Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leon TSI vs. Octavia TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
gik_Br_85
Salut
Sunt nou pe forum si imi cer scz daca sunt offtopic dar am o dilema. Vreau sa-mi cumpar o masina(prima mea masina) in final am ramas la doua masina un seat leon 1.4 TSI 125cp din 2010 20.000km si o skoda octavia 2.0 Tdi 140cp din 2008 cu 120.000km la optiuni sunt cam la fel la pret sunt tot la fel. Avand in vedere ca pe an voi merge cu masina in jur de 20.000km ce masina imi recomandati sa-mi cumpar?
Va multumesc anticipat
solmar
Pe cea mai ieftina, cea mai noua si pe cea de la care obtii referinte adevarate despre trecutul ei. La 20 k/an -> benzina.
Seri
Eu as alege-o pe aia mai fiabila, mai noua si cu km mai putini. Leon.
DORU
Fara suparare, dar intre cele doua masini nu este nicio legatura...nu stiu exact ce-ti doresti, dar am vaga impresie ca alegerea ta nu va fi f buna pt ca nu ti-ai conturat deloc bine optiunile caracteristice stilului tau, respectiv nevoileor tale.
former_ozz
Lucrul cel mai important la doua masini ca sa fie comparabile e pretul. Se aplica aici.
gik_Br_85
Pai... eu sunt in italia si cam de 2 ori pe an sunt in tara si m-ar interesa sa fie si mai confortabila la drum lung si sa fie mai spatioasa si cum am spus cred ca pe an fac 20.000km sau 25.000km eu vreu sa aflu care e mai fiabila care e mai rentabila la cati km fac eu si nevoiele mele.
DRAGOS
Daca sunt la acelasi pret atunci fie octavia e prea scumpa, fie leon-ul e prea ieftin.

Ia leon-ul la verificat, iar daca e in regula ai raspunsul.
gik_Br_85
QUOTE (DRAGOS @ Aug 14 2012, 12:42 AM) *
Daca sunt la acelasi pret atunci fie octavia e prea scumpa, fie leon-ul e prea ieftin.

Ia leon-ul la verificat, iar daca e in regula ai raspunsul.


Seatul leon costa 9030e fara TV si skoda octavia costa 9480 fara tva
Titi1988
Ia leon-ul fara nicio ezitare!! skoda octavia are cele mai proaste scaune posibile si la drumuri lungi o sa ai probleme. Prietena mea are leon si il conduc zilnic ( urban si extraurban) si este masina perfecta pentru cerintele tale ( aici ma refer la prima masina). Singura chestie care ar inclina balanta in favoarea la octavia ar fi daca te tot timpul o sa fie 5 persoane in masina atunci in leon o sa stai putin inghesuit si nu incap atat de multe bagaje in portbagaj dar parerea mea nici atunci nu as lua octavia.

cred ca se subintelege ca la exterior nu se poate compara octavia cu leon.. turned.gif
solmar
Nu te lua dupa Titi, e actionar la Seat si tocmai au anuntat ca sunt in gaura. Daca Skoda e verde, nu mai sta pe ganduri. Skodele verzi sunt cele mai bune masini! Fara misto! thumbsup.gif
Titi1988
si alea gri nu sunt bune??? ca ii plin de ele!!!! turned.gif
solmar
Alea gri nuuuuu! Doar alea verzi.
Cristi32424
QUOTE (Titi1988 @ Aug 14 2012, 01:05 AM) *
... skoda octavia are cele mai proaste scaune posibile...


Ineptie...
Titi1988
QUOTE (Cristi32424 @ Oct 2 2012, 08:04 AM) *
QUOTE (Titi1988 @ Aug 14 2012, 01:05 AM) *
... skoda octavia are cele mai proaste scaune posibile...


Ineptie...


parerea mea. nu o sa cumpar skoda in viata mea. nu mai exista marca asta pentru mine ( alaturi de opel)
AlexTM
Ce rau esti.
Dar niciodata sa nu zici niciodata, ca nu stii la 60 de ani in ce Skoda o sa umbli, injurand tinereii nebuni cu Seat-uri Leoane care fac figuri pe sosea.
James Kilowatt
s-a dat vre-o lege care zice ca tre' sa avem toti aceeasi forma a c.rului? unsure.gif
UNHleaSHD
Mie mi se par confortabile scaunele de Octavia. Oricum... Leonul, la km aia...
DORU
Scaunele clasice din Skode sunt medii ca profilare si sezut. Cele mai bune dpdv al sustinerii laterale mni se par cele din Fabia 6Y.
Totusi, scaunele Confort sau Sport sunt bune, din probate thumbsup.gif

Si totusi, scaunul ca scaunul, dar la mine primul lucru ca importanta este cat de jos il pot pozitiona si aici as avea multe de bombanit la alte marci sick.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.