Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Touareg SAU BMW X3
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Nutulica
Buna la toti,
As avea o intrebare la care prefer, daca se poate niste pareri ( de preferabil in cunonstina de cauza) despre o alegere dintre un
VW Tuareg 2005-2006 2.5 R5 (cutie automata) vs BMW x3 2.0d 2006-2007 ( cutie manuala ).
Ce alegere credeti ca e mai buna? VW Touareg sau BMW x3.
Ma refer gen : Consum,piese(diferenta de pret),confort,putere, design(parere).
Circulatie pe autostrada si oras( mai putin).
HalbaSus
Intrebi de cum se comporta pe autostrada si in oras ? adica fix locurile unde stau cel mai prost SUV-urile ?
De ce nu te orientezi spre un BMW seria3/5 sau audi A4/A6 ?
Ca sa iti raspund la intrebare: Ambele se poarta prost si pe autostrada (din cauza aerodinamicii de caramida+garda la sol marita) si in oras (din cauza marimii). Asa cum poti ghici VW Touareg se comporta mai prost atat pe autostrada cat si in oras (nu o ajuta marimea) insa nu stiu cat de relevant e asta.

1. VW Touareg cu motorul de 2.5 tdi se misca anemic... foarte foarte anemic... iar faptul ca e cuplata la o cutie automata nu o ajuta deloc. Masina aia are nevoie de minim 200 cp ca sa se miste acceptabil. Poate cu o remapare poti rezolva problema. In plus din cate tin minte e motorul PD, nu CR, adica face in continuare ca tractorul.
2. X3 cu motorul de 2.0D se misca binisor, mult mai bine decat Touaregul oricum. Insa e mic (foarte mic), portbagaj mic, spatiu pasageri mic... iar capacitatile off-road sunt cvasi-inexistente.

Eu zic sa le elimini pe amandoua din lista. Sunt alegeri gresite.
Mircea104901
SUV + autostrada => combinatie nefericita. Ineficienta maxima (consum mare inerent si inutil) + dinamica improprie fata de un sedan pentru viteze mari.
Daca nu ai de facut drumuri care sa necesite 4x4 si o garda la sol mare (>15cm), nu-ti lua SUV decat: a.) daca iti plac si vrei neaparat; SI b.) daca ai bani de aruncat pe combustibil ars ineficient.
Nutulica
QUOTE (HalbaSus @ Aug 8 2012, 03:30 PM) *
Intrebi de cum se comporta pe autostrada si in oras ? adica fix locurile unde stau cel mai prost SUV-urile ?
De ce nu te orientezi spre un BMW seria3/5 sau audi A4/A6 ?
Ca sa iti raspund la intrebare: Ambele se poarta prost si pe autostrada (din cauza aerodinamicii de caramida+garda la sol marita) si in oras (din cauza marimii). Asa cum poti ghici VW Touareg se comporta mai prost atat pe autostrada cat si in oras (nu o ajuta marimea) insa nu stiu cat de relevant e asta.

1. VW Touareg cu motorul de 2.5 tdi se misca anemic... foarte foarte anemic... iar faptul ca e cuplata la o cutie automata nu o ajuta deloc. Masina aia are nevoie de minim 200 cp ca sa se miste acceptabil. Poate cu o remapare poti rezolva problema. In plus din cate tin minte e motorul PD, nu CR, adica face in continuare ca tractorul.
2. X3 cu motorul de 2.0D se misca binisor, mult mai bine decat Touaregul oricum. Insa e mic (foarte mic), portbagaj mic, spatiu pasageri mic... iar capacitatile off-road sunt cvasi-inexistente.

Eu zic sa le elimini pe amandoua din lista. Sunt alegeri gresite.


Multumesc de raspunsul foarte detaliat.
Momentan detin un VW Passat 2003. Nu sunt foarte cunoscator de SUV-uri, de asta am si intrebat.
Tot ce vreau sa stiu daca se merita sa iau un SUV, daca nu o sa ma orientez spre un BMW Seria 5 din 2006-2007.
Circul mai mult pe autostrada din cauza serviciului. In oras doar dimineata si seara cand ies si in weekend in plimbare.
Inca o intrebare : Despre siguranta(crash test).
Mentionez ca nu sunt vitezoman...nu ma atrage viteza excesiva prefer siguranta.
Oricum astept pareri.
Nutulica
QUOTE (Mircea104901 @ Aug 8 2012, 03:41 PM) *
SUV + autostrada => combinatie nefericita. Ineficienta maxima (consum mare inerent si inutil) + dinamica improprie fata de un sedan pentru viteze mari.
Daca nu ai de facut drumuri care sa necesite 4x4 si o garda la sol mare (>15cm), nu-ti lua SUV decat: a.) daca iti plac si vrei neaparat; SI b.) daca ai bani de aruncat pe combustibil ars ineficient.


La design imi place foarte mult SUV-urile gen Tuareg, BMW x3,x5 si Audi Q ( dar nam buget pt el) totusi nu pot pune design-ul pe primul loc. De asta cer sfaturi si pareri sa stiu spre ce sa ma orientez.
James Kilowatt
QUOTE (Nutulica @ Aug 8 2012, 05:11 PM) *
...
Circulatie pe autostrada si oras( mai putin).
...
Tot ce vreau sa stiu daca se merita sa iau un SUV, daca nu o sa ma orientez spre un BMW Seria 5 din 2006-2007.
...



Nu prea merita SUV in cazul tau. Un sedan cu motorizare similara e mult superior. Iar daca nu te intereseaza foarte tare performantele, atunci un sedan cu aceleasi performante ca SUV-ul va fi mult mai economic (si consum, si asigurari, impozite etc).

dpdv al sigurantei sedanele stau bine (sau chiar mai bine) si la siguranta pasiva si la cea activa, de ex la generatia trecuta Serie3 avea rezultate NCAP mai bune decat X3.
SUV-urile au avantajul masei si al inaltimii, insa acum si sedanele au ajuns sa fie imoral de grele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.