Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Plata TVA la cumparare masina SH Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
prunica
Salutare,

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic de actualitate referitor la plata TVA la cumpararea unei masini SH de la un dealer din Germania pe persoana fizica.
Mi-am cumparat bilet de avion doar dus pentru Munchen si sunt putin presat de timp sa aflu aceasta informatie.
Am cautat pe mobile.ro si nu inteleg daca preturile au TVA-ul inclus. Sub pretul unei masini apare (TVA deductibil,sau TVA nedeductibil)--este valabil doar in cazul in care masina este cumparata pe firma nu?.
In urma unor cautari pe google am mai aflat ca in anumite situatii platesc TVA si la dealer-ul de acolo si platesc TVA si in tara urmand sa il recuperez din Germania.
Va rog daca se poate sa-mi oferiti niste informatii de actualitate.

PS: M-ar ajuta si cateva adrese de autohaus-uri cu masini in jurul a 6000 de E.

Multumesc thumbsup.gif
RD-Woo
QUOTE (prunica @ Sep 1 2012, 07:15 PM) *
Am cautat pe mobile.ro si nu inteleg daca preturile au TVA-ul inclus.
Sub pretul unei masini apare (TVA deductibil,sau TVA nedeductibil)--este valabil doar in cazul in care masina este cumparata pe firma nu?.


http://www.buhnici.ro/cum-aduc-o-masina-din-germania/

http://www.buhnici.ro/2012/04/11/cum-cumpe...etto-fara-mwst/

PS: recomand sa schimbi furnizorul de informatii referitoare la preturile autovehiculelor ermm.gif
sunt alternative pe piata cu resurse mult mai cuprinzatoare
prunica
Multumesc, am reusit si eu intr-un final sa gasesc blogul lui buhnici.
Am inteles ca daca cumpar de la persoana fizica nu se mai aplica TVA-ul, corect? Cred ca ma voi rezuma sa caut masina la un particular. O pot lua si pe firma masina ca sa scutesc TVA-ul doar ca am inteles ca apar probleme si la vanzare etc, ma rezum sa gasesc o masina la particular:)

PS: Imi poti spune te rog care sunt acele alternative? smile.gif
dobro95
salutare , am tot cautat masini in germania pe net , am gasit cateva masini chiar interesante, dar pe site-urile respective nu am gasit numerele de telefon asa ca le-am scris cate un mail ... am primit raspunsuri la toate trimise, aparent toti stau in afara germaniei , toti mi-au trimis cate 9 poze cu masinile respective si cate o poza cu ei ... masinile din poze aveau numere de germania , iar ei spuneau ca s-au mutat din germania din cauza crizei economice,sau alte scuze de genu, mai spuneau ca ne putem intalnii undeva in germania , eu plec si stau o saptamana acolo , mi-am dat intalnire cu doi acolo , credeti ca ar putea sa fie o "teapa" de stil romanesc ???
James Kilowatt
Da
Si tepe din astea se pot da si celor care vor sa vanda, nu doar sa cumpere.
Nu iti da unuia din astia nume, prenume, adresa, nr de cont sau date personale pana cand nu esti sigur ca e om serios.
M A R I A N
Eu personal nu as cumpara decat de la dealer, nu de la orice autohaus.

Anul trecut am corespondat cu un tip de la un dealer Toyota care mi-a zis urmatoarele.
-imi da masina cu pretul FARA TVA, chiar daca o iau pe persoana fizica (care este)
-trebuie doar sa faca cate o copie de pe pasaportul si permisul meu ca sa aiba dovada ca masina va ajunge tot in UE

Acum cateva luni un tip de la un dealer Subaru mi-a zis ca este alegerea firmei ce varianta alege:
- imi da masina fara TVA si eu dovedesc cu pasaportul si permisul ca masina ajunge tot in UE
- ma pune sa platesc pretul intreg, deci cu tot cu TVA, iar dupa ce o inmatriculez le trimit copii de pe actele masinii si ei imi returneaza TVA-ul in contul meu bancar
Dealerul Subaru practica numai varianta a doua.

Oricare varianta ai alege tu sau ti-ar impune dealerul neamt, daca masina are cel putin 6 luni SI cel putin 6000 km, legislatia romaneasca o considera masina VECHE si nu mai datorezi TVA si in Romania.


AlexTM
Asta-i interesant. Adica eu, ca persoana fizica, pot sa iau masina fara TVA din Germania? (sau recuperez dup-aia, whatever...)

Esti sigur?
M A R I A N
Exact.
Eu as cauta insa un dealer care sa mi-o dea direct fara TVA.
In caz contrar, daca platesc pretul intreg ma gandesc ca e (putin) mai complicat sa imi returneze ei TVA-ul in contul meu, eu sa le trimit copii de pe actele masinii...
Mindrunner
Niciun dealer serios din vest nu ar putea sa vanda o masina catre o perosana fizica fara a-i incasa TVA-ul. Este interzis dpdv fiscal.
Daor persona fizica poate vinde masina catre alta fara sa ceara TVA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.