Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimb ulei BMW
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Razvan35383
Salut,

Poate sa-mi spuna cineva ce tip de ulei este recomandat pt. un BMW 316i, din 2000 ?
(1.9l, 136.000 km)

Va multumesc.
Alex-F1
Nu e neaparat sa fie un tip de ulei recomandat..... Uleiul se mai alege (ca si alte consumabile) si in functie de buzunar.... Daca vrei ceva bun inspre f. bun io iti recomand Castrol sau Mobil 1, full sintetic of course - tine 20.000 fara probleme, dar sa te asiguri ca nu ai absolut nici un fel de scurgeri de ulei la motor, ca ala e super-subtire si curge imediat daca ai vreo problema (desi m-as mira sa ai la un BMW din 2000 :shock: ) Oricum, orice ulei vei pune (chiar si cel mai scump care-l gasesti in Ro), sa stii ca nu are aceeasi compozitie cu acelasi tip de ulei din Germania, de exemplu.... :blackeye: asta e, c'est la vie in Romania.....asa cum nici Coca Cola made in Ro nu are nici pe departe acelasi gust cu cel din vest sau cum samponul de par Pantene (de ex) din Ro nu da nici pe departe aceleasi rezultate ca cel de dincolo s.a.m.d......asta e, la noi sunt produse straine, dar care au linii separate de fabricatie pt. piata est-europeana: calitate mai slaba (uneori muuuult mai slaba), dar la preturi nu cu mult mai mici decat cele ale produsului "adevarat".... :evil: Hai Romania!!!!

Hai pa
ALEX
Alex-F1
.....sau daca tii la masina ta mai mult decat la nevasta :blackeye: atunci vezi ca am auzit ca in Germania se gasesc de cumparat si uleiuri super-bengoase (sintetice, cu nu stiu ce drak de tehnologie ultra-mega-desteapta), care tin garantat pana pe la 100.000 km :shock: :shock: :shock: , dar care n-ai vrea sa stii cat costa :compress: ......nu exagerat de mult, dar destul....nu stiu exact nici eu, dar e minim 60-70 Euro/litru :shock: :blackeye: Ala-l pui o data si nu mai ai treaba cu el cativa ani buni :cheers: dar sa n-ai scurgeri, ca o picatura de ulei din ala face cat 2 litri de benzina.... :albino: Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Nazareno Gabrielli
Pentru ca vine iarna merge un 0W40 sau un 5W40. Alege o marca buna: Mobil 1, Castrol etc.
Razvan35383
Multumesc mult.
Si inca o informatie, daca se poate smile.gif
E suficient de bun 5W40 sau sa iau 0W40 (mai ales ca vine iarna) ?
Nazareno Gabrielli
Poti alege 0W40. Cu cat prima cifra este mai mica cu atat uleiul este mai subtire si iarna se pune ulei subtire.
Rai
Ulei de iarna vara nu mai exista de mult la BMW si e egal sa fie sintetic si basta.Si viata unui motor e uleiul cu cat mai des il schimbi daca trebuie e mai bine dar sa mergi ani de zile mai mult decat indica constructorul nu e indicat cu orice tip de ulei.
Alex-F1
QUOTE(Mircea KDT)
Poti alege 0W40. Cu cat prima cifra este mai mica cu atat uleiul este mai subtire si iarna se pune ulei subtire.


Io as zice 5W40, ca poate nu faci 15.000 de km in 7 luni si vine vara, iar 0W40 e cam subtire pt. vara, deci trebuie facut un mic compromis! Io bag Mobil 1 10W40 de cand ma stiu, fie vara, fie iarna si orice mecanic a zis ca 5W40 si 10W40 constituie compromisul ideal, cel putin pt. un rulaj de 15.000 - 20.000 de km/an cum e cazul meu! Hai ca mai vorbim!

Hai pa
ALEX
Nazareno Gabrielli
Omu nostru are BMW, masina de alergatura, relativ noua. Deci merge ulei cat mai bun. raman la pararea mea 0W40.
Iulian53383
Hi , imi dau si eu cu parerea doar , dar avind un motor 1,6 se cere un picior mai greu pe acceleratie si turatii mari ,daca ai posibilitatea financiara si ai de unde un Castrol 0w60 te-ar ajuta mult !!! beer.gif beer.gif beer.gif
Victor53925
Du-te la dealer-ul BMW din CJ shi ia ulei. Nu e scump deloc shi ai garantzia ca are caracteristicile necesare. E pacat sa pierzi km buni de viatza ai motorului cu cine shtie ce Mobiloglu de prin magazine.
Ai grija, uleiul se schimba conform cartzii mashinii, nu dupa radio shantz.
La motorul meu, destul de vechi, spune:

Every 6000 miles or 6 months,
whichever comes first.

Deci nu la 10.000 km ci 10.000 km SAU la cel mult 6 luni.

Asta daca vrei sa ai BMW-ul asta multzi ani fara sa te atingi de motor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.