta. eu nu ma sinchisesc de asta.
decat sa-ti iei dacie noua ia-ti cielo ca face banii. eu am s-o vand anul urmator si crede-ma ca pot lua pe ea ceva mai mult decat am platit pe ea la 30000 km, cat avea cand am luat-o. asa ca am exploatat-o trei ani si n-am bagat nici un ban in ea decat ulei si benzina.
Damian37877
trabant!!!
G e o r g e
AVERTISMENT ! laugh.gif

inca 2 si te duci.
Nazareno Gabrielli
DRAGOS, eu iti recomand Opel Vectra. Sunt masini mult mai solide decat Cielo.
Rezista bine la exploatarea de zi cu zi, ai un confort cat de cat si poti avea si ABS si AC. Depinde ce model gasesti.
La 5000 de euro cat vrei tu sa dai poti sa iei chiar un Vectra A diesel, masini foarte bune.
Chiar daca iei o vectra pe benzina 1.6 sau 1.8 consumul este mai mic decat la Cielo.

O alta varianta este Opel Astra. Poti gasi ceva bun la 5.000 de euro. Atentie insa daca iei diesel. Ai grija ce motorina pui pentru ca pot aparea probleme cu injectoarele.
Bogdan38111
iti recomand un opel astra II Caravan care iti confera spatiul de care ai nevoie
si e super pe langa logan
si am chiar eu una , 7400E
pt. detalii continua discutia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.